0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu?

W związku z nie tak dawno wprowadzoną ustawą rządu, zachęcani jesteśmy do konsekwentnego i dokładnego segregowania naszych śmieci. Idea jest szlachetna, ma za zadanie pomóc nam wszystkim w poradzeniu sobie z ogromną ilością odpadków, które „produkujemy” każdego dnia, a także w przetwarzaniu ich na kolejne tworzywa i produkty, których będziemy mogli ponownie użyć. Z tej przyczyny każdy z nas powinien przeprowadzać selekcję odpadów we własnym zakresie. Jak to skutecznie robić?

 

Oprócz wcześniej wymienionych korzyści, segregacja śmieci także mniej nas kosztuje. Jeżeli będziemy wyrzucać odpadki, po dokonaniu wcześniejszej selekcji, mniej zapłacimy za ich wywóz. Także jak widać, przyniesie nam to same profity: zredukujemy ilość śmieci trafiających na wysypiska, które to mają bardzo negatywny wpływ na środowisko, a sami zaoszczędzimy trochę grosza. Kiedy już wiemy jakie to ważne, możemy przystąpić do przygotowania się do codziennej segregacji. Jak to zrobić?

 

1. Sprawdźmy jaki jest system segregowania śmieci w naszym miejscu zamieszkania

Wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy. Każda gmina może mieć trochę inne rozporządzenia, do których ich mieszkańcy będą musieli się stosować. Powinniśmy otrzymać informacje na ten temat w formie instrukcji powieszonej w widocznym miejscu lub włożonej do skrzynki pocztowej. Jeśli jednak nie dotarła ona do nas w wersji papierowej, możemy poprosić o odpowiednie informacje w urzędzie gminy lub u administratora budynku bądź osiedla. Warto także poszukać wszelkich komunikatów na ten temat, na stronach internetowych odpowiednich urzędów.

Co nas będzie interesowało w kwestii sortowania odpadów na naszym terenie? Głównie to, na ile frakcji mamy segregować śmieci oraz co, gdzie powinno się znaleźć. Zasady jednak wszędzie są podobne i wiele się od siebie nie będą różniły.

Kolorowe kosze do segregacji śmieci i odpadków

 

2. Przygotujmy odpowiednie miejsce

W tej kwestii również istotne jest miejsce naszego zamieszkania. Jeżeli mamy dom, to nie powinniśmy mieć problemu, czy to z postawieniem koszy na podwórku, czy z wygospodarowaniem miejsca w kuchni, korytarzu, garażu lub w piwnicy. Możemy zainwestować w kosze plastikowe, w odpowiednich kolorach lub też stelaże z wiszącymi, wymiennymi workami.

Inaczej może być w przypadku mieszkań. Nie każdy z nas posiada wystarczającą przestrzeń by nagle zmieścić zamiast jednego np. cztery kosze. W tym przypadku można spróbować różnych metod. Jedną z nich jest podzielenie naszego kosza na pół, poprzez wstawienie ścianki z cienkiego tworzywa np. pleksi. W ten sposób z jednego pojemnika tworzą się dwa, ale wcale nie zajmują więcej przestrzeni. Innym sposobem zamiast ustawiania dodatkowych koszy, jest powieszenie odpowiednich worków w jakimś dyskretnym miejscu np. w szafce pod zlewem. Można też zredukować ilość śmietników do dwóch: na odpady zmieszane i wtórne, po czym dopiero przy wyrzucaniu do właściwych kontenerów, dokładnie segregujemy śmieci.

W jakim miejscu dobrze jest umieścić pojemniki do segregacji? Oczywiście jeśli chodzi o resztki żywności, to najlepiej, żeby kosz znajdował się w kuchni, niedaleko zlewozmywaka. Drugi kosz może się znajdować np. przy naszym biurku, gdzie zazwyczaj będziemy wrzucać różnego rodzaju papierki i dokumenty.

Wielkość pojemników powinniśmy dostosować do ilości śmieci, które mieszkańcy naszego domu produkują. Oczywiście nie przesadzajmy z ich gabarytami. Lepiej jest częściej pozbywać się odpadków, dzięki temu nie zalegają one długo, a resztki żywności nie będą gniły. Dobrze też, żeby nasze pojemniki na śmieci były zamykane, zapobiegnie to wydzielaniu się przykrych zapachów i będzie po prostu bardziej higienicznie. Możemy także je wyraźnie oznaczyć, tak, żeby każdy z domowników wiedział, który pojemnik do czego jest przeznaczony.

W internecie oraz w sklepach stacjonarnych (np. meblowych) znajdziemy duży wybór, już odpowiednio przygotowanych, pojemników na śmieci.

Kosz na śmieci z trzema kolorowymi komorami do segregacji

 

3. Prawidłowo segregujmy śmieci

Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących sortowania odpadów, których powinniśmy przestrzegać, bo inaczej nasz trud i tak może pójść na marne. Podstawowym podziałem do jakiego musimy się stosować jest segregacja na: surowce, które podlegają recyklingowi oraz odpady, których już nie da się przetworzyć. Później surowce dzielimy jeszcze na: tworzywa sztuczne i metale, papier oraz opakowania szklane. W niektórych miastach czy gminach, wszystkie te surowce należą do kategorii odpadów „suchych” i są one zbierane razem, by potem trafić do sortowni. W tym przypadku, do naszej domowej segregacji wystarczy mieć dwa pojemniki.

Nie wszystko jednak jest takie oczywiste. Co zrobić np. z kartonami po sokach czy mleku? Na pierwszy rzut oka powiemy, że to papier. Są to jednak odpady wielomateriałowe, dlatego wyrzucamy je do kontenera na tworzywa sztuczne. W przypadku pojemników szklanych, zawsze powinniśmy je opróżnić i oddzielić od metalowych kapsli czy zakrętek, które wyrzucamy osobno. Często mówi się, że powinniśmy myć każdą rzecz, którą wyrzucamy. Możemy, ale nie musimy. Później i tak zostaną one umyte w sortowni. Co ważne, ceramika i wszelka zastawa, lustra, szyby i monitory, nie podlegają pod kategorię „szkło”. Z tymi odpadami musimy sobie poradzić inaczej, np. oddając je do specjalnych punktów.

Stelaż z kolorowymi workami do segregacji śmieci

Odrębną kategorią są tzw. odpady niebezpieczne czyli między innymi: zużyte baterie, akumulatory, żarówki, sprzęt RTV i AGD (elektroodpady), a także przeterminowane lekarstwa i opakowania po żrących chemikaliach. Tych odpadów nie można wyrzucać do żadnych z wyżej wymienionych pojemników. Wszystkie elektroodpady oddajemy do specjalnych punktów znajdujących się np. w sklepach z elektroniką. Można także zebrać kilka takich przedmiotów i zadzwonić po specjalny transport, który je od nas odbierze. Zazwyczaj zajmuje się tym gmina i jest to darmowe. Lekarstwa i opakowania po nich powinniśmy zanosić do aptek.

Jeszcze na koniec krótka ściągawka na temat kolorów koszy i kontenerów: do niebieskiego pojemnika wyrzucamy papier, do żółtegoplastik oraz metal (tworzywa sztuczne), do zielonegokolorowe szkło, a do białegoszkło bezbarwne. Czasem możemy natrafić na pojemnik koloru czerwonego – jest on przeznaczony na puszki aluminiowe oraz metal.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry