0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak znaleźć dobrego psychologa? Gdzie szukać doświadczonego terapeuty?

Jak znaleźć dobrego psychologa? Gdzie szukać doświadczonego terapeuty?

Szybkie tempo życia, stres, problemy dnia codziennego...to wszystko sprawia, że czujemy się zagubieni i zaczynamy myśleć o tym, by o swoich zmartwieniach porozmawiać z psychologiem. Gdzie jednak szukać wykwalifikowanego specjalisty i jak go znaleźć? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

 

 

Gdzie szukać dobrego psychologa?

Podczas szukania psychologa na pewno musimy uświadomić sobie jedną rzecz – to, że dany specjalista pomógł przyjaciółce czy koledze wcale nie oznacza, że pomoże i nam. A dlaczego? Ponieważ każdy psycholog i psychoterapeuta pracuje w oparciu o dane metody i z danymi przypadkami, które akurat mogą okazać się dla nas nieskuteczne. Bardzo ważne zatem jest ustalenie jakie mamy oczekiwania i z jakim problemem przychodzimy.

Jednak sam sposób, by podpytać znajomych o dobrego terapeutę nie jest zły – przeważnie jest to osoba już sprawdzona i co za tym idzie godna zaufania. Psychologa można też szukać w internecie dowiadując się uprzednio o jego kompetencje i wykształcenie. Warto może też w tym celu umówić się na próbną rozmowę i dowiedzieć się czy dany terapeuta będzie nam w stanie pomóc. Wreszcie zarekomendować doświadczonego psychologa może nam inny specjalista - psychiatra lub neurolog, jednak i tutaj należy uważać. Często „kolega po fachu” jest najlepszym przyjacielem naszego lekarza i z tego względu został nam polecony. Warto jednak omówić poszczególne sposoby szukania psychologa.

 

Psycholog z polecenia - czym się kierować idąc do tego specjalisty?

Psycholog, którego polecili nam znajomi z pewnością będzie osobą godną zaufania. Dodatkowym plusem takiej sytuacji będzie fakt, że ktoś nam bliski również skorzystał z pomocy tego specjalisty. Z tą świadomością i nam będzie łatwiej mówić o swoich problemach i przełamywać własne lęki związane z otwieraniem się przed obcą osobą.

Tutaj warto jednak wziąć pod uwagę pewną kwestię. O ile dany specjalista może zgodzić się pomóc koledze lub koleżance danej osoby, o tyle nie powinien prowadzić terapii z osobami z tej samej rodziny. Każdy psycholog, który chce rzetelnie podejść do swojej pracy będzie starał się spojrzeć na świat pacjenta jego oczami, więc nie powinien zagłębiać się w jego otoczenie. Wyobraźmy sobie, że trzej pacjenci z tej samej rodziny przychodzą do danego terapeuty – będzie to doświadczenie niekomfortowe zarówno dla nich jak i dla samego specjalisty. Kolejnym powodem dla którego taka sytuacja nie powinna mieć miejsca jest poufność, a o tę trudno kiedy na spotkania z psychologiem przychodzi część tej samej rodziny.

Ruda kobieta siedzi i obejmuje się rękami

Jak szukać terapeuty w internecie?

Pierwsze pytanie jakie należy tu zadać to takie czy warto szukać psychologa w danej lokalizacji. Na pewno dla własnej wygody warto to zrobić, jednak lokalizacja nie powinna być głównym czynnikiem, który zadecyduje o wyborze danego specjalisty. Dobrze czasem włożyć sporo wysiłku, by spotkać się z kimś kompetentnym, kto będzie umiał nam pomóc. Szukanie online może być także bardzo pomocne kiedy decydujemy się na terapię grupową czyli konkretny ośrodek. Łatwiej wtedy na stronie internetowej zobaczyć jakie dana placówka ma rekomendacje i opinie innych towarzystw psychoterapeutycznych.

 

Psycholog rekomendowany przez innego specjalistę – czy to dobre rozwiązanie?

Dla jednych to będzie jedno z lepszych rozwiązań, dla drugich nie. Jeśli na przykład leczymy się na konkretny problem jest duża szansa, że osoba która zna nasze podejście do życia i nasze troski poleci nam odpowiedniego psychologa. Jeśli przykładowo mamy problem z życiowymi postawami, może pomóc nam w tym behawiorysta lub terapeuta poznawczy. Kiedy specjalistę poleca nam lekarz, możemy mieć pewność, że trafimy na kompetentną osobę i łatwiej będzie też określić termin zakończenia terapii (czy będzie to terapia krótkotrwała czy nie).

Rekomendacja danego specjalisty nie zawsze jednak zda egzamin. Kiedy polecający ma swój cel, by to robić (narzucona lista psychologów lub osobiste konotacje) nie zawsze będziemy zadowoleni. Ważne, by samemu sprawdzić jak rozmawia nam się z danym terapeutą i jakie wrażenie na nas robi. Nie ma więc znaczenia w jaki sposób trafimy do dobrego psychologa, liczy się jego warsztat, umiejętności i podejście, dzięki którym pomoże nam wyjść ze złego stanu w jakim jesteśmy.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry