0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie polskie filmy warto obejrzeć? Lista najlepszych produkcji ostatnich lat

Jakie polskie filmy warto obejrzeć? Lista najlepszych produkcji ostatnich lat

Poziom polskich filmów od kilku lat jest coraz lepszy, dzięki czemu chętnie wspieramy rodzime produkcje i wybieramy się do kin. Nie zawsze muszą to być komedie romantyczne, w których grają ci sami aktorzy, bowiem polskie filmy to także dobre kryminały i filmy biograficzne. Które produkcje kinowe ostatnich lat warto obejrzeć?

 

 

„Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski

Film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego miał swoją premierę pod koniec 2014 roku. Fabuła opiera się na losach najbardziej znanego w Polsce profesora kardiochirurgii – Zbigniewa Religi. Był on pierwszym chirurgiem, który podjął się w Polsce przeszczepienia serca w 1985 roku. Życie doktora to idealny scenariusz na dobry, ciekawy film. Duża w tym zasługa reżysera, który do produkcji podszedł nieco w amerykańskim stylu, oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa. Film „Bogowie” został doceniony nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym „Złote Lwy”, FAF czy Netia OFF Camera. Film ten nie byłby tak wyjątkowy nie tylko ze względu na historię profesora, ale i świetną kreację aktorską Tomasza Kota, który wcielił się w postać Religi 1:1.

 

„Skazany na bluesa”, reż. Jan Kidawa-Błoński

„Skazany na bluesa” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego odbił się szerokim echem w polskiej kinematografii. Film ten miał swoją premierę w 2005 roku i wciąż budzi emocje. Produkcja przedstawia burzliwe życie lidera zespołu „Dżem” - Ryśka Riedla. Jego młodość, życie rodzinne, zakładanie zespołu i przede wszystkim walkę z nałogami. Nie bez znaczenia jest tu rola Tomasza Kota, który znakomicie przybliżył postać Ryszarda Riedla. „Skazany na bluesa” to ważna polska produkcja, która przedstawia na przykładzie lidera zespołu „Dżem” jak trudna i bezlitosna jest walka z nałogami i ze samym sobą. Film ten jest przejmujący, dostarcza wielu emocji i wzruszeń. Produkcja ta została doceniona przez widzów, ale i przez krytyków, co zaowocowało między innymi „Złotymi Lwami”.

 

„Ida”, reż. Paweł Pawlikowski

„Ida” to jeden z najbardziej znanych filmów ostatnich lat, a to przez „Oscara” za najlepszy film nieanglojęzyczny za rok 2014. Paweł Pawlikowski przedstawia historię Anny, młodej dziewczyny, która postanawia wstąpić do zakonu. Tam matka przełożona zaleca dziewczynie spotkanie się z jej jedyną rodziną – ciotką Wandą, by odkryła kim naprawdę jest. „Ida” to nie jest kolejny rozrywkowy film. Nie każdemu przypadnie on do gustu, chociażby dlatego, że został on nakręcony w standardzie czarno-białym. To produkcja dla osób, które lubią trudne, zmuszające do myślenia filmy psychologiczne. Poza intrygującą fabułą, warto dodać, że rolę Idy zagrała debiutująca Agata Trzebuchowska, a partnerowała jej świetna Agata Kulesza. Poza „Oscarem” film ten zdobył także inne nagrody, w tym BAFTA, „Orły”, „Złote Lwy” czy „Goya”.

Płyta DVD IDA

 

„Różyczka”, reż. Jan Kidawa-Błoński

„Różyczka” to dramat obyczajowy z 2010 roku w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Fabuła filmu przenosi nas do lat 60. XX wieku. Znany literat Adam Warczewski (w tej roli Andrzej Seweryn) nawiązuje romans z wiele lat młodszą kobietą – Kamilą (Magdalena Boczarska). Nie wie on jednak, że jej zamiary, przynajmniej na początku, nie są oczywiste. Kamila bowiem, zakochana jest w funkcjonariuszu SB (Robert Więckiewicz), dla którego zgodziła się inwigilować Warczewskiego. Kidawa-Błoński świetnie pokazuje mechanizmy działania Służb Bezpieczeństwa w tamtych czasach, ale też pokazuje jakie skutki może nieść za sobą miłosny trójkąt. Film „Różyczka” nie jest tak do końca wymyślony, bowiem inspirowany jest wydarzeniami z życia Pawła Jasienicy.

 

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to kolejny udany film reżyserki Marii Sadowskiej. Kto zresztą mógłby nakręcić film o najbardziej znanej seksuolożce PRL jak nie kobieta? Sadowska świetnie przedstawiła losy Michaliny Wisłockiej, a także historię wydania pierwszego polskiego poradnika tego typu, czyli „Sztuki kochania”. Nie bez znaczenia jest tu obsada. Magdalena Boczarska w roli Wisłockiej wypadła genialnie, oprócz niej w filmie wystąpili Eryk Lubos, Piotr Adamczyk czy Justyna Wasilewska. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to nie tylko film przepełniony erotyzmem. Jest to produkcja, w której nie brakuje elementów humorystycznych, dzięki którym film biograficzny zyskuje komediowy charakter.

Książka Sztuka kochania

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry