0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

 • Sprzedajemy.pl >
 • Poradniki >
 • Praca >
 • Specjalista ds. ochrony środowiska – czym się zajmuje? Ile można zarobić w sektorze ochrony środowiska, gdzie szukać pracy?

Specjalista ds. ochrony środowiska – czym się zajmuje? Ile można zarobić w sektorze ochrony środowiska, gdzie szukać pracy?

Specjalista ds. ochrony środowiska – czym się zajmuje? Ile można zarobić w sektorze ochrony środowiska, gdzie szukać pracy?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się specjalista ds. ochrony środowiska? Na jakie zarobki może liczyć? Gdzie szukać pracy? Zdradzamy szczegóły pracy w zawodzie specjalisty ds. ochrony środowiska.

 

 

Czym zajmuje się specjalista ds. ochrony środowiska?

Aby móc zostać specjalistą ds. ochrony środowiska, należy ukończyć studia kierunkowe. Nie są to łatwe studia, gdyż wymagają szerokiej wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Po osiągnięciu tytułu magistra o pracę nie jest trudno, chociaż sam dyplom to nie wszystko.

Osoba, która chce pracować na stanowisku specjalista ds. ochrony środowiska musi odznaczać się umiejętnościami miękkimi, które sprawiają, że odnajduje się w powierzanych zadaniach. Najczęściej od kandydatów na specjalistę ds. ochrony środowiska wymaga się wytrwałości, rzetelności i odpowiedzialności.

Osoby, które chcą pracować na tego typu stanowisku muszą też być sumienne i spostrzegawcze, a także charakteryzować się rozumowaniem logicznym. Ich zajęcie wymaga również dużej samodzielności z działaniu. Bardzo często osoby, które aplikują do pracy jako specjaliści ds. ochrony środowiska, cechuje też umiejętność pracy w zespole, ale i nierzadko okazuje się, że muszą w sobie odnaleźć również zdolności kierownicze.

książka o ochronie środowiska

 

Gdzie znajdzie pracę specjalista ds. ochrony środowiska?

Osoba, która szuka pracy jako specjalista ochrony środowiska często sama nie wie, gdzie najlepiej aplikować. Tego typu umiejętności doceniane są w wielu branżach. To od absolwenta studiów zależy, gdzie chce pokierować swoje kroki, w jakim sektorze poczuje się najlepiej. Oczywiście często miejsce pracy wybierane jest na zasadzie prób i błędów. Zwłaszcza, że w różnych firmach wykonuje się odmienne zadania. Nie ma też co ukrywać, że od rodzaju przedsiębiorstwa zależą też zarobki. Co więcej – także i ilość pracy, odpowiedzialności itp.

Gdzie zatrudnienia może szukać absolwent studiów związanych z ochroną środowiska? Z pewnością praca na takich specjalistów czeka w jednostkach administracji rządowej i samorządowej. Jednak nie każdemu odpowiada zatrudnienie w tzw. „budżetówce”. Ma to bowiem szereg zalet, ale i wady. Na szczęście są i inne drogi kariery zawodowej.

Specjalista ds. ochrony środowiska może pracować również w zakładach przemysłowych. Tego typu praca może być bardzo satysfakcjonująca. W wielu przedsiębiorstwach konieczne jest badanie wpływu na środowisko naturalne. Właśnie dlatego tak ważna jest w nich rola osoby, która jest fachowcem w tym temacie. Nie ma jednak co ukrywać, że zadania mogą być dość trudne i bardzo odpowiedzialne.

Praca w ochronie środowiska znajdzie się również w instytucjach monitorujących środowisko i prywatnych firmach doradczych. Tutaj bardzo często pracuje się w zespole osób, które mają podobne zadania. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wiedzę teoretyczną przekuć w praktyczną, ale i znacznie trudniej o awans.

 

Obowiązki specjalisty ds. ochrony środowiska

Wiadomym jest, że dokładne obowiązki poznaje się w konkretnym miejscu pracy. Warto jednak wiedzieć mniej więcej, za co może odpowiadać specjalista do spraw ochrony środowiska.

Dzięki temu łatwiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno jest to zajęcie, którym chce się parać. Specjalista ds. ochrony środowiska planuje i organizuje własną pracę zgodnie z zasadami i przepisami bhp w pracy oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

Do najważniejszych zadań fachowca z tej dziedziny należy kompletowanie, aktualizowanie i upowszechnianie wszelkich aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska.

To właśnie specjalista ds. ochrony środowiska zajmuje się monitorowaniem i badaniem stanu środowiska naturalnego. W tym celu tworzy lub korzysta z parametrów, które są w tym pomocne. Następnie za pomocą analizy sprawdza np. stopień zanieczyszczenia środowiska.

Do obowiązków specjalisty ds. ochrony środowiska zalicza się również prowadzenie dokumentacji wynikającej z przepisów ochrony środowiska w przedsiębiorstwach lub jednostkach administracyjnych.

To nie wszystko. Specjalista musi również organizować i nadzorować działalność przedsiębiorstwa tak, by była ona zgodna z ochroną środowiska. Poza tym musi uczestniczyć w realizacji założeń.

Bardzo często specjalista ds. ochrony środowiska przygotowuje również dokumentację na potrzeby wydawania decyzji/pozwoleń związanych z ochroną środowiska, sporządza raporty i przekazuje informacje o stanie środowiska organom państwowym i samorządowym.

fartuch laboratoryjny

 

Jakie zarobki dla specjalisty ds. ochrony środowiska?

Zarobki specjalisty ds. ochrony środowiska zależą od rodzaju i wielkości firmy, jej kapitału i regionu działania. Ważny jest też staż pracy. Średnie zarobki specjalisty ds. ochrony środowiska to około 3700 złotych. Jednak zdecydowanie większa grupa może liczyć na wyższy dochód, nawet na 9 tys. złotych miesięcznie.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry