0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Antykwariat - co można tam kupić i czego szukać?

Antykwariat - co można tam kupić i czego szukać?

Tradycyjny antykwariat, prowadzony w formie stacjonarnego sklepu pachnącego lekkim kurzem, starym papierem i minionymi czasami różni się diametralnie od elektronicznego odpowiednika. W handlu sieciowym antykwariat określa jedynie kategorię oferowanych przedmiotów. Sytuacja ta prowadzi do ogołocenia buszowania między półkami ze starociami z niebywałego uroku. Elektroniczny antykwariat ma jednak i swoje dobre strony – sprzedający nie proponuje ceny opierając się na wyglądzie kupującego a klienta nie boli krzyż od przewalania stert niepotrzebnych romansideł i podręczników sprzed wielu lat. Czym zatem kierować się podczas buszowania w elektronicznym zbiorze staroci?

 

Stara, dobra książka z antykwariatu

Podstawowym typem produktów, które oferuje antykwariat są, oczywiście, książki. Prócz nich w antykwariatach dostać można także komiksy, mapy, plakaty, afisze oraz całe roczniki czasopism. Kryteria zakupu i wyboru są tu podobne. Niecodziennymi dodatkami są także antyki, a więc różnego rodzaju przedmioty z przeszłości. Czasem pomiędzy książkami znaleźć można biżuterię, ceramikę, pocztówki, są to jednak jedynie dodatki do oferty.

Antykwariaty, tradycyjne jak i elektroniczne, gromadzą cały wachlarz książek – od używanych podręczników, poprzez niszowe wydania komiksów sprzed lat po prawdziwe białe kruki. Ostatnie z wymienionych są największym marzeniem każdego amatora staroci. Te najrzadsze egzemplarze wyśledzić jest jednak bardzo trudno. Oprócz szczęścia i optymizmu, poszukiwacz musi uzbroić się także w sporą ilość wiedzy i wiedzieć dokładnie czego poszukuje.

O dużej wartości danego egzemplarza decydować może wiele czynników. Te najbardziej spektakularne to np. sławny właściciel (który to pozostawił jakiś znak na swojej własności), autograf autora czy bogata historia (np. kradzież danego egzemplarza czy niszczenie całych nakładów). Wartości dodaje jednak przede wszystkim niski nakład, w jakim wydano książkę, błędy i różnice w danej edycji. Bardzo dużą wartość osiągają często pierwsze wydania (np. Alicji z Krainy Czarów), prawdopodobieństwo trafienia na tak cenne egzemplarze jest jednak prawie równe zeru.

Jeśli chcemy zakupić dzięki internetowym ofertom droższą książkę, musimy dokładnie sprawdzić jej prawdziwą wartość. Należy zacząć, oczywiście, od dokładnego przeczytania opisu oferty, abyśmy np. nie przepłacili za faksymile (dokładne współczesne odwzorowanie oryginału). Cenę książki należy porównać z cenami innych egzemplarzy oferowanych wcześniej w sieci.

Jeśli nie natrafiamy na podobne oferty, warto zapytać o radę antykwariusza, bibliotekarza lub na użytkowników internetowego forum tematycznego. Niech nas nie zwiedzie kunsztowny wygląd książki – od tomu w twardej oprawie cenniejszy może okazać się druk jarmarczny w formie zwykłej broszury, cenny ze względów historycznych. Nie ma niestety jednej uniwersalnej zasady handlu w antykwariacie i do każdego egzemplarza należy podejść jednostkowo.

Niektóre książki znalezione w antykwariacie mogą być prawdziwym skarbem

Książki utrwalane na papirusie i pergaminie

Miłośnik starych wydawnictw powinien zdawać sobie sprawę z niezwykle bogatej historii książki, co odbiło się także w sferze jej postaci fizycznej. Z biegiem czasu odnotować możemy wiele zmian w wykorzystywanych materiałach, sposobie produkcji czy dystrybucji. Wszystkie te elementy mają duży wpływ na wygląd oraz wartość książki.

Klient natrafić może w antykwariacie na rękopisy oraz druki. Najcenniejsze książki drukowane to inkunabuły, które postały w początkach wynalazku (do 1501 roku). Wielką wartość przedstawiają także tzw. stare druki (powstałe do 1800 roku). W sferze książek najnowszych zasada „czym starsza tym cenniejsza” często nie znajduje odzwierciedlenia. W czasach PRL-u nakłady sięgały niejednokrotnie setek tysięcy egzemplarzy i są one obecnie praktycznie bezwartościowe.

Prócz tych wydanych na papierze, znajdziemy książki utrwalane na papirusie, pergaminie (wytwarzanym ze skór zwierząt) czy nawet glinianych tablicach, skorupach, liściach palmowych etc. Dodatkowo książki oprawiane mogą być w skórę, płótno, papier czy nawet metal.

Książki z antykwariatu są bardzo cenne i jedonocześnie niedrogie

Wartość książki z antykwariatu

Większość użytkowników nie przeszukuje jednak antykwariatów w poszukiwaniu białych kruków czy cennych woluminów. Dla wielu czytelników antykwariat służy często jako miejsce zapewniające niższe ceny za poszukiwane tytuły książek współczesnych. Czytelnicy kupują używane podręczniki, literaturę piękną ale także encyklopedie czy słowniki. Czasem upragnioną książkę dostać można już za przysłowiową złotówkę.

O wartości danej książki decyduje w dużej mierze jej stan. Często jest on uzależniony od zastosowanych materiałów – mniej trwałe są książki wydane na papierze kwaśnym (makulaturowym), klejone (a nie szyte) i obleczone w miękką (czasem broszurową) okładkę. Długość życia książki przedłużyć można właściwym traktowaniem – nie należy owijać jej w kwaśny papier, wystawiać na działanie słońca, wilgoci czy insektów. W przypadku ważnych egzemplarzy warto wybrać się do introligatora w celu właściwego zakonserwowania bądź zmiany okładki.

Źle widziany jest handel książkami, które nie maja wykreślonej pieczęci bibliotecznej z odpowiednią adnotacją o usunięciu z księgozbioru (pieczęcie najczęściej znajdują się na stronie redakcyjnej, na 21 stronie tekstu oraz tuż po zakończeniu tekstu właściwego). Istnieje wtedy silne podejrzenie, że mogły one zostać skradzione lub nieoddane...

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry