0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe, teleskopowe… Jaki rodzaj okapu wybrać do kuchni?

Okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe, teleskopowe… Jaki rodzaj okapu wybrać do kuchni?

Okap kuchenny pełni bardzo ważną funkcję – pomaga w pozbywaniu się oparów i zapachów, które unoszą się w pomieszczeniu w trakcie gotowania. Wybór nie jest jednak taki prosty, ponieważ rodzajów okapów jest kilka, dlatego przed zakupem warto jest się im przyjrzeć. Czym kierować się przy wyborze? Na co zwracać uwagę, gdy planujemy kupić okap do kuchni?

 

 

Czym kierować się przy wyborze okapu kuchennego?

Wbrew pozorom wybór okapu kuchennego wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Można się o tym łatwo przekonać już na etapie kompletowania sprzętu AGD do kuchni. Opary znad kuchenki potrafią być bardzo uciążliwe i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o rozprzestrzeniające się zapachy, ale i parę wodną, która może powodować zawilgocenie ścian oraz tłuszcz, który osiada na suficie i meblach i sprawia, że przywiera do niego kurz.

Przed przystąpieniem do zakupu warto jest bardziej szczegółowo rozeznać się w ofercie sklepów, a także wiedzieć, na co zwracać uwagę szukając najlepszego okapu. Ich rodzajów jest kilka i liczy się nie tylko specyfikacja techniczna, typ materiału i jakość wykonania, ale i jego umiejscowienie oraz sposób mocowania. Dodatkowo warto wiedzieć, że mamy do czynienia z dwoma podstawowymi grupami okapów kuchennych: pochłaniaczami (filtry) i wyciągami. Dodatkowo wyróżnia się też 5 podstawowych typów okapów: podszafkowe, kominowe, wyspowe, teleskopowe i blatowe. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę, więc warto jest bliżej się im przyjrzeć.

Na co powinno się jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okapu? Ważny jest rozmiar pomieszczenia, w którym się znajdzie, emisja wytwarzanego hałasu (jak głośno pracuje okap), dostęp do szybu wentylacyjnego, wymiary okapu oraz sposób jego sterowania.

 

Okap podszafkowy

Konstrukcja tego typu okapu pozwala na umieszczenie go bezpośrednio na ścianie lub tuż pod szafką kuchenną. Zalicza się on do bardziej klasycznych rozwiązań, które jednocześnie nie rzucają się w oczy. Najlepiej sprawdza się w niewielkich kuchniach, gdzie każdy metr kwadratowy przestrzeni jest istotny. Dodatkowo są też stosunkowo tanie i proste w montażu. Ich minusem jest jedynie słaba wydajność, dlatego też nie sprawdzą się w dużych kuchniach, anie tam, gdzie dużo się gotuje.

Okap podszafkowy

 

Okap kominowy

Konstrukcja okapów kominowych także jest bardzo prosta i zalicza się do klasycznych rozwiązań. Mocowane są one do ściany tuż nad kuchenką, a długi komin odchodzący od okapu maskuje rurę, która odprowadza zapachy i zanieczyszczenia powietrza prosto do szybu wentylacyjnego. Dzielą się one jeszcze na okapy narożne i skośne. Cieszą się dużą popularnością i podobnie jak typ podszafkowy są stosunkowo tanie i proste w instalacji. Dodatkowo wyróżnia je znacznie wyższa wydajność, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w kuchniach, gdzie często się gotuje.

okap kominowy

 

Okap wyspowy

Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie i jednocześnie znacznie droższe niż pozostałe wymienione okapy. Ten typ przeznaczony jest do kuchni w wyspami, gdzie zamontowana została płyta grzewcza. W odróżnieniu od pozostałych urządzeń, montowane są nie na ścianie, a na suficie i składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Są także nieco większe, więc zdecydowanie lepiej sprawdzają się w kuchniach o większej powierzchni.

Okap wyspowy

 

Okap teleskopowy

Ten typ okapu zalicza się do urządzeń przeznaczonych do zabudowy. Jest tak skonstruowany, że całość okapu można schować wewnątrz zabudowy kuchennej, którym najczęściej jest dno szafki. Składa się z dwóch podstawowych części: powierzchni pochłaniającej oraz specjalnej szuflady, której wyciągnięcie zwiększa powierzchnię pochłaniania oraz uruchamia działanie okapu. Zdecydowanie jest to dyskretne i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w niewielkich kuchniach. Jest stosunkowo wydajny, choć nie tak bardzo jak modele podłączone do wentylacji.

Okap teleskopowy

 

Okap blatowy

W przypadku okapu blatowego, jak sama nazwa wskazuje montowany jest on na powierzchni blatu kuchennego, a nie na ścianie czy nawet suficie. Zazwyczaj znajduje się on na specjalnym wysięgniku lub montowany jest podobnie do płyty grzewczej. Główny silnik urządzenia znajduje się pod blatem w szafce i charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością pochłaniając wszystko właściwie w trybie natychmiastowym. Doskonale sprawdza się więc tam, gdzie gotuje się bardzo dużo. Może on działać wyłącznie w trybie wyciągu, a dodatkowym atutem jest ciekawa i bardzo nowoczesna stylistyka. Minusem tego typu okapu jest rzecz jasna wysoka cena.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry