0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie książki czytać dzieciom? Lista polecanych książek dla najmłodszych

Jakie książki czytać dzieciom? Lista polecanych książek dla najmłodszych

Książki nie tylko rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność, ale także uczą nowych słów, poprawnego konstruowania zdań. Dlatego od najmłodszych lat rodzice powinni czytać dzieciom, a gdy te trochę podrosną – wspierać je w rozwijaniu literackich pasji. A które książeczki sprawią, że maluchy będę miały ochotę na kolejną porcję lektury?

 

 1. Wiersze polskich autorów
 2. Baśnie i legendy
 3. Mała księżniczka – F. H. Burnett
 4. Tajemniczy ogród – F. H. Burrnett
 5. Pożyczalscy - Mary Norton
 6. Mania czy Ania – Erich Kästner
 7. Akademia Pana Kleksa - Jan Brzechwa

 

1. Wiersze polskich autorów

Pierwsza propozycja nie dotyczy konkretnej książki, a zbiorów wierszy polskich autorów. Wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry, Ignacego Krasickiego czy Marii Konopnickiej to tylko jedne z wielu, które Wasze maluchy muszą poznać. Możecie zakupić zbiory wierszy jednego autora lub opracowania zbiorowe.

A jeśli chodzi o współczesnych autorów, to w dziecięcej biblioteczce nie może zabraknąć Michała Rusinka i jego książek, jak np. Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka, które nie tylko są zabawne i rytmiczne, ale także wprowadzają najmłodszych w zasady rządzące światem „dorosłych”.

Wiersze i baśnie dla dzieci

2. Baśnie i legendy

Na liście polecanych książek dla najmłodszych muszą znaleźć się także baśnie oraz legendy. Obowiązkową lekturą są opowieści Hansa Christiana Andersena, baśnie braci Grimm oraz baśnie Charlesa Perrault. Dzięki Brzydkiemu kaczątkowi, Calineczce, Czerwonemu Kapturkowi czy Kocie w butach dzieci poznają świat pełen magii, w którym nie brakuje zarówno dobrych, jak i złych charakterów.

W przypadku baśni trzeba szczególną uwagę zwracać na to, w jaki sposób zostały wydane. Obecnie nie brakuje książek dla dzieci z komputerowo wykonanymi obrazkami, które są przesłodzone i nieestetyczne. Szukajcie baśni wydanych w twardych oprawach, szytych, a nie klejonych, z pięknymi, oryginalnymi grafikami, które znacie ze swojego dzieciństwa.

3. Mała księżniczka – F. H. Burnett

Mała księżniczka to prześliczna powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, która opowiada o kilkuletniej, zamożnej dziewczynce, która z dnia na dzień traci ojca, swojego jedynego opiekuna, a w wraz z nim całe bogactwo.

Kolejne przygody Sary Crewe pokazują, jak być dzielnym, pracowitym i jak skromność, troska o innych i bezinteresowna serdeczność mogą odmienić los.

Książka dla dzieci Mała księżniczka

4. Tajemniczy ogród – F. H. Burrnett

Tajemniczy ogród to kolejna obowiązkowa pozycja dla każdego malucha, napisana przez autorkę Małej księżniczki. Powieść opowiada o powoli rozwijającej się przyjaźni między dwójką egoistycznych, niesympatycznych dzieci – Mary Lennox i Colina Craven, którzy myślą tylko o sobie. W magicznej scenerii tajemniczego, zamkniętego ogrodu należącego do posiadłości ojca Colina, uczą się radości z życia, miłości do innych stworzeń oraz nawiązywania więzi międzyludzkich.

Książka dla dzieci Tajemniczy ogród

5. Pożyczalscy - Mary Norton

Pożyczalscy to posiadający kilka centymetrów ludzie, którzy zamieszkają w domach „dużych”, zaszywają się w starych meblach, mysich dziurach czy pod podłogą, gdzie nikt nie zagląda. Pożyczalscy żyją z tego, co „pożyczą”, czyli zdobędą od ludzi, a „pożyczanie” staje się ich zawodem oraz sztuką jednocześnie.

O przygodach rodziny Pożyczalskich: Strączka, Dominiki i Arietty można przeczytać w serii książek Mary Norton: Kłopoty rodu Pożyczalskich, Pożyczalscy idą w świat, Pożyczalscy na wyspie, Pożyczalscy w przestworzach oraz Pożyczalscy pomszczeni. Ich historia, pełna nagłych zwrotów akcji oraz wzruszeń, wciągnie każde dziecko oraz zachęci do samodzielnego odkrywania kolejnych tomów.

Szczególnie polecane są książki z serii Pożyczalscy pochodzące z wydawnictwa Dwie siostry, w których znajdują się jedne z najpiękniejszych ilustracji.

6. Mania czy Ania – Erich Kästner

Kto nie zna motywu opowiadającego o dwóch dziewczynkach podobnych do siebie jak dwie krople wody? Jedna z najlepszych tego typu historii została napisana przez Ericha Kästnera, który wydał ją w książce pt. Mania czy Ania.

Mania i Ania spotykają się na letnich koloniach i ze zdumieniem odkrywają, że wyglądają jak bliźniacze siostry. I choć początkowo nic ich nie łączy, szybko odkrywają potęgę przyjaźni, dzięki której ich życie zmienia się na zawsze...

7. Akademia Pana Kleksa - Jan Brzechwa

Choć Jan Brzechwa najbardziej znany jest z tworzenia wierszy, na swoim literackim koncie ma też popularną powieść – Akademia Pana Kleksa. Akademia do której trafia dwunastoletni Adam Niezgódka prowadzona jest przez pana Kleksa oraz Mateusza, uczonego szpaka. Adam wraz z innymi chłopcami uczęszczającymi do Akademii przeżywa niewiarygodne i fascynujące przygody.

I tak jak w przypadku baśni, należy zwracać uwagę na to, z jakimi ilustracjami wydana jest książka, ponieważ często to właśnie obrazki wpływają na jej atrakcyjność.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry