0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

BMW – historia marki i kultowe modele samochodów osobowych BMW

BMW – historia marki i kultowe modele samochodów osobowych BMW

Nie tylko na niemieckich, ale i polskich drogach spotkać można samochody osobowe marki BMW. Wokół ich posiadaczy tworzonych jest wiele stereotypów, ale prawdą jest, że to pożądane i wytrzymałe auta. Przedstawiamy historię marki i kultowe modele.

 

 

Historia BMW

BMW, czyli Bayerische Motoren Werke to niemiecki koncern motoryzacyjny, który produkuje samochody osobowe, motocykle i skutery już od 1916 roku. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że początkowo firma znana była z produkcji lotniczej. Samo logo przedsiębiorstwa, które nie zostało zmienione od początku, symbolizuje nie tylko bawarską flagę, ale i obracające się śmigło.

Uważa się, że koncern założyły dwie osoby – Gustav Otto i Karl Rappa. Oboje, niezależnie od siebie działali w dziedzinie lotnictwa. Pierwszy z nich w 1911 roku założył szkółkę lotniczą wraz z Fabryką Maszyn Latających w Monachium, gdzie do dzisiaj mieści się fabryka BMW i centrala koncernu. Niestety w czasie wojny rozwiązania Otto się nie sprawdzały i przedsiębiorstwo podupadło, więc w 1916 roku zostało wykupione przez konsorcjum, w którego skład wchodził MAN AG i kilka banków.

Karl Rappa w 1913 roku założył wraz z Juliusem Auspitzerem Zakłady Silnikowe Rapp sp. z o.o. Niestety nie był zbyt dobrym inżynierem, jego silniki miały problem z tłumieniem drgań i czasami pękały. Postanowiono więc szukać sposobów na ich udoskonalenie. W tym celu Franz Josef Popp – osoba nadzorująca budowę silników zatrudniła genialnego Maxa Friza. To on zaprojektował innowacyjny gaźnik do silnika, dzięki któremu przewyższył wszystkie inne. Po tym prestiż Rappy zmalał jeszcze bardziej. Tak więc współzałożyciele rozwiązali ze sobą umowę. Przedsiębiorstwu zmieniono więc nazwę, by nie kojarzyła się z Rappą. Tak powstało Bayerische Motorenwerke GmbH - Bawarskie Zakłady Silnikowe sp. z o.o..

Odejście Karla Rappa umożliwiło głęboką restrukturyzację spółki, Franz Josef Popp objął stanowisko przewodniczącego zarządu, przyczynił się do kształtowania przyszłości BMW. Niestety ich zakład był za mały, miał stary sprzęt. Połączono więc go z firmą Otto. W ten sposób powstało BFW (Bayerische Flugzeug Werke), która w 1918 roku została przemianowana na BMW AG (Bayerische Motoren Werke).

To nie był koniec problemów firmy. Po I wojnie traktat wersalski zabraniał BMW produkcji silników dla lotnictwa, tak więc postawiono na hamulce pneumatyczne dla pociągów. W 1928 roku w fabryce BMW w Eisenach powstał pierwszy samochód - Dixi 3/15 na licencji Austina Seven. Trzy lata później na bazie Dixi powstało BMW 3/15 PS. W 1933 roku zaprezentowano model 315/1. Był to prototyp roadstera. Wywołał sporo emocji. To był przełom dla marki.

Niestety po II wojnie światowej został zbombardowany główny zakład produkcyjny. Nie poddawano się jednak i zajmowano produkcja części zamiennych i narzędzi rolniczych, a później motocykli. Pojawiały się też samochody, ale przynosiły straty. Stąd chęć sprzedania BMW spółce Daimler-Benz AG, ale przejęcie się nie udało. Kolejne lata to coraz większe sukcesy. Nie tylko w ramach produkcji samochodów osobowych, ale i w sporcie samochodowym, motocyklach, rowerach.

 

Kultowe modele samochodów osobowych BMW

Każda marka ma modele aut, które uchodzą za kultowe. Tak jest i z BMW. Największym plusem samochodów jest napęd na tył, długa maska oraz mocne, najczęściej sześciocylindrowe silniki pod nią. Które z aut cieszą się największą popularnością?

 

BMW serii 3 - E36

BMW serii 3 E36 to następca E30. Produkowany był w latach 1990-2000. Kupić można auto w nadwoziu kompakt (3-drzwiowe), 2-drzwiowe coupe, 4-drzwiową limuzynę (sedan), 5-drzwiowe kombi – BMW touring, 2-drzwiowy kabriolet i top Cabrio Baur. Występował w wielu wersjach silnika – od 1.6 do 3.2L. Moc w najmocniejszym modelu to aż 321 KM.

Samochód BMW E36 produkowano z przeznaczeniem na rynki: europejski, amerykański, południowoafrykański, indonezyjski, meksykański, malezyjski, tajski.

Kształt samochodu porównywano do delfina. Samochód wyróżnia się nienagannie elegancką sylwetką. Ma też sportowy charakter. Model okazał się ogromnym sukcesem, do dziś przez wielu uważany jest za najbardziej udany w serii 3.

BMW E36

 

BMW serii 7

Seria 7 BMW uważana jest za jedną z bardziej kultowych. Te luksusowe samochody osobowe klasy wyższej mają wielu fanów. Najnowsza G11 ma nowoczesny wygląd, ale to E65 i F01 zyskały najwięcej fanów. Projektanci dołożyli wszelkich starań, aby podkreślić luksus i poprawić komfort jazdy.

BMW serii 7

 

BMW serii M

W przypadku BMW seria M to najbardziej sportowe wersje. Nic więc dziwnego, że wiele z nich staje się marzeniem. Model BMW M2 uważany jest za jeden z najlepszych samochodów na rynku, gdyż łączy w sobie cechy trzech niesamowitych maszyn: 2002 Turbo, M2 E30 i 1M. Jazda takim samochodem to przyjemność.

BMW serii M

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry