0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupować antyki? Jak rozpoznać autentyczne meble antyczne?

Jak kupować antyki? Jak rozpoznać autentyczne meble antyczne?

Antyki to towar wyjątkowy. Mówi się, że te przedmioty posiadają duszę, mają własną historię, która fascynuje i budzi namiętności. Nie każdy, kto kocha stare przedmioty musi być ich profesjonalnym znawcą. Kupując pierwsze antyki, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami.

 

Co jest antykiem?

Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa po usłyszeniu takiego pytania? Antyk to stary przedmiot. Jednak stary staremu nierówny. Słownikowa definicja wcale nie przychodzi z pomocą. Według niej antyk ma być przedmiotem sztuki dawnej, który posiada wartość zabytkową. Wśród pasjonatów przyjęło się jednak, że antyki, to przedmioty, które powstały przed zakończeniem II wojny światowej.

Jakie przedmioty? Przede wszystkim mowa o sztuce użytkowej. Zaliczają się do niej meble, zegary, lampy, porcelana, szklane naczynia, itd. Wyliczać można dalej, ale to co powinno łączyć wszystkie antyki, to fakt, że są lub mogą być one używane. W szafie można powiesić ubranie, na stole zjeść obiad, a z filiżanki napić się herbaty. Wiek znalezionego na babcinym strychu kufra bez dna nie czyni go antykiem.

Piękny antyk - drewniany stół

Jak rozpoznać antyk?

Często trudno jest określić, czy dany przedmiot jest autentyczny. Zdarza się, że niedoświadczeni kupcy jako antyk kupują przedmiot, który tylko stylizowany jest na pochodzący „z epoki”. To, co pierwsze powinno rzucić się w oczy, to stopień zużycia przedmiotu. Krzesło czy sofa wykonane w okresie międzywojennym będą miały zużytą, nieco przetartą tapicerkę. Fakt, że przedmiot jest idealnie zakonserwowany i nie widać na nim śladów użytkowania powinien wzbudzić czujność.

Jeśli ziarno wątpliwości zostało zasiane warto zwrócić się do specjalisty – rzeczoznawcy. Jest to dodatkowy koszt, ale może uchronić nas przed większymi stratami, ponieważ… antyki są drogie. Dobrze zachowane przedmioty niejednokrotnie osiągają bardzo wysokie ceny, dlatego warto uważać na różnego rodzaju „okazje” i „promocje”. Lepiej sprawdzić dwa razy i zwrócić się do rzeczoznawcy.

Antyki i postarzane meble z poprzedniej epoki znajdziesz w internecie

Gdzie kupować antyki?

Najbardziej ekskluzywną, a co za tym idzie najdroższą formą kupowania antyków, są domy aukcyjne i wyspecjalizowane antykwariaty. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność co do autentyczności przedmiotu, mamy dużo wolnego czasu na poszukiwanie i oglądanie oraz duże możliwości finansowe – ta droga zakupu wydaje się najodpowiedniejsza. W innym przypadku można zdecydować się na odbywające się cyklicznie giełdy staroci, czy pchli targ. Drogą zakupu, którą wybiera dziś najwięcej osób jest jednak Internet.

Przedmiot kupowany jest bezpośrednio od właściciela, co znacznie redukuje koszty. Kupując przez Internet, warto spotkać się ze sprzedającym i osobiście zobaczyć interesujący nas przedmiot. Mamy wtedy pewność, ze zakup spełni nasze oczekiwania. Kiedy już kupimy antyk musimy zadbać o jego transport. Przedmiot (zwłaszcza duży jak szafa, lub kruchy jak porcelana) powinien być odpowiednio zabezpieczony i dobrze opakowany. Jego przewóz można też powierzyć odpowiedniej firmie.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry