0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupować dzieła sztuki współczesnej?

Jak kupować dzieła sztuki współczesnej?

Sztuka współczesna rządzi się swoimi prawami. Choć dzieła sztuki można kupić, sprzedać czy zamówić, nie jest to handel jak każdy inny. Zakupu rzeźby nie można porównać do nabywania samochodu, mebli czy biżuterii (choć ceny bywają często zbliżone). Prawa, jakimi rządzi się rynek dzieł sztuki są całkowicie odmienne. Czym zatem kierować się przy ich zakupie?

 

Sztuka współczesna – kilka słów wstępu

Przez wielu krytykowana, nierozumiana, a może niepoznana? Wielu pasjonatów sztuki zachwyca się dziełami prerafaelitów, romantyzmem czy impresjonizmem, odrzucając kompletnie sztukę powstałą w drugiej połowie XX wieku (którą nazywamy sztuką współczesną). Czy kontrowersje wobec najnowszych dzieł sztuki są słuszne?

Brak zainteresowania twórczością teraźniejszych artystów tłumaczyć możemy na wiele sposobów. Często wywodzi się jednak z zupełnego braku próby bliższego poznania czy dowiedzenia się czegoś więcej. Po bliższym przyjrzeniu się danemu dziełu sztuki, przeczytaniu paru słów o artyście czy choćby pójściu na wernisaż, może okazać się, że wywołuje ono mocniejsze emocje, niż moglibyśmy się spodziewać. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku – wizyta w galerii, przeglądanie katalogów czy albumów o sztuce współczesnej.

Wielu postronnych obserwatorów odrzuca współczesną twórczość, uważając ją za kontrowersyjną, niestosowną czy miałką. Nie jest to prawdą. Na rynku sztuki, jak i w wielu innych dziedzinach życia, obserwujemy nagły zalew niskiej jakości ofert, nie stanowią one jednak całości. Pseudoartyści potrafią w tempie maszynowym „produkować” nowe obrazy i grafiki, które umiejętnie zalewają rynek. Nie należy się tym zrażać i (jak w innych sferach życia) umiejętnie omijać tandetę i bylejakość, szukając lepszych propozycji.

Inwestowanie w dzieła młodych artystów jest coraz bardziej popularne

Jakie dzieła sztuki wybrać?

Nikt nie udzieli dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Największą przyjemność dla kolekcjonera sztuki stanowi zakup dzieła, kierując się intuicją i własnym gustem. Sztuka ma poruszać, budzić emocję, skłaniać do refleksji – nie dokona tego nieciekawy obraz polecany przez „autorytety” czy „znawców” z komercyjnych galerii. Nie należy także zrażać się krytyką otoczenia – nie urodził się jeszcze artysta, który by się wszystkim podobał.

Najważniejsze jest wyrobienie w sobie indywidualnego gustu i obycie w świecie sztuki – odwiedzanie galerii, muzeów, blogów tematycznych czy czytanie odpowiedniej prasy (w Polsce dostępne są dwa czasopisma – Sztuka.pl oraz Art&Business).

Aby zostać kolekcjonerem sztuki nie trzeba spać na pieniądzach. Wspaniałą przygodą jest inwestowanie w dzieła młodych twórców (np. absolwentów ASP). Znane są historie kolekcjonerów, którzy kupili prawdziwą perełkę za 100 zł. Najczęściej kupowane są, oczywiście, obrazy – choć niektórzy cenią sobie zakup rzeźb, plakatów lub grafik (np. wykonanych techniką litograficzną).

Gdy mamy do wyboru kilka prac tego samego artysty, najlepiej wybrać jest tą, która najlepiej oddaje charakterystyczny styl twórcy. Prace te mają największą szansę, aby nabrać po latach dużej wartości.

Piękny obraz wozdobnej ramie

Modne czy ponadczasowe? W jakie dzieła sztuki inwestować?

Moda, tak jak w przypadku innych segmentów rynku, dotyczy także dzieł sztuki. Czasem, całkiem nieoczekiwanie, jedne nazwiska wybijają się i krążą wśród krytyków, omawiane, hołubione i polecane wszystkim. Na popularność artystów składa się wiele czynników. W niektórych przypadkach nagłe zainteresowanie artystą wynika z subtelnej akcja marketingowej. Czasem wystarczy kilka artykułów w popularnych czasopismach czy wywiadów, spektakularny performance nastawiony na szokowanie bądź kontrowersyjna instalacja, by nazwisko stało się rozpoznawalne.

Chwilowa wielka popularność ma jednak to do siebie, że potrafi równie szybko zniknąć. W momencie dużego rozgłosu ceny dzieł artysty szybują w górę, osiągając często horrendalne kwoty. Nie jest to oczywiście najlepszy moment na nabycie obrazu. Jeśli intuicja podpowiada nam, że mniej znany artysta, ponad wszelką wątpliwość, zostanie niedługo zauważony, nie bójmy się w niego zainwestować. Najważniejsze, by kierować się swoim gustem i przeczuciami – tylko wówczas zakup dzieł będzie wielką przyjemnością.

 

Jak zarobić na dziełach sztuki?

Dla przeciętnego człowieka, kochającego sztukę dla zalet niemierzalnych zawartością portfela, zakup dzieł sztuki nigdy nie powinien być traktowany jako inwestycja. Nawet pasjonatom, będącym na bieżąco ze światem twórczości artystycznej, ciężko jest stwierdzić, które z dzieł nabierze wartości, a które popadnie w zapomnienie.

Oczywiście, wymienić można parę nazwisk artystów współczesnych, na których nigdy nie stracimy (np. Gierowski, Tarasin, Kantor, Hasior, Nowosielski czy Libera). Ich twórczość nabierać będzie wciąż wartości, sporą barierę stanowi jednak dla większości pasjonatów aktualna cena dzieł sztuki, które sięgać mogą kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tworzenie kolekcji należy oprzeć na swoim indywidualnym zdaniu i odczuciach. Bez względu na to, czy zakupione dzieła mają jedynie cieszyć oko, być oryginalnym dodatkiem do wnętrza, czy inwestycją finansową, otaczanie się poruszającą sztuką zawsze wpłynie korzystnie na kolekcjonera.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry