0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Kiedy warto zdecydować się na pomoc psychologiczną? Jak znaleźć doświadczonego psychologa?

Kiedy warto zdecydować się na pomoc psychologiczną? Jak znaleźć doświadczonego psychologa?

W życiu każdego człowieka, prędzej czy później, pojawiają się takie sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty, czyli psychologa. Może to być przewlekły stres, rozwód, utrata kogoś bliskiego lub inne przykre wydarzenia. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na pomoc psychologiczną i jak znaleźć dobrego i doświadczonego specjalistę?

 

 

Kiedy wybrać się do psychologa?

Bywa, że w życiu każdego człowieka są takie sytuacje, które zaczynają go przerastać. Zaczynają się wybuchy gniewu, agresja, smutek, płacz, ataki paniki i inne emocje, nad którymi wiele osób przestaje panować. Kiedy tak się dzieje, warto zasięgnąć porady specjalisty, który podpowie, jak poradzić sobie z z takimi uczuciami i wskaże co może pomóc. A jakie wydarzenia na pewno warto przedyskutować z psychologiem?

Utrata kogoś bliskiego. To sytuacja z kręgu tych ekstremalnych emocjonalnie, na którą nigdy nie można być właściwie przygotowanym. Wiele osób nie radzi sobie z nową rzeczywistością bez żony, męża, matki czy dziecka. Bliscy, którzy zostali sami przeżywają traumę, z którą nie każdy może sobie poradzić samodzielnie. Jeśli więc pojawiają się takie emocje jak ciągły smutek, apatia, trudności z koncentracją, agresja, wybuchy płaczu czy lęk to jest to znak, by skorzystać z usług psychologicznych.

Myśli samobójcze. Wielu prób samobójczych dałoby się uniknąć, gdyby na czas pojawiła się pomoc psychologa. Chęć odebrania sobie życia najczęściej pojawia się u osób młodych, którzy nie radzą sobie z dojrzewaniem, pojawiającymi się emocjami, brakiem akceptacji wśród rówieśników itp. To również jest sygnał, że warto skonsultować się z psychologiem.

Psychologia dziecięca

Przewlekły stres. Nerwowe sytuacje i życie w ciągłym pędzie sprzyjają takiemu zjawisku, jakim jest przewlekły stres. Na początku jest on mobilizujący np. do szybszego awansu czy zdobycia lepszej oceny. Jednak z czasem, zamiast pomagać, odbiera on radość życia. Kiedy tak się dzieje, również trzeba zasięgnąć porady specjalisty.

Depresja. Mówi się, że to choroba XXI wieku i jest w tym sporo racji. Coraz więcej osób zmaga się z depresją nie szukając nawet nigdzie pomocy. Nie wystarczą same naukowe książki psychologiczne czy poradniki na ten temat. Konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, a czasem nawet niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Depresja może objawiać się na różne sposoby. Osoby, które na nią cierpią nie widzą sensu w życiu, rezygnują z towarzystwa, zamykają się w sobie, nic ich nie cieszy, a nawet nie potrafią wstać z łóżka. Charakterystyczna odmiana depresji pojawia się także u kobiet, które dopiero co urodziły. Wiąże się to z zupełnie nową dla nich sytuacją. Zarówno „zwykłą” depresję, jak i tą poporodową warto skonsultować z psychologiem.

 

Co dają spotkania z psychologiem?

Psycholog przede wszystkim dokona analizy przypadku i postawi diagnozę. Na podstawie rozmów z pacjentem ustali co mu dolega, nazwie problem i udzieli pomocy psychologicznej. Jeśli wskazana będzie psychoterapia, psycholog odeśle pacjenta do wykwalifikowanego specjalisty, chyba że sam ukończył wieloletnie szkolenie w tym zakresie i ma duże doświadczenie w „leczeniu” konkretnych przypadłości. Psycholog może także skierować osobę do psychiatry. Dzieje się tak wtedy, kiedy istnieje realne zagrożenie, że pacjent będzie chciał odebrać sobie życie lub gdy zachowanie pacjenta może zagrażać innym. Do psychiatry trafią także ludzie, w których trzeba będzie wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Książka psychologiczna

Jak znaleźć doświadczonego psychologa?

Znalezienie dobrego i doświadczonego psychologa wcale nie jest takie proste. W grę wchodzi tu zaufanie, którym pacjent musi obdarzyć psychologa, by móc uzyskać trafną diagnozę, ale i pomoc. Szukając specjalisty warto więc sprawdzić, jakie ma wykształcenie i kompetencje. Należy także zapoznać się z opiniami innych. Często to właśnie zdanie osób, którym dany psycholog pomógł, może zaważyć na wyborze konkretnego specjalisty. To samo działa też w odwrotną stronę. Jeśli opinie o psychologu nie są najlepsze, mało prawdopodobne, by ktoś poszedł do niego z własnej woli. Jeśli więc na pierwszej wizycie nie pojawi się zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, dyskrecja, szacunek i chęć do rozmowy, warto poszukać innego psychologa.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry