0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Rękodzieło – od czego zacząć? Co trzeba wiedzieć o tworzeniu produktów handmade?

Rękodzieło – od czego zacząć? Co trzeba wiedzieć o tworzeniu produktów handmade?

W słowie rękodzieło zawiera się wiele form twórczości takich jak rzeźbienie mebli, dzierganie serwetek, robienie decoupage, czy wykonywanie artystycznej biżuterii z tego, co ma się pod ręką. Niezależnie jednak od tego, który rodzaj działalności związanej z produktami handmade wybierzesz, warto przeczytać od czego zacząć tworzenie rękodzieła.

 

 

Od czego zacząć tworzenie produktów handmade?

Aby tworzyć produkty handmade trzeba mieć nie tylko talent, ale także umiejętność wykorzystywania tego, co znajduje się wokół nas. Najpierw należałoby się zastanowić na jakiego rodzaju rękodziele najbardziej ci zależy. Dużą popularnością cieszy się wciąż biżuteria, która jest niesamowicie oryginalna i ludzie bardzo chętnie ją kupują.

Licz się z tym, że w początkowym okresie musisz się wielu rzeczy nauczyć, gdyż rękodzieło nie jest czymś co może pójść jak z płatka. Wiele zależy tu od tego jak długo będziesz się uczyć i jakich rzeczy. Na pewno bardzo przydatne mogą się tu okazać poradniki internetowe, które podpowiedzą jak w praktyce wykorzystywać zdobytą wiedzę. Nie wiadomo bowiem czy bez fachowej pomocy przyszłoby ci do głowy, że do tworzenia biżuterii można wykorzystać takie elementy jak satynowe wstążki? Są one niezwykłą ozdobą na przykład bransoletki wykonanej z kamieni szlachetnych.

Bransoletka z koralikami

Rękodzieło czyli co się najlepiej sprzedaje?

Zarabianie na własnej twórczości, w tym wypadku rękodziele, nie wymaga własnego lokalu, gdyż handel produktami handmade odbywa się w większości w internecie. Jak już zostało wspomniane, największy popyt jest na biżuterię (co nie oznacza, że serwetki czy inne akcesoria też nie mogą stać się popularne). Nierzadko wystarczy swoje prace wystawić w jednej z galerii z rękodziełem - na pewno wyzwaniem będzie wyróżnienie się na tle konkurencji. Możliwości masz naprawdę wiele, a z czasem być może dojdziesz do wniosku, że są one nieograniczone.

 

Jak nauczyć się rękodzieła od najlepszych?

Naturalnie, podpatrywanie innych powinno stanowić dla ciebie wyłącznie inspirację, bo nie wolno kopiować cudzych pomysłów, a nie o to też tu przecież chodzi. Niektórzy artyści albo znajdują swój własny niepowtarzalny styl, albo tworzą z takich materiałów, jakich inni nigdy by nie użyli. Przykładem może być tu biżuteria zatopiona w żywicy. Pomysł i samo wykonanie są tak nietuzinkowe, że wiele osób z pewnością zapłaciłoby wiele, by posiadać coś tak oryginalnego. Do tworzenia biżuterii możesz wykorzystać takie akcesoria jak kamienie szlachetne lub półszlachetne, rzemienie, gumki, regulowane paski i całe mnóstwo ozdóbek jakie tylko znajduje się w twoim warsztacie rzemieślniczym. Oczywiście zacznij od prostych projektów i doskonal się w miarę zdobywania kolejnych umiejętności. Zobaczysz, pomysły przyjdą same, ale wymaga to czasu.

 

Co kryje się pod pojęciem handmade?

Jak już wspomniano, rękodzieło zawiera w sobie wiele form twórczości, a mianem handmade możemy określić zarówno wykonane przez siebie meble jak i własnoręcznie uszyte ubranka dla najmłodszych. Wiele osób przygodę z handmadem zaczęło właśnie od szycia przytulanek czy ubranek dla dzieci. Ponadto produkty handmade wpisują się w ekologiczny i ekonomiczny trend. W końcu do ich stworzenia wykorzystuje się produkty z pozoru nikomu nieprzydatne czy nawet te z recyklingu. Dawniej tworzenie produktów rękodzieła było czymś na porządku dziennym, teraz natomiast urosło ono do rangi sztuki. Nic dziwnego, w dobie cyfryzacji, ludzie nadal pragną piękna, które jest wytworem rąk ludzkich.

Koszyki handmade

Gdzie promować rękodzieło?

Warto teraz przejść do strony biznesowej rękodzieła. Na pewno doskonałym miejscem do wystawiania swoich prac jest internet. Dobrze jest tu wspomnieć, że 2005 roku powstał Etsy.com największy serwis rękodzieła w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście w Polsce też działa sporo takich serwisów jak chociażby wrocławski Decobazaar.com. Możesz też skorzystać z innych serwisów z ogłoszeniami i tam zamieścić zdjęcia pracy rąk własnych. Pamiętaj tylko, by wykonać dobrej jakości fotografie, takie, które najlepiej oddają charakter dzieła. Warto także odwiedzać targi i jeździć na festiwale sztuki rękodzielniczej. Oprócz tego, że można tam sprzedać sporo swoich prac, dodatkowo można też spotkać wielu miłych ludzi, którzy podobnie jak ty kochają produkty handmade.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry