0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Modelarstwo – rodzaje, koszty, korzyści. Czego może nas nauczyć sklejanie modeli?

Modelarstwo – rodzaje, koszty, korzyści. Czego może nas nauczyć sklejanie modeli?

Nie ma chyba osoby, która nie miałaby własnego hobby czy pasji. Przykładem jednej z nich jest modelarstwo czyli tworzenie modeli, które dokładnie odwzorowują te rzeczywiste. Warto podkreślić, że sklejanie modeli to zajęcie dość żmudne, więc pewnie wciągnie tylko osoby bardzo cierpliwe. Przeczytaj jakie korzyści daje modelarstwo, jakie są jego rodzaje i ile ono tak naprawdę kosztuje.

 

 

Modelarstwo plastikowe

Pierwszym rodzajem modelarstwa jest modelarstwo plastikowe zaliczane także do redukcyjnego. Wykorzystuje ono materiał jakim jest tworzywo sztuczne wytwarzane metodą wytrysku wysokociśnieniowego. Ten rodzaj produkcji powoduje, że plastik charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem szczegółu oraz wysoką jakością wyprasek. Składanie modeli wymaga tu łączenia wielu różnorodnych części z wykorzystaniem specjalnych klejów. Często ten rodzaj modelarstwa wymaga użycia szpachli służącej do wyrównywania sklejonych powierzchni. Najważniejszy jest tu jednak proces samego malowania modelu – farbami akrylowymi lub olejnymi za pomocą specjalnego pędzla lub aerografu. Samo malowanie powinno imitować rzeczywiste zabrudzenia, zacieki oraz inne efekty, które zbliżają model do oryginału.

W przypadku modelarstwa plastikowego bardzo ważne są wszelkiego rodzaju substancje spajające plastik. Dobrej jakości klej to tutaj podstawa. Oprócz tego bardzo przydatne okażą się pędzle w różnych rozmiarach oraz różnokolorowe farby akrylowe, a także olejne.

Jakie są koszty modelarstwa plastikowego? Cena modelu w dużej mierze zależy od jego wielkości oraz szczegółowości. Koszty wahają się tu od 20 zł, ale należy jeszcze doliczyć niezbędne narzędzia.

Modele plastikowe

Modelarstwo kartonowe

Modelarstwo kartonowe to ten rodzaj modelarstwa gdzie głównym budulcem jest karton lub brystol. Trzeba przyznać, że obok modelarstwa redukcyjnego jest to drugi najbardziej popularny sposób budowania modeli. A te z kolei drukowane są na specjalnych kartonach o formatach A3 i A4, ale mogą być także wykonane z drutu, sznurka i innych elementów fototrawionych. W porównaniu do modelarstwa redukcyjnego modelarstwo kartonowe jest dość tanie, a sklepy posiadają bardzo dużą ilość tego rodzaju modeli. Najczęściej używanymi typami spoiwa są tu wikol i butapren jak również kleje cyjano-akrylowe. Aby modele były jeszcze ciekawsze można w nich zamontować specjalne silniczki. Jeśli już zdecydujemy się na ten rodzaj modelarstwa, warto pomyśleć też o odpowiednich narzędziach. Koniecznością są tu ostre nożyczki i precyzyjny nożyk, który pozwoli na wycięcie najdrobniejszych detali (może się tu przydać także skalpel).

 

Co warto wiedzieć o modelarstwie drewnianym?

Modelarstwo drewniane pozwala stworzyć o wiele bardziej rozbudowane konstrukcje niż modelarstwo plastikowe i kartonowe. Warto tu wziąć pod uwagę, że koniecznością będzie zaopatrzenie się w różnego rodzaju scyzoryki, skalpele oraz papiery ścierne. Dobrze jest także pomyśleć o innych elementach do łączenia drewna czyli gwoździach, zawiasach, a także pilnikach do ścierania i grawerowania powierzchni. Ten typ modelarstwa jest na pewno o wiele bardziej kosztowny niż modelarstwo kartonowe, zaliczane do dość tanich. Oczywiście na początku za materiały i narzędzia zapłacimy o wiele więcej, potem liczmy się z kosztami rzędu kilkudziesięciu złotych.

Drewniany model żaglowca

Co daje hobby jakim jest modelarstwo?

Wspomniano już, że modelarstwo nie jest pasją dla każdego. Przede wszystkim uczy ono cierpliwości, dlatego osoby, które chcą szybko zobaczyć efekty swojej pracy mogą mieć problem z mozolnym sklejaniem modeli. Modelarstwem interesuje się zarówno młodzież jak i dorośli. Ta ostatnia grupa szczególnie upodobała sobie modelarstwo drewniane. Na dłuższą metę modelarstwo jest pasją, która potrafi wspaniale odprężyć, pozwala na zatrzymanie się w tym stale zabieganym świecie. Oprócz cierpliwości modelarstwo uczy także dokładności. Już nawet 10-latek może się zainteresować sklejaniem prostych modeli – nauczy go to kreatywności, rozbudzi wiedzę historyczną, poszerzy horyzonty, umożliwi rozwiązywanie wielu problemów.

W Polsce organizuje się wiele pokazów i konkursów modelarskich, więc to nieprawda, że sklejone modele trafią tylko na półkę w pokoju lub do piwnicy. Najlepsze prace na pewno zostaną docenione przez konkursowe jury, które składa się z miłośników i pasjonatów modelarstwa.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry