0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Konsole i automaty do gier - jak wybrać najlepszą?

Konsole i automaty do gier - jak wybrać najlepszą?

Konsole od wielu lat cieszą się wielką popularnością. Z pasją grają dorośli, jak i całkiem małe dzieci. Rozgrywki toczymy w gronie znajomych, przyjaciół, rodziny lub w pojedynkę, czekając w kolejce do kasy lub jadąc autobusem. Nie podlega wątpliwości, że konsole mają duże grono miłośników, które dzięki coraz bardziej rozwiniętej ofercie, rozrasta się i nic nie wskazuje na zmianę pozytywnego trendu.

 

Porównując konsole do komputerów, możemy doszukać się wielu mocnych punktów. Są to urządzenia niezwykle proste, z obsługą których radzą sobie nawet najmłodsi. Nie wymagają one rozbudowanej wiedzy technicznej ani doświadczenia. Są niezwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze. Umożliwiają ustawienie w salonie i podczepienie do zestawu kina domowego, przez co mogą być w centrum rodzinnego życia. Umożliwiają też toczenie rozgrywek w dużej grupie osób - integrują i dają dużo radości.

 

Konsole do gier - którą wybrać?

Ze względu na mobilność wyróżnić możemy konsole stacjonarne oraz przenośne.

Konsole stacjonarne podłącza się do telewizora, monitora lub projektora. Najpopularniejsze są tu modele zaprojektowane przez Xboksa, Wii, Nintendo oraz PlayStation. Konsole przenośne umożliwiają nam grę wszędzie tam, gdzie tylko mamy na to czas i ochotę. Do najpopularniejszych firm zajmujących się sprzedażą modeli mobilnych zaliczają się Nintendo oraz Playstation Portable (zwane PSP).

Jakie akcesoria do urządzeń stacjonarnych wybrać?

Grami sterować możemy na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, jakie gry wybieramy i co sprawia nam największą satysfakcję. Większość modeli stacjonarnych wyposażona jest w możliwość podłączenia standardowego joypada. Sprawdzają się one w przypadku niemal wszystkich gier.

Producenci oferują również atrakcyjne rozwiązania dla fanów wyścigów samochodowych. Istnieje całe multum kierownic do symulowania jazdy, wraz z pedałami oraz skrzynią biegów, dzięki którym możemy poczuć się, jak na prawdziwym torze wyścigowym.

Niektóre modele, jak Wii, wyposażone są w w przyśpieszeniomierze oraz w podczerwień. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, możliwe stało się sterowanie grą przy pomocy trzymanego w ręku specjalnego urządzenia. Możliwa stała się również „gra ciałem” – urządzenie sczytuje ruch dłoni, rąk czy też nóg gracza, przekładając je na grę.

Zapewnia tym samym realistyczne efekty podczas symulowania rozgrywek w tenisa, golfa lub np. walk bokserskich. Śmiało można więc powiedzieć, że nasze ciało staje się integralną częścią urządzenia, które angażuje nas i zmusza do ruchu.

Dostępne są również inne, zaawansowane urządzenia do sterowania grą:

 

  • arcade stick, który służy głównie do bijatyk, strzelanin oraz gier arcade,
  • gitara, która może być wykorzystywana w grach takich jak guitar hero czy rock band,
  • pistolet służący do gier FPP, w których kieruje się ruchem bohatera,
  • mata do gier tanecznych,
  • perkusja (gry takie jak rock band czy guitar hero).

 

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając konsolę do gier?

Każda konsola ma nieco inne parametry. Warto zapoznać się z nimi i wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania, sprosta możliwościom i preferencjom.

Urządzenia stacjonarne wyposażone są w różne napędy. Może być to czytnik płyt DVD, dzięki któremu będziemy grywać w gry mające do 9 GB (np. Xbox 360 oraz Wii) lub potężny Blu-Ray, mogący uruchamiać gry „ważące” do 50 GB (w ten rodzaj napędu wyposażone są urządzenia Playstation 3).

Zdecydowanie więcej możliwości dają nowocześniejsze napędy BluRay. Minusem jest fakt, że nie wszystkie gry produkowane są na tego typu nośnikach. Są one najczęściej również dużo droższe.

Urządzenia mogą różnić się również układem graficznym. Do najsilniejszych zaliczyć możemy vVidia RSX 550 MHz, w który wyposażony jest Sony Playstation 3 czy równie silny Ati Xenos 500 MHz (Xbox 360). Układy te znacznie wyprzedają pozostałe montowane w innych urządzeniach układy. Dla porównania w Wii montowany jest układ mający 243 MHz.

Pamięć RAM to parametr, który przekłada się na grywalność najnowszych, rozbudowanych gier. Za niezwykle wysoką uznawana jest pamięć sięgająca 512 MB (posiadają ją m.in. Playstation 3 oraz Xbox). Duża pamięć gwarantuje nam pełną satysfakcję podczas gry, płynność i stabilność.

Kolejnym parametrem, który powinien zwrócić uwagę dokonujących wyboru, jest procesor. Do najpopularniejszych zaliczyć można IBM PowerPC Broadway 729 MHz (posiada go m.in. Wii), niezwykle wydajny procesor Cell 3,2 GHz, 1PPE, & SPE (np. Playstation 3), czy 3 rdzeniowy Xenon 3,2 GHz (Xbox 360).

Warto zwrócić uwagę tak ważny parametr jakim jest maksymalna rozdzielczość. Możemy spotkać się z oznaczeniami 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, co oznacza poziomą linię obrazu. Im większa jest jej wartość, tym lepiej. Litera znajdująca się za liczbą mówi nam o trybie pracy. P, czyli processing scan dają lepszy efekt - wyświetlają bowiem linie parzyste i nieparzyste jednocześnie. Oznaczenie „i” (interlaced) oznacza, że linie nieparzyste i parzyste wyświetlane są naprzemiennie.

Może to przekładać się na lekkie migotanie obrazu oraz na nieco gorszą jakość wizualną obiektów poruszających się w poziomie.Zanim dokonamy wyboru musimy jednak rozeznać się, czy nasz telewizor posiada możliwość obsługi danego trybu.

Konsole wyposażone są również w dyski twarde. Niektóre modele mają możliwość wymiany dysków, dzięki czemu możemy poszerzyć możliwości sprzętu o przenoszenie gier na dysk oraz większą ich grywalność. Umożliwia to również gromadzenie innych danych niż gry, takich jak filmy czy muzyka. Niektóre urządzenia posiadają aż 500 GB dyski, inne posiadają jedynie pamięć flash.

Co ciekawe, konsole stacjonarne, posiadają również możliwość obsługiwania sieci bezprzewodowej. W zależności od modelu, spotkać możemy połączenie za pomocą kabla lub WiFi. Umożliwia nam to granie on-line z osobami siedzącymi nawet po drugiej stronie globu.

Najpopularniejsze konsole do gier

 

PlayStation Move i Xbox 360 - najpopularniejsze konsole

Na rynku producentów konsoli do gier, bój toczy się głównie między największymi producentami, jak Sony, Nintendo oraz Microsoft.

Microsoft XBOX 360 to model będący następcą popularnego Xboxa. W szczytowym momencie popularności był on najlepiej sprzedającą się konsolą stacjonarną do gier. Wpływ na to miała niska cena samego urządzenia oraz ogromny wybór gier dedykowanych do tego urządzenia.

Sony Playstation 3 jest następcą innych, bardzo popularnych w przeszłości modeli tj. Playstation oraz Playstation 2. Model ten ma jednak nieco mniejszą ofertę gier, pula ta jednak stale się powiększa.

Nintendo Wii to do niedawna istna ciekawostka, dzięki niezwykle innowacyjnym rozwiązaniom, jakie zostały wykorzystane. Mowa tu o sposobie sterowania gry ręką czy wręcz całym ciałem gracza. Rozwiązania te spowodowały, że gra w golfa, boks, wędkarstwo czy bilard mogą zostać realistycznie przeniesione do naszego salonu.

Konsola ta umożliwia również naukę tańca, aerobik czy inne ćwiczenia związane z budowaniem tężyzny ciała. Dzięki temu zdobyła uznanie nawet wśród osób, które do gier podchodziły nieco sceptycznie i traktowały je jako statyczny sposób spędzania wolnego czasu, który ma wpływ jedynie na obniżenie sprawności fizycznej wśród graczy.

 

PSP i Nintendo - najpopularniejsze konsole niestacjonarne

Wśród przenośnych konsoli do gier rynek również opanowany został przez dwóch dużych producentów. Należą do nich Sony (producent PSP) oraz Nintendo (od wielu lat znany z produkcji kultowego DS).

Oba urządzenia na przestrzeni lat zmieniały swoje wersje, co przekładało się na dodatkowe nazwy kodowe oraz dodatkowe cyfry w nazwie. Zmieniał się nieznacznie również design tych urządzeń. To co wewnątrz nich, a więc funkcjonalność, pozostała niemal niezmieniona. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań grywalność jest jednak znacznie lepsza.

Czym różnią się od siebie te modele?

Xbox to świetna konsola go gier

PlayStation Portable - konsola dla dorosłych

PlayStation Portable jest to konsola przeznaczona głównie dla dorosłych graczy, a to za sprawą dużej dostępności gier dedykowanych dla takich właśnie odbiorców. Konsola ta cechuje się wysoką rozdzielczością.

Samo urządzenie wyposażone jest w w dwa „krzyżaki” z przyciskami do gier, rozmieszczonymi po obu stronach wyświetlacza. Urządzenie to korzysta z optycznego nośnika danych (UMD – Universal Media Disc) dzięki czemu, poza graniem, umożliwia odtwarzanie wielu multimediów, takich jak muzyka, filmy czy zdjęcia.

Co ciekawe, urządzenie to posiada możliwość podłączenia do konsoli PlayStation 3, innych PSP oraz Internetu.

 

Nintendo DS - dla młodszych graczy

To otwierana konsola posiadająca dwa ekrany (w tym jeden dotykowy) oraz mikrofon.Dolny ekran reaguje na dotyk, może być obsługiwany palcem, stylusem lub thumb padem, który po przyczepieniu do kciuka gracza spełnia funkcje joysticka. Posiada ono również tradycyjne klawisze (cztery funkcyjne obok ekranu dotykowego oraz dwa dodatkowe na krawędzi).

Konsola umożliwia również gry wieloosobowe (aż do 16 osób) dzięki możliwościom gier WiFi. Nintendo DS popularny jest głównie wśród pasjonatów gier logicznych oraz młodszych graczy. Poniżej przedstawione zostało zestawienie paramentów obu urządzeń.

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

Copyright © 2011-2017 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry