0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Reprodukcje obrazów znanych malarzy. Które dzieła warto mieć w swoim salonie?

Reprodukcje obrazów znanych malarzy. Które dzieła warto mieć w swoim salonie?

Nie wszyscy miłośnicy sztuki mogą pozwolić sobie na kupno oryginalnych obrazów. Ba! Kogo na to stać nie licząc kolekcjonerów? Warto jednak przekonać się, że reprodukcje są także doskonałym pomysłem na zagospodarowanie ścian w salonie. Ale które dzieła wybrać? Zapraszamy do podróży przez sztukę.

 

 

Które reprodukcje dzieł znanych malarzy wybrać?

Pojęcie „znany malarz” od razu kojarzy się albo z klasykami malarstwa albo z tymi, dzięki którym w sztuce nastąpił pewien przełom. Nie do końca jednak tak jest, ponieważ dla jednej osoby dany artysta jest znany a dla drugie nie. Warto jednak skupić się na malarzach, którzy mieli nieoceniony wkład w sztukę zarówno jeśli chodzi o malarstwo realistyczne, kubistyczne czy impresjonistyczne. Powinniśmy tu jeszcze zapytać co jest na topie jeśli chodzi o dzieła malarstwa, ponieważ tak jak panuje moda na ubrania i buty czy urządzenie wnętrz, tak i panuje moda na malarzy.

 

Od impresjonizmu czas zacząć czyli obrazy Moneta i Degasa

Oczywiście moglibyśmy cofnąć się w sztuce malarskiej do samych początków, jednak epoki takie jak średniowiecze czy romantyzm były bardzo specyficzne jeśli chodzi o tworzone obrazy – dominowały albo figury sakralne, albo senne i melancholijne pejzaże. W niewielu salonach zrobiłyby one pozytywne wrażenie. Przechodzimy zatem od razu do modnych obecnie i niezwykle barwnych obrazów impresjonistów. Dlaczego obrazy impresjonistów takich jak Monet, Manet, czy Renoir lub Degas zawsze będą dobrze się komponowały w salonie? Odpowiedź na to pytanie wiąże się z bogatą paletą barw jakiej używali XIX wieczni malarze. Zresztą obrazy impresjonistyczne wyprzedziły swoją epokę poprzez efekt jaki wywoływały. Niesamowicie piękne pejzaże takie jak „Impresja. Wschód słońca” czy „Most japoński” Claude'a Moneta albo nawet serie postaci tancerek Edgara Degasa na pewno świetnie zakomponują się zarówno we wnętrzach minimalistycznych jak i tych bardziej klasycznych.

Reprodukcja obrazu Claude'a Moneta

Prostota lubi motywy rustykalne – Chełmoński i Millet w salonie

Moda na prosto urządzone wnętrza nie mija. Lubimy kiedy aranżacja nawiązuje do sielankowych krajobrazów, przedstawia odpoczynek pastuszków po ciężkiej pracy lub pokazuje wieśniaków, którzy zachwycają się wspaniałą przyrodą. Do salonów urządzonych w stylu rustykalnym na pewno będą pasowały obrazy Józefa Chełmońskiego takie jak „Bociany”, „Burza” czy „Droga w lesie”. Jeśli natomiast salon ma duże okna i jest w nim sporo światła, można sobie pozwolić na obrazy Jeana Francoisa Milleta takie jak „Kobiety zbierające kłosy” czy „Anioł Pański”. Oba są nostalgiczne, pochwalają pracę na roli, sławią piękno wsi i prostego życia, będą też więc świetnym uzupełnieniem wnętrza minimalistycznego.

 

Reprodukcje obrazów kubistycznych – Picasso i Makowski wciąż modni

Kubizm w malarstwie zapoczątkował nową erę – obrazy przedstawiające bryły w różnych ujęciach i różnie oświetlone zaczęły być głównym tematem dzieł. Obecnie wiele wnętrz urządzonych bardzo nowocześnie czy wręcz ekstrawagancko doskonale skomponowałaby się z obrazami Pabla Picassa czy Tadeusza Makowskiego. Ten pierwszy jest autorem takich obrazów jak „Panny z Awinionu”, „Guernica” (nadaje się tylko do jasnych salonów), z kolei drugi stworzył dzieła takie jak „Teatr dziecięcy” czy „Mali pierroci”. Kubizm wciąż zachwyca formą przekazu, ale i ciekawą kolorystyką – kubiści odważyli się bowiem po raz pierwszy zdeformować rzeczywistość. Salony, które mają w sobie pewną „surowość” czyli proste meble, ściany bez zdobień, zyskają na oryginalności.

Obraz Pabla Picassa "Kobieta rzucająca kamieniem"

Obrazy których klasyków malarstwa wybrać na ścianę w salonie?

To pytanie na pewno nie jest łatwe, ponieważ zależy to od stylu wnętrza. W typowo klasycznych salonach doskonale sprawdzą się reprodukcje dzieł Wojciecha Kossaka przedstawiające konie i motywy bitewne. Dobrze tu też zwrócić się w stronę takich malarzy jak Jan Matejko czy Henryk Siemiradzki.

Z kolei jeśli chodzi o klasyków malarstwa dekoracyjnego warto zainteresować się reprodukcjami obrazów Alfonsa Muchy i Gustawa Klimta. Jeśli chodzi o prace Muchy to ozdobne linie w jego plakatach przedstawiających kobiety z czasów secesji doskonale dopełnią tradycyjny wystrój salonu. Natomiast reprodukcje obrazów Gustawa Klimta są bardzo bogate kolorystycznie i sprawdzą się nie tylko w salonie utrzymanym w stylu glamour, ale i dopasują się do wystroju bardziej prostego.

Nie sposób omówić wszystkich dzieł i dobrać ich do konkretnych stylów w salonie. Przedstawione propozycje reprodukcji znanych malarzy to zaledwie kropla w oceanie możliwości. Wystarczy jednak zainteresować się bardziej sztuką, by móc samodzielnie ocenić, które dzieło nada najlepszy klimat naszemu salonowi.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry