0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak zacząć malować obrazy?

Jak zacząć malować obrazy?

„Nie każdy posiada umiejętność malowania” , „Do tego, by być artystą trzeba mieć talent” - jeśli słyszysz takie zdania wiedz, że jest w nich tylko ziarno prawdy. Tak naprawdę artystą może stać się każdy z mniejszymi lub większymi sukcesami. Ale jak się zabrać do malowania obrazów? Przeczytaj nasz poradnik.

 

 

Skąd czerpać inspiracje do malowania obrazów?

Wydawałoby się, że temat raczej nadaje się na późniejsze rozważania, ale prędzej czy później będzie trzeba się z nim zmierzyć. Brak inspiracji to bolączka wielu malarzy, niekoniecznie tych dopiero początkujących. Dobre podstawy to już połowa sukcesu. A skąd je brać? Oczywiście z książek o sztuce, poradników jak malować, zasięgając porad mistrzów (niekoniecznie światowych). Pojęcie sztuki jest obecnie bardzo rozległe, kryje się pod nim wiele dziedzin, które mogą stać się inspiracją do malowania obrazów.

Dobrze jest stale dokształcać się w malowaniu, a jednym z jego sposobów jest odwiedzanie wystaw i oglądanie kolekcji innych artystów z nietuzinkowymi pomysłami. Idź zatem do galerii, przejrzyj katalog o sztuce, zainteresuje się specjalistycznymi pismami z tej branży. Przyjrzyj się również technikom wielkich mistrzów malarstwa, wybierz swoją ulubioną i zacznij działać w kierunku urzeczywistnienia artystycznych planów. Tematem Twojej pracy może stać się tak naprawdę wszystko – pod warunkiem, że opanujesz pewne umiejętności.

Obraz olejny z mostkiem i drzewami

Od czego zacząć przygotowanie do malowania obrazów?

Tak jak zostało wspomniane, wiele dziedzin obecnie można zaliczyć do sztuki, ale Ciebie przecież najbardziej interesuje malarstwo. Tylko wiedz o tym, że zanim namalujesz satysfakcjonujący Cię obraz zniszczysz prawdopodobnie wiele swoich dzieł. Przygotowanie zacznij dlatego od jasnego określenia techniki, w której będziesz pracować - na początku odpuść sobie jednak malowanie akwarelami. Jest to trudna technika, wymagająca wprawnej ręki i dokładnej analizy przestrzeni na papierze. Zajmij się zatem akrylami lub farbami olejnymi. Te pierwsze dają bardzo ładne efekty, natomiast te drugie zaliczane są już do profesjonalnych technik. Czym jeszcze możesz stworzyć obraz? Na rynku oczywiście nie brakuje środków dla artystów, sklepy plastyczne wciąż poszerzają kolekcje farb, a od niedawna hitem są markery z pigmentami, którymi można wyczarować niesamowite dzieła. Istnieje zatem, oprócz wymienionych akryli i farb olejnych, także malowanie pastelami, technika zaliczana do dziedziny między rysunkiem, a obrazem. Bardzo popularne jest także malowanie na tkaninach i na porcelanie.

 

Jak zacząć malować obrazy farbami i jak wybierać akcesoria artystyczne?

Farby to jednak najbardziej popularna technika malarska, więc może najpierw zacznij od klasyki. Prędzej czy później staniesz przed wyborem kupienia farb, pędzli, sztalugi, palety do mieszania kolorów. Jeśli jesteś początkującym artystą, nie będziesz potrzebować farb z najwyższej półki cenowej, jednak nie wybieraj też tych najtańszych, bo prędzej zniechęcisz się do malowania niż stworzysz dobry obraz. Zatrzymaj się przy średnich cenowo półkach - na pewno jest mnóstwo farb o dobrej pigmentacji, które dają zadowalające efekty. Zatem pytaj doświadczonych sprzedawców i korzystaj z ich porad.

Na początek wybierz kilka kolorów podstawowych: żółty, czerwony, niebieski, biały i ciemnobrązowy. Tyle Ci wystarczy, oczywiście pod warunkiem, że posiadasz wiedzę na temat mieszania kolorów. Przydatne tu może się też okazać koło mieszania barw. Sztalugę najlepiej wybierz drewnianą i dość dużą, sprawdzą się tu sztalugi studyjne - to jednorazowy wydatek więc warto zainwestować w to akcesorium. Masz już sztalugę i wybrane kolory farb – co zatem dalej? Teraz przyszedł czas na pędzle. Tutaj wybór jest naprawdę sprawą bardzo indywidualną, bo to Ty musisz ocenić, którymi modelami najlepiej Ci się maluje. Doświadczenie wielu artystów podpowiada jednak, że do malowania farbami (olejnymi czy akrylowymi) najlepiej nadają się miękkie pędzle syntetyczne. Paleta do mieszania farb nie jest tutaj najważniejszym akcesorium – możesz do tego celu równie dobrze wykorzystać szklany talerzyk. Co do płótna – wykaż się ostrożnością w kupowaniu, bo na pewno podczas przygody malarskiej zniszczysz wiele swoich prac. W roli podobrazia sprawdzi się tutaj doskonale płyta pilśniowa zagruntowana białą farbą akrylową fasadową.

Pamiętaj jednak, że sztuka realistycznego malowania wymaga pewnych umiejętności i dobrego przygotowania z rysunku - bez tego Twoje prace może cechować nieproporcjonalność, co będzie świadczyć o dyletantyzmie. To w zasadzie jedyny rodzaj malarstwa, który wymaga długiej akademickiej nauki. Jeśli jednak chcesz malować z wyobraźni lub stylizować swoje obrazy, to śmiało próbuj, sztuka jest dla wszystkich!

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry