0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Czujniki czadu - jak wybrać? Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Czujniki czadu - jak wybrać? Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Nie bez powodu czad, czyli tlenek węgla nazywany jest niewidzialnym zabójcą. Dlaczego? Ponieważ jest bezbarwny i bezwonny, więc sami nie jesteśmy w stanie w żaden sposób go wyczuć i obronić się przed jego działaniem. Niestety, problem może dotyczyć każdego z nas, szczególnie zimą, dlatego z pomocą przychodzą nam czujniki, które mogą nam niekiedy uratować życie.

 

Co to jest czad i skąd się bierze?

Czad to tlenek węgla, który jest gazem lżejszym od powietrza, przez co łatwo się w nim rozprzestrzenia. Jest on także bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy i co najważniejsze, silnie trujący. Pojawia się wtedy, gdy coś ulega niepełnemu procesowi spalania, a w jego otoczeniu jest zbyt mała ilość tlenu. W związku z tym, ponieważ sami nie możemy wykryć tego niebezpiecznego gazu, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne czujniki czadu, które w razie zagrożenia zaalarmują nas.

Najczęściej spotykanym źródłem czadu w naszych domach i mieszkaniach są kominki, piece węglowe, piecyki gazowe bądź olejowe oraz gazowe podgrzewacze wody. Tlenek węgla może także powstawać podczas pożaru.

 

W jaki sposób można zatruć się czadem?

Niestety, czadem można zatruć się bardzo łatwo i wynika to często z naszej nieuwagi. Głównie przyczyną są niesprawne przewody kominowe na przykład spalinowe, dymowe, a przede wszystkim wentylacyjne. Co to znaczy niesprawne? Mogą być one przede wszystkim nieszczelne, źle bądź w ogóle niekonserwowane i nieczyszczone, mogą posiadać rozmaite wady konstrukcyjne lub mogą być niedostosowane do standardów systemu wentylacyjnego.

Istotną rolę gra tu także brak odpowiedniego przepływu powietrza poprzez szczelne zamykanie okien, zaklejone kratki wentylacyjne, brak otworów w drzwiach łazienki służących do wentylacji pomieszczenia.

Często do zatruć czadem dochodzi także w dopiero co wyremontowanych mieszkaniach, które w wyposażeniu posiadają nowe piece, które nie mają własnych przewodów napowietrzających, a okna i drzwi są bardzo szczelne.

To wszystko może spowodować niedrożność przewodów, brak ciągu bądź nawet cofanie dymu do pomieszczenia wskutek ciągu wstecznego.

Czujnik - detektor czadu czyli tlenku węgla

 

Jakie są objawy zatrucia czadem?

Zatrucie tlenkiem węgla jest wysoce niebezpieczne i często prowadzi do śmierci. Narażenie na wdychanie czadu choć przez krótką chwilę, powoduje uszkodzenie organów układu naczyniowo-sercowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Cząsteczki tlenku węgla szybko wiążą się z hemoglobiną w naszym organizmie i tym samym blokują dostęp tlenu.

Zatrucie objawia się silnym bólem głowy, nudnościami, wymiotami, a w ciągu kilkunastu minut powoduje bezdech oraz zatrzymanie akcji serca.

 

Jak można uchronić się przed zaczadzeniem?

Przede wszystkim musimy regularnie przeprowadzać kontrole szczelności przewodów kominowych, czyścić je oraz weryfikować ciąg powietrza. Zazwyczaj zajmują się tym kominiarze i u nich także uzyskamy potrzebne informacje na ten temat.

Musimy także uważać na wszelkie urządzenia, w których następuje proces spalania i pamiętać, by korzystać z nich zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Nie powinniśmy samodzielnie zaklejać bądź zapychać kratek wentylacyjnych. Musimy często wietrzyć w pomieszczeniach najbardziej narażonych na pojawienie się tlenku węgla, takich jak kuchnia czy łazienka.

Dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni czujnik czadu oraz gazu, który będzie nas alarmował, gdy tlenek węgla zacznie się ulatniać. Do wyboru jest kilka rodzajów czujników, także zakup będziemy musieli dostosować do swoich potrzeb.

 

Jaki czujnik czadu wybrać?

Głównie interesować będą nas dwa czujniki: gazu i czadu. Ten pierwszy służy do kontroli stężenia gazu w danym pomieszczeniu. Jego alarm włączy się gdy stężenie gazu przekroczy 15%. Najlepiej umiejscowić go w kotłowni, łazience bądź kuchni czyli tam, gdzie najczęściej znajduje się instalacja gazowa.

Czujnik czadu działa na podobnej zasadzie i umieszcza się go w tych samych pomieszczeniach, na wysokości 140 cm – 150 cm. Gdy w powietrzu pojawi się nawet niewielkie stężenie tlenku węgla, półprzewodnik umieszczony w urządzeniu zacznie reagować, co aktywuje sygnał świetlny oraz dźwiękowy.

Ważne jest, by przy wyborze czujnika zwrócić uwagę na certyfikat, który będzie świadczył o tym, że urządzenie jest zgodne z normami PN-EN 50291 oraz PN-EN 50194.

Czujnik czadu i dymu marki Kidde

Czujniki różnią się od siebie sposobami zasilania. Mogą być sieciowe, czyli podłączane do gniazdka, na baterie z własnymi akumulatorami oraz sieciowo-bateryjne. Ta ostatnia opcja jest najbezpieczniejsza, gdyż w momencie wyczerpania baterii, sprzęt nadal będzie mógł działać i na odwrót.

Inną różnicą jest także głośność alarmu, który włącza się podczas zagrożenia. Najlepiej by był jak najgłośniejszy, ma on w końcu sygnalizować zagrożenie. Najczęściej urządzenia emitują dźwięki na poziomie 80-90 dB, co jest optymalne w przypadku mieszkań oraz domów.

Niektóre modele czujników będą miały dodatkowe opcje np. przycisk testowy, który umożliwi sprawdzenie czy urządzenie działa bez zarzutu. Warto z tej funkcji korzystać raz na tydzień. Może pojawić się także przycisk uśpienia alarmu, w momencie gdy wiemy, że alarm jest fałszywy. Natomiast, gdy stężenie czadu będzie się utrzymywać przez długi czas w powietrzu, alarm znów sam się uruchomi.

Czujniki mogą być kupowane i montowane osobno. Są to tak zwane urządzenia autonomiczne. Jest także opcja włączenia czujników do systemu alarmowego, znajdującego się w domu.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry