0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Austin – kultowe samochody w stylu retro. Które auta Austin warto mieć w swojej kolekcji?

Austin – kultowe samochody w stylu retro. Które auta Austin warto mieć w swojej kolekcji?

Marka Austin to przede wszystkim samochody w stylu retro. Czym się charakteryzują? Które z nich warto mieć?

 

 

Marka Austin

Austin Motor Company jest to dawne brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które zostało założone w 1905 roku przez Herberta Austina. Siedziba firmy znajdowała się w Longbridge, w Birmingham w Anglii.

Przedsiębiorstwo motoryzacyjne Austin Motor Company w swojej działalności zajmowało się produkcją samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów wojskowych.

Firma właściwie funkcjonowała do 1952 roku, czyli do momentu połączenia się z Nuffield Organisation i utworzenia British Motor Corporation. Generalnie jednak marka Austin była wykorzystywana do 1987 roku.

Następnie nastąpiła zmiana nazwy firmy najpierw na Austin Rover Group, a później na Rover Group.

Modele samochodów również zmieniały sukcesywnie swoje nazwy z Austin na Rover.

W związku z nieporozumieniami firmy z Rover Group, ostatecznie prawa do marki Austin przejął chiński koncern Nanjing Automobile Group.

 

Samochody marki Austin

Mimo, że dzisiaj samochody marki Austin mogą niewiele mówić osobom, które nie interesują się motoryzacją, warto o nich wiedzieć. Miały bowiem ogromny wpływ na rozwój całej branży. Brytyjskie auta cechuje bowiem wysoka jakość, wytrzymałość. Doceniło je wielu klientów.

Jednym z pierwszych i najważniejszych samochodów był Austin 7. Był to niewielkich rozmiarów pojazd, który miał spore osiągi jak na czasy, w których powstał. Najważniejszy w historii był jednak model Austin A35. Miał rewelacyjny styl, który spodobał się szerokiej rzeszy odbiorców, doceniających dobry wygląd.

Nie można nie wspomnieć o luksusowej limuzynie Austin Westminster, czy sportowym aucie Austin Atlantic. Oczywiście marka ma na swoim koncie auta wojskowe.

Które modele w stylu retro samochodów przedsiębiorstwa Austin są wciąż pożądane?

 

Austin Mini

Austin Mini to mały samochód produkowany przez British Motor Corporation, a także jej następców od roku 1959 aż do 2000. Nadwozie, tak charakterystyczne dla pierwotnej wersji pojazdu, zaprojektowane zostało przez Aleca Issigonisę.

Początkowo Austin Mini wytwarzany był w fabrykach w Longbridge i Cowley w Wielkiej Brytanii. Z czasem wyjeżdżał również z linii produkcyjnych także w Hiszpanii (Authi), Australii, Belgii, Portugalii, Włoszech, ówczesnej Jugosławii, Afryki, Chile, Urugwaju i Wenezueli.

Austin Mini miał trzy modernizacje. Powstało auto drugiej generacji (Mk II), Mini Clubman i Mini trzeciej generacji (Mk III).

Co ciekawe, to malutkie autko z czasem produkowane było seryjnie w różnego typu wersjach nadwozia. Pojawiło się m.in. kombi, pick-up, van. Na uwagę zasługuje Mini Moke – rekreacyjna terenówka wersji buggy.

Nie można nie wspomnieć i o tym, że produkowano również wersje sportowe. Mini Cooper i Cooper S startowały w wielu rajdach samochodowych, m.in. trzykrotnie wygrało rajd Monte Carlo.

W 2001 markę Mini zakupiło BMW. Pierwotna wersja tego samochodu zyskała sobie miano kultowej i stała się ikoną lat 60. XX wieku, co więcej jej przedni napęd, który pozwalał zaoszczędzić przestrzeń, miał wpływ na generację konstruktorów pojazdów. Warto wiedzieć, że w prestiżowym międzynarodowym konkursie na „Samochód XX wieku” auto zajęło 2. miejsce, przegrywając jedynie z Fordem T.

Austin Mini

 

Austin Allegro

Austin Allegro to kompaktowy samochód osobowy, który przedsiębiorstwo Austin Motor Company produkowało w latach 1973-1983 jako następca modelu 1100. Auto dostępne jest jako 2- i 4-drzwiowy fastback oraz 3-drzwiowe kombi. Do napędu samochodu Austin Allegro używano silników R4 o pojemnościach od 1,0 do 1,7 litra. W pojeździe moc przenoszona była na oś przednią za pomocą 4- lub 5-biegowej manualnej skrzyni biegów.

Austin Allegro

Austin Healey

Austin Healey to z kolei sportowy samochód oferowany przez brytyjskiego producenta – firmę Austin Motor Company. Produkowano go w latach 1959-1967. Austin Healey 3000 dostępny jest wyłącznie jako 2-drzwiowy roadster segmentu G. Do napędu żyto silnika R6 o pojemności 2,9 litra i mocy maksymalnej od 126 do 150 KM. Napęd był tylny, a skrzynia biegów 4-biegowa manualna. Samochód Austin Healey można dostać w wersji 2- i 4-miejscowej. Powstały trzy generacje samochodu.

Austin Healey

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry