0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaki obraz do salonu wybrać? Co pasuje do różnych aranżacji w salonie?

Jaki obraz do salonu wybrać? Co pasuje do różnych aranżacji w salonie?

Nic tak dobrze nie ozdabia salonu jak odpowiednio dopasowany do wnętrza obraz. Tylko jeszcze pozostaje pytanie na co się zdecydować i malarstwo której epoki wybrać: klasycznej czy współczesnej, obraz realistyczny, czy może abstrakcyjny? W tym artykule rozwiejemy Twoje dylematy.

 

 

Jak dopasować obraz do aranżacji w salonie?

Obraz powinien nadawać charakteru wnętrzu ale w niektórych aranżacjach to właśnie malarskie dzieło jest w stanie zawładnąć całą stylistyką salonu. Są to jednak rzadkie przypadki kiedy jest ono bardzo cenne lub właściciele są z nim mocno związani. Niewątpliwie podczas wyboru obrazu do salonu pojawi się w Twojej głowie pytanie: czy powinieneś kierować się modą na danego artystę? Oczywiście jest to jakaś podpowiedź, ale czy zawsze warto z niej skorzystać? Z pewnością takie podejście do sprawy sprawdzi się we wnętrzach designerskich, które wypromują danego artystę lub wręcz odwrotnie - poprzez sławny obraz salon zyska niepowtarzalną klasę i wartość.

Ale jak dopasować obraz? Dzieło malarskie dopasowane kolorystycznie do barwy ścian może sprawić, że całość zaprezentuje się mdło i nijako, a obraz straci swoją wymowę. Szukaj zatem w obrazie kolorów dopełniających ale nie w tej samej tonacji. Czasem dobrym rozwiązaniem jest wybranie barw przeciwnych: ściany w kolorze jasnopomarańczowym świetnie ochłodzi obraz w tonacji błękitów i szarości. Najlepiej, byś patrząc na obraz poczuł ten szczególny rodzaj emocji, które poruszają wnętrze i sprawiają, że myśli krążą wokół przedstawionego tematu. Czy zatem dzieło realistyczne będzie tu najlepszym wyborem? Niekoniecznie, wszystko zależy jaki mamy styl w salonie i na co lubimy patrzeć.

Pejzaż nadmorskiej miejscowości

Stylistyka salonu a temat obrazu

Warto zadać sobie pytanie czy istnieje ogólny motyw obrazu, który sprawdziłby się w wielu wnętrzach? Niestety nie, ale zawsze dobrze prezentują się różnego rodzaju grafiki. Mało ryzykowne jest też umieszczenie aktu w salonie – ten temat przeważnie dobrze się komponuje, a poza tym jest zawsze na czasie. Wszelkiego rodzaju akwarelki, impresjonistyczne widoki i miniatury przedstawiające bukiety kwiatów po prostu „zginą” we wnętrzu. Dobrym pomysłem jest też wybieranie obrazów o mocnej kresce i zdecydowanych kolorach, na pewno dodadzą wnętrzu charakteru.

Obraz olejny przedstawiający zamek

Jak wybrać obraz do różnych aranżacji w salonie?

Wybór obrazu, jest, jak już pisaliśmy, kwestią indywidualną, niemniej jednak warto dopasować go do stylistyki wnętrza. W salonach w stylu środziemnomorskim i marynistycznym na pewno bardzo dobrze będzie wyglądał obraz przedstawiający łodzie, statki, morskie pejzaże – przywoła wtedy wspomnienia słonecznych wakacji lub pobudzi wyobraźnię do przedstawiania egzotycznych krajów. Styl minimalistyczny w salonie na pewno dopełnią rożnego rodzaju grafiki urbanistyczne - architektura miast jest tym, co doda temu wnętrzu głębi.

Salony urządzone w stylu nowoczesnym najlepiej ozdobić obrazami abstrakcyjnymi – gra kolorów to ciekawy temat zwłaszcza w designerskim, współczesnym wnętrzu. W salonie klasycznym możesz pozwolić sobie na powieszenie sceny rodzajowej, martwej natury, krajobrazu, portretu. Tylko z tym ostatnim trzeba bardzo uważać, wiele zależy bowiem od ustawienia portretowanej osoby – nie wszyscy lubią być obserwowani przez namalowane postaci. Salon shabby chic dopełnią duże namalowane kwiaty w cukierkowych kolorach, utrzymane w subtelnych różach, zieleniach i błękitach.

Na pewno wybierając obraz do salonu staniesz przed problemem związanym z jego ceną. Czy zawsze drogi obraz musi być dobry? Cena nie jest tu głównym wyznacznikiem, ale zdecydowanie warto zainwestować więcej w dzieło sztuki. Droższy obraz malowany był z pewnością lepszymi farbami, na lepszym podobraziu, jest też doskonały technicznie. Obecnie panuje bardzo duża moda na obrazy surrealistyczne, wymuskane akty, kompozycje pop-art, pejzaże dzikich i rozkwitłych pełnią lata łąk. Tematy te zawsze będą na czasie, ale nie znaczy, że akurat Tobie przypadną do gustu i sprawdzą się w Twoim wnętrzu. Szukaj zatem motywu, który zrobi na Tobie wrażenie, zachwyci, a nawet pozytywnie Tobą wstrząśnie. Będziesz wtedy mieć pewność, że takie dzieło powinno zawisnąć w Twoim salonie.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry