0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak utrzymać porządek w domu? Jak przechowywać rzeczy, jak sprzątać dom?

Jak utrzymać porządek w domu? Jak przechowywać rzeczy, jak sprzątać dom?

Wnętrze domu świadczy o jego domownikach. Jeśli jest dobrze uporządkowane i czyste, to możemy z pewnością założyć, że jego mieszkańcy są dobrze zorganizowani i pracowici. Jednak utrzymanie porządku wcale nie jest takie proste, szczególnie jeśli rodzina jest liczna. Co trzeba robić, by jak najlepiej sobie z tym poradzić i nie wylądować w programie Perfekcyjnej Pani Domu?

Podzielmy zadania pomiędzy domowników

 

Każdy z nas tak naprawdę lubi, żeby wokół było czysto. Często jednak z lenistwa czy braku czasu nie umiemy nadążyć z porządkami, a gdy zaniedbamy jakieś pomieszczenie, tym trudno nam je wypucować w późniejszym czasie. Jak temu zaradzić i usprawnić nasze prace porządkowe?

 

Podzielmy zadania pomiędzy domowników

Sprzątanie, tak naprawdę, trzeba sobie porządnie rozplanować. Zacznijmy od analizy tego, w jakich porach dnia, ile czasu mają domownicy oraz jakie czynności są do wykonania. Dzięki temu prace porządkowe nie będą spoczywały tylko na jednej osobie, bo rozdzielimy je pomiędzy wszystkich członków rodziny.

Najlepiej podział przeprowadzić na zasadzie rotacji, żeby jedna osoba nie musiała w kółko wykonywać tych samych czynności. Weźmy też pod uwagę kwestię upodobań. Ktoś może nie mieć nic przeciwko zmywaniu naczyń czy myciu podłóg, za to ścieranie kurzy będzie działać mu na nerwy. Dobierajmy więc zadania tak, by osoby je wykonujące, robiły to chętnie i się do nich nie zmuszały.

 

Ułóżmy realistyczny grafik sprzątania

Musimy mierzyć siły na zamiary. Nie możemy sterroryzować siebie i innych, by codziennie robić generalne porządki w każdym pomieszczeniu. Najlepiej podzielić zadania na te, które powinniśmy wykonywać każdego dnia (np. zmywanie podłóg, czyszczenie zlewu), co tydzień (odkurzanie dywanów, mycie luster, ścieranie kurzy), co miesiąc (mycie lodówki) i np. dwa razy w roku (przegląd szaf i szuflad w celu pozbycia się zbędnych rzeczy). Dzięki temu będziemy wiedzieć co nas czeka i jak zaplanować sobie czas.

Dobrze jest także podzielić sprzątanie na pomieszczenia. Dziś pół godziny przeznaczam na kuchnię, jutro na łazienkę i tak dalej. Wtedy nie będzie to dla nas nużące. Regularne porządki, ale za to w krótkich odcinkach czasowych, pozwolą nam na sprawne trzymanie czystości, a i dzięki temu, nie będziemy przytłoczeni godzinami spędzonymi na sprzątaniu.

 

Dobrze zorganizujmy domową przestrzeń

Odpowiednia aranżacja przestrzeni domowej znacznie usprawnia późniejsze utrzymywanie ładu i czystości. Jeśli zawczasu o to zadbamy, będzie nam o wiele łatwiej i szybciej posprzątać dom czy mieszkanie. Jak to zrobić?

 

W kuchni

Zapewnijmy sobie wystarczającą ilość szafek np. wiszących i półek, by wszystkie przedmioty miały swoje miejsce i mogły być schowane. Te, których używamy najczęściej, umieśćmy w zasięgu ręki, by nie robić bałaganu, przekopując się przez stertę innych rzeczy.

Nie trzymajmy starych opakowań i pustych pojemników jeśli ich nie używamy na co dzień. Jeżeli sądzimy, że przydadzą nam się w przyszłości, przenieśmy je do komórki, piwnicy czy na poddasze, bo w kuchni powinny znajdować się przede wszystkim najpotrzebniejsze przedmioty.

Tak samo jest ze sprzętami, których często nie używamy. Czy naprawdę drylownica do wiśni, którą wyciągamy tylko latem, musi zajmować nam cenne miejsce? Nie, możemy schować ją do piwnicy lub garażu, a tam nic jej się nie stanie i będzie cały czas dla nas dostępna.

 

W łazience

Wszędzie poustawiane puste flakoniki po perfumach, opakowania po kremach i innych kosmetykach to przeżytek. Nie zagracajmy łazienki takimi bublami, ponieważ ani nie są do niczego potrzebne, ani tak naprawdę nie służą za ozdobę. Wręcz przeciwnie, zajmują miejsce potrzebne na ważniejsze przedmioty i jeszcze kurzą się, przez co zmuszeni jesteśmy do dodatkowego sprzątania.

Wszystkie drobiazgi potrzebne do codziennej toalety, pochowajmy w pudełkach ozdobnych lub estetycznych koszyczkach. Bardzo dobrze będzie wyglądał zestaw łazienkowy. Mydło, szczotki, pasty do zębów czy waciki, wszystkie umieszczone będą w ładnych pojemnikach, co wprowadzi ład.

Ceramiczy zestaw łazienkowy

Jeśli mamy dzieci, które posiadają wiele zabawek do kąpieli, możemy przyczepić do ściany zawadiacki pojemnik np. w kształcie żaby, do którego zawsze będziemy je wkładać. Dzięki temu będą miały swoje miejsce.

 

W salonie i sypialniach

W przypadku tych pomieszczeń zastosujmy zasadę 3P. Jeśli przedmiot nie jest Przydatny, Pamiątkowy bądź Piękny od razu powinien wylądować w koszu. Stosując tę zasadę, co jakiś czas róbmy przegląd w naszych pokojach. Wtedy zdobędziemy więcej wolnego miejsca i mniej będzie do sprzątania.

Tak samo z ubraniami. Jeżeli w coś się nie mieścimy albo nie nosimy tego, bo po prostu już nam się nie podoba – pozbądźmy się tego. Raz na pół roku, gdy zmienia się temperatura, wszystkie ubrania, których nie używamy, zbierzmy do worków i oddajmy np. do schronisk dla bezdomnych.

Powinniśmy zadbać o to, by nasze meble były funkcjonalne. Warto, by łóżko miało spory pojemnik na pościel, a szafy miały różne przegrody na poszczególne elementy stroju. Do szuflad świetnie nadają się organizery, które sprawią, że będziemy mogli sprawnie segregować przedmioty.

organizer do szuflady

Nie zasypujmy się także papierami, broszurami i gazetami. Wyznaczmy sobie dwie szuflady, bądź szafkę, w której będziemy przechowywać wszystkie potrzebne i ważne dokumenty, resztę możemy wyrzucić. Teraz, kiedy wszystko można znaleźć w internecie, nie musimy mieć miliona ulotek czy gazetek w domu.

 

Co jeszcze ułatwi nam sprzątanie?

Na koniec parę trików, które sprawią, że robienie porządków nie będzie takie uciążliwe.

Jeśli wykonanie czegoś zajmuje dwie minuty, to nie odkładajmy tego na później. Jeśli od razu po gotowaniu umyjemy kuchenkę i blat, co zajmie nam dosłownie kilka chwil, później, porządkowania będzie mniej i nie będziemy musieli o tym myśleć.

Odkładajmy rzeczy na swoje miejsce. Podobnie jak w przykładzie powyżej, zajmie nam to tylko chwilę, a potem nie będziemy musieli tracić energii na bieganie po całym domu i układanie tych przedmiotów.

Wykorzystujmy odpowiednio czas. Jeżeli czekamy aż ugotuje się woda w garnku, możemy tę chwilę przeznaczyć na np. wyrzucenie śmieci czy umycie stołu. W ten sposób nie będziemy tracić cennych minut.

Zaopatrzmy się w odpowiednie akcesoria do sprzątania. Ściereczki z mikrofibry świetnie wycierają kurz, a chusteczkami wielofunkcyjnymi sprawnie wyczyścimy różnorodne powierzchnie. Pomagajmy sobie, od tego przecież są odpowiednie sprzęty. Kupmy dobry mop, profesjonalne środki czyszczące, nowoczesny odkurzacz, a będzie nam się łatwiej i przyjemniej sprzątało.

 

Kiedy w ten sposób zaplanujemy sobie sprzątanie, z pewnością bez problemu poradzimy sobie z utrzymaniem czystości. Będzie się nam lepiej żyło, a nasi goście zawsze będą pod wrażeniem.

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry