0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

5 najlepszych książek biograficznych ostatnich lat

5 najlepszych książek biograficznych ostatnich lat

Biografie to bardzo chętnie wybierane książki wśród czytelników. Dla wielu osób nie ma nic ciekawszego jak poznanie sekretów wielkich gwiazd, sportowców, aktorów, muzyków, a także innych ludzi, którzy wywarli swoim życiem wpływ na innych ludzi. Biografie często przedstawiają historię bohaterów, którzy musieli zmagać się z wieloma problemami, co daje ukryty, motywacyjny przekaz. Biografie jakich osób warto przeczytać?

 

 

„Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” D. Kortko, J. Watoła

O profesorze Zbigniewie Relidze słyszał właściwie każdy Polak. Jego sława i ogromny talent wykroczyły zresztą poza granice naszego kraju. To, obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II, najbardziej znany Polak na świecie. Książka „Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego chirurga” Dariusza Kortko i Judyty Watoły to wnikliwe przedstawienie życia i osoby tego wybitnego lekarza. Zbigniew Religa nigdy nie krył się ze swoimi nałogami. Uwielbiał papierosy, przyznawał się do nadużywania alkoholu, miał szereg wad – dużo wymagał, był pracoholikiem, przeklinał, bywał niesprawiedliwy. A mimo to, wiele osób mówiło o nim „święty”, choć w Boga nie wierzył. Ta książka przedstawia życie prawdziwego człowieka, takiego, który nie jest idealny, ale który ma swoje wartości i broni ich do upadłego. To historia mistrza kardiochirugii, który dokonał w polskiej medycynie wielu zmian, pomógł wielu osobom i nie bał się walczyć o swoje ideały.

 

„Steve Jobs. Człowiek, który myślał inaczej”, K. Blumenthal

Steve Jobs wciąż pozostaje jedną z najbardziej znanych osób na świecie. To dzięki niemu, możemy dzisiaj pracować na laptopach, rozmawiać przez iPhony czy przeglądać Internet na iPadach. Steve Jobs był współtwórcą najbardziej znanej marki na świecie – Apple. Powstała ona w 1976 roku w garażu domu Steve’a i jego żony. Książka „Steve Jobs. Człowiek, który myślał inaczej” Karen Blumenthal przedstawia Jobsa na wielu płaszczyznach: jako ucznia, męża, wizjonera, geniusza. Jak w przypadku każdej wielkiej postaci, ta również miała swoje wady, co nie zostaje pominięte w książce. Biografia Steve’a Jobsa to motywacja do tego, by ciężką pracą, innowacyjnym myśleniem i głodem wiedzy zmieniać swoje i innych życie na lepsze.

Biografia Jobsa

 

„Polański”, Ch. Sandford

Roman Polański to znany na całym świecie reżyser, scenarzysta, producent filmowy i aktor. Zdobył wiele najważniejszych w branży filmowej nagród, między innymi Oscara, Złotą Palmę i nagrodę BAFTA. Wśród najbardziej znanych jego dzieł wymienić można „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary”, „Chinatown”, „Gorzkie gody” czy „Pianistę”. Książka „Polański” Christophera Sandforda przedstawia wzloty i upadki tego znanego filmowca. Autor nie boi się poruszać bolesnych i kontrowersyjnych wątków z życia Polańskiego. Nie wybiela go, za to pokazuje, jak ciężkie doświadczenia z dzieciństwa, zabójstwo jego partnerki i nienarodzonego dziecka, miały wpływ na filmy, które Polański nakręcił. W książce nie zostaje pominięty także skandal, a raczej przestępstwo, którego dopuścił się reżyser, chodzi tu o gwałt na nieletniej, czego skutki Polański odczuwa do dziś.

 

„John Lennon. Ilustrowana biografia”, J. Blaney

O Johnie Lennonu powstało wiele książek, jednak ta wyróżnia ponad setką dołączonych zdjęć (w tym tych z prywatnego archiwum), które warto zobaczyć, by przekonać się, jakim człowiekiem był ten artysta. Johna Lennona nikomu nie trzeba przedstawiać. To znany na całym świecie muzyk, jeden z członków zespołu „The Beatles”. Książka „John Lennon. Ilustrowana biografia” Johna Blaney’a przedstawia przedstawia przebieg kariery najbardziej znanego Beatlesa, jego wzloty i upadki, chwile zwątpienia. To obowiązkowa pozycja dla fanów Lennona, także tych, którzy myślą, że wiedzieli o nim wszystko. Warto dodać, że wstęp do tej biografii napisała Yoko Ono, druga żona muzyka.

Biografia Lennona

 

„Amy. Moja córka”, M. Winehouse

Amy Winehouse była znaną na całym świecie artystką. Śpiewała, komponowała, pisała teksty piosenek. Określana była muzycznym geniuszem o wyjątkowym głosie, jednak to nie wystarczyło. Amy zmarła w wieku 27 lat. Książka jej ojca przedstawia chronologicznie lata życia Amy. Jej dzieciństwo, fascynację muzyką, a także problemy – depresję, bulimię, przyjmowanie narkotyków, nadużywanie alkoholu. „Amy. Moja córka” to intymne wspomnienia ojca o Amy, o tym jakim była dzieckiem, piosenkarką, jak walczyła z uzależnieniami i w końcu, jaką była córką.

Biografia Winehouse

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry