0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Clubman, Cooper, Countryman, ONE - który samochód osobowy marki Mini warto wybrać?

Clubman, Cooper, Countryman, ONE - który samochód osobowy marki Mini warto wybrać?

Samochody marki Mini są tak charakterystyczne, że bez wątpienia każdy jest w stanie nieomylnie wskazać je na drodze. Kojarzone są przede wszystkich z angielską estetyką i stylem, świetnie nadają się do poruszania w mieście, ale nie tylko. Marka Mini przeszła wiele i pomimo zmiany właściciela nadal cieszy się popularnością i uznaniem. Który samochód osobowy z logiem Mini warto wybrać?

 

Historia marki Mini

Historia samochodów marki Mini ma swój początek w 1959 roku. Choć marka Mini od 1994 roku należy do niemieckiego koncernu BMW, to jej angielski charakter pozostał niezmieniony. Te małe samochody osobowe produkowane były bowiem przez koncern British Motor Corporation aż do czasu, gdy w wyniku problemów finansowych marka Mini została sprzedana BMW. Ta bardzo poważna zmiana spowodowała m.in. wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań technologicznych opartych na innych założeniach niż te, które obowiązywały w czasach, gdy właścicielami byli Anglicy. Z czasem zmiany zaczęły być widoczne także na zewnątrz samochodów oraz we wnętrzu. W tej chwili do wyboru jest aż pięć modeli marki Mini, w tym dwa oparte są na podstawowym modelu One/Cooper (R56).

Samochód, na którym wzorowane są współczesne modele Mini to Morris Mini (inna nazwa to także Austin Mini). Jest on ikoną lat ‘60 XX wieku i zyskał miano kultowego.

samochód Mini Cooper

Mini Cooper lub One

Mini Cooper i Mini One różnią się od siebie wyłącznie silnikiem. Oba modele posiadają troje drzwi, a produkowane są od 2001 roku. Typ nadwozia to hatchback. Uwagę zwraca przede wszystkim stylistyka nawiązująca do Austina Mini, czyli kultowego poprzednika, oraz bogate wyposażenie. Druga generacja tego modelu wyglądem bardzo mocno przypomina pierwszą, której produkcję zakończono w 2006 roku. Zmieniona została jednak nazwa tego modelu i obecnie brzmi ona Mini Hatch. W tej chwili produkowane jest już trzecia generacja.

Osoby bardziej wnikliwe i zainteresowane motoryzacją bez wątpienia zauważą, że w drugiej generacji Mini One zmodernizowano reflektory, grill oraz tylne lampy. Trzecia generacja natomiast jest już wyraźnie większa i niektórzy twierdzą, że przez to model ten stracił swój urok. Samochód ten bez wątpienia świetnie sprawdzi się podczas jazdy miejskiej, dzięki swoim wciąż niewielkim wymiarom. Nie oznacza to jednak, ze nie poradzi sobie w czasie dłuższych tras, jednak w tym celu warto zainteresować się pozostałymi modelami.

 

Mini Clubman

Mini Clubman to wersja kombi opisywanego powyżej 3-drzwiowego hatchbacka. Model ten jest znacznie większy, co istotnie wpływa na pojemność bagażnika. Użytkownicy tego samochodu na pewno zauważą także, że nad ich głowami znajduje się więcej przestrzeni. Ciekawe rozwiązanie wykorzystano z tyłu samochodu, zastępując klapę bagażnika dwuskrzydłowymi drzwiami. Model ten należy do segmentu B. Od 2015 roku produkowana jest druga generacja tego samochodu. Jego zaletą jest większa przestronność, co zauważą przede wszystkim pasażerowie podróżujący na tylnej kanapie.

Zdania na temat estetyki tego samochodu są mocno podzielone, chyba najcelniejszym stwierdzeniem jest to, że samochód ten jest propozycją dla indywidualistów chcących wyróżnić się z tłumu. Odczucia towarzyszące podczas jazdy Mini Clubmanem są przyrównywanie do jazdy dużym gokartem, co jest zaletą przede wszystkim z punktu widzenia kierowcy. Model ten jest polecany przede wszystkim osobom, które lubią dynamiczną jazdę.

samochód Mini One

Mini Countryman

Ten model znacznie różni się od pozostałych. Jego cechy charakterystyczne to napęd na cztery koła i długość przekraczającą 4 metry. Ponadto samochód ten produkowany jest w Austrii, podczas gdy pozostałe modele powstają w Anglii. Klasyfikowany jest jako crossover lub SUV. Jest to największy samochód w dziejach marki Mini. Obecnie produkowana jest druga generacja Mini Countryman’a. Zdecydowanie model ten jest odejściem od konsekwentnie utrzymywanego do tej pory miejskiego stylu marki.

Model ten jest propozycją dla osób, które szukają samochodu odpowiedniego nie tylko do jazdy po miejskich drogach, ale również takiego, który poradzi sobie w trudniejszych warunkach. W 2014 roku Countryman przeszedł facelifting, dzięki któremu otrzymał zmodernizowany pas przedni. Zaprzestano również produkcji samochodów z silnikami o zapłonie samoczynnym. Pojemność bagażnika w tym modelu wynosi aż 350 litrów.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry