0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupić działkę budowlaną, aby nie było problemu z budową?

Jak kupić działkę budowlaną, aby nie było problemu z budową?

Zakup działki to pierwszy krok na drodze do wymarzonego domu. Wybór, którego dokonasz będzie miał znaczący wpływ na to czy zrealizujesz swoje plany w pełni, czy będziesz musiał iść na kompromisy. Dobrze wybrana działka to oszczędność formalności, czasu, a niejednokrotnie również pieniędzy. Jak więc wybrać idealny kawałek ziemi?

 

Kupujesz działkę? Sprawdź księgę wieczystą osobiście

Przed zakupem i podpisaniem umowy przedwstępnej koniecznie sprawdź księgę wieczystą działki. Poproś aktualnego właściciela o podanie numeru księgi, a następnie samodzielnie przejrzyj jej treść na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html.

Sprawdź, czy dane zawarte w II dziale potwierdzają właściciela, z którym rozmawiasz oraz czy dział III i IV nie zawierają żadnych wpisów. W tym miejscu znajdziesz ewentualne ciężary, ograniczenia oraz hipoteki związane z badaną nieruchomością. Jeżeli masz wątpliwości do któregokolwiek z zapisów, skonsultuj to z notariuszem, u którego będziesz podpisywał umowę zakupu działki.

Pamiętaj, że to Ty płacisz za notariusza i masz prawo jego wyboru.

 

Szukasz działki? Sprawdź jej przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego

Przed zakupem sprawdź czy oferowana działka, leży na terenie, w którym obowiązuje Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z jego treścią w urzędzie gminy. Znajdziesz w nim informacje o przeznaczeniu działki, a także szczegóły, dot. m.in. tego, jaka jest minimalna powierzchnia działki, aby móc się na niej wybudować, jaką powierzchnię działki będziesz mógł przeznaczyć pod budowę, a na jakiej urządzić zieleń.

Jaki dach będziesz mógł zastosować oraz w jakim kolorze i z jakich materiałów go wykonać. Niektóre gminy wskazują również możliwy rodzaj ogrodzenia działki, dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie przeczytać ten dokument. Jeżeli działka, nie jest objęta planem, sprawdź jaki zapis widnieje w Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego i koniecznie przed zakupem złóż wniosek o wydanie Warunków Zabudowy dla interesującej działki. Dopiero po otrzymaniu tego dokumentu udaj się do notariusza.

Poszukiwanie idealnej działki do zakupu może być długim procesem

 

Sprawdź, jakie wymiary powinna mieć działki budowlana?

Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określają, że budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

 

 • 4 m – gdy jest zwrócony w stronę tej granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi;
 • 3 m – gdy ściana nie ma otworów okiennych ani drzwiowych.

 

Czasami można budować bliżej. Jest kilka sytuacji, w których budynek można umieścić bezpośrednio przy granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy (taki pas terenu musi pozostać niezabudowany, co ma zapewniać swobodny dostęp do ściany i umożliwić jej remont i konserwację). Takie usytuowanie budynku jest dopuszczalne, gdy:

 

 • wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy;
 • działka budowlana w zabudowie jednorodzinnej ma szerokość mniejszą niż 16 m.

 

Zobacz, czy działka jest uzbrojona?

Sprawdźmy, czy w pobliżu działki jest sieć: wodociągowa, kanalizacyjna, elektroenergetyczna, gazowa. Dowiesz się tego w starostwie powiatowym lub miejscowych zakładach zarządzających sieciami. Dowiesz się tam o możliwości i kosztach związanych z przyłączeniem do danej sieci.

Jeśli nie masz możliwości podłączenia do kanalizacji sanitarnej, będziesz musiał wybudować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Jeżeli sieć elektroenergetyczna znajduje się w znacznej odległości od działki to może się to wiązać z koniecznością poniesienia opłaty pozataryfowej za przyłączenie, niestety znacznie większych to koszty i budżet budowy domu.

Działki budowlane na sprzedaż w dobrej cenie

 

Masz drzewa na działce - dowiedz się jak uzyskać pozwolenie na wycinkę?

Sprawdź, czy na działce nie rosną drzewa, które będziesz musiał wyciąć, aby wybudować swój dom. Jeżeli zachodzi taka okoliczność koniecznie skontaktuj się w sprawie porady do wydziału ochrony środowiska urzędu gminy.

Tam dowiesz jaka jest procedura wycinki. Pamiętaj, że za wycięcie drzew bez stosownego zezwolenia grozi kara w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Działka budowlana - na własność czy wieczyste użytkowanie?

Pamiętaj, że kupując wieczyste użytkowanie niezabudowanej działki, będziesz musiał zrobić to dwuetapowo. Podczas pierwszej wizyty u notariusza spiszecie warunkową umowę sprzedaży.

Następnie notariusz wyśle umowę do wójta, burmistrza, prezydenta, który będzie mógł w ciągu 30 dni skorzystać z prawa pierwokupu działki. Jeżeli to zrobi, będziesz musiał rozpocząć poszukiwania od początku. Jeżeli nie, podczas kolejnej wizyty u notariusza staniesz się właścicielem wymarzonej działki.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry