0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Filatelistyka, numizmatyka, modelarstwo – jakie hobby jest najpopularniejsze wśród Polaków?

Filatelistyka, numizmatyka, modelarstwo – jakie hobby jest najpopularniejsze wśród Polaków?

Hobby mogą być różne i trudno jednoznacznie określić, które z nich cieszy się największym zainteresowaniem. Przyjrzyjmy się bliżej kilku spośród tych najbardziej popularnych.

 

 

Filatelistyka

Nazwa tego hobby powstała z połączenia greckich wyrazów philein i ateleia, a oznacza ona nie mniej ni więcej jak zamiłowanie do zbierania znaczków pocztowych. Filatelistyka to znacząca gałąź kolekcjonerstwa. Trzeba jednak koniecznie zaznaczyć, że zamiłowani filateliści bynajmniej nie ograniczają pola swoich zainteresowań do samych znaczków.

Zbierają także na przykład koperty FDC, czyli koperty ze znaczkiem pocztowym, które zostały ostemplowane pierwszego dnia obiegu owego znaczka. Innymi obiektami zainteresowań filatelistów są całostki, pustopola, okolicznościowe datowniki, znaczki z przywieszkami, a nawet makulatura.

Hobby to jest tak stare jak same znaczki, narodziło się bowiem w połowie XIX wieku, kiedy to w Wielkiej Brytanii wydano pierwszy znaczek pocztowy. Które znaczki są szczególnie atrakcyjne dla kolekcjonerów? Ogólna zasada jest taka, że znaczek jest tym cenniejszy im jest starszy. Liczy się tu zatem wartość historyczna, ale nie tylko ona. Dużym zainteresowaniem cieszą się też znaczki nietypowe, na przykład takie z błędami drukarskimi. Warto dodać, że zgodnie z filatelistycznymi zasadami „liczą się” jedynie znaczki nieuszkodzone.

Jeżeli zamierzamy poświęcić się temu hobby naprawdę na poważnie, to duże znaczenie będzie mieć dla nas ekspertyza filatelistyczna. Jest to pisemna opinia eksperta, będąca wynikiem badania oryginalności danego filatelistycznego waloru. Wydawana jest jako fotoatest na specjalnym formularzu albo pieczęć imienna i podpis na samym walorze.

Zbierane znaczki przechowuje się w klaserach, które można znaleźć w działach papierniczych oraz w specjalistycznych sklepach filatelistycznych. Klaser nie tylko chroni znaczki przed zniszczeniem, ale i pozwala je odpowiednio wyeksponować.

Tworząc swoją kolekcję, można zbierać znaczki jak leci, ale można też wybrać określony klucz doboru, na przykład skoncentrować się na znaczkach z określonego państwa albo na takich o wspólnej tematyce.

pocztowe znaczki

Numizmatyka

Numizmatyka to nauka, która zajmuje się badaniem pod względem historycznym, estetycznym i technicznym monet, banknotów i innych znaków pieniężnych. To jednak szerokie rozumienie, bo w kontekście hobby słowem tym określamy kolekcjonowanie monet.

To hobby może dać nie tylko satysfakcję, ale być dobrą inwestycją, ponieważ kolekcjonerska wartość pieniądza może być znacznie większa niż nominalna, szczególnie w przypadku monet z dawnych czasów. Można zdecydować się na kolekcjonowanie monet pochodzących z konkretnych epok, krajów albo związanych z jakimś wydarzeniem czy w inny sposób połączonych wspólnym motywem.

A skąd pozyskiwać okazy do kolekcji? Można szukać w antykwariatach i na aukcjach. Także w internecie można natknąć się na interesujące oferty. Ważnym źródłem okazów jest też wzajemna wymiana między kolekcjonerami. Dobrze jest też zainteresować się, czy mennica państwowa nie wydaje akurat wartych uwagi okolicznościowych monet.

Żeby wiedzieć, że nie włączamy do kolekcji byle czego, tylko monety o autentycznej kolekcjonerskiej wartości, warto zwrócić uwagę na wagę i ilość zawartego w monecie kruszcu. W razie wątpliwości można zresztą skorzystać z opinii rzeczoznawcy.

waluta Trynidadu i Tobago

Modelarstwo

Modelarstwo to hobby, które polega na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w formie modeli o mniejszej skali. Ważne jest możliwie jak najwierniejsze oddanie w modelu wyglądu pierwowzoru, a niektóre modele powstają nawet w myśli odwzorowania jego funkcji.

Jeśli chodzi o to, co modele mogą przedstawiać, to możliwości są praktycznie nieograniczone. Najczęściej są to różne pojazdy – samochody, czołgi, samoloty, okręty. Równie dobrze jednak mogą to być budowle, a nawet figurki ludzi czy zwierząt, które można ustawić tak, by odtwarzały konkretne wydarzenia.

Najpopularniejsze są obecnie modele plastikowe – buduje się z gotowych fabrycznych zestawów, wymagających sklejenia i pomalowania. To dobra opcja dla początkujących, bo już bardziej zaawansowani pasjonaci modelarstwa chętnie budują modele od podstaw.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry