0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wygląda praca baristy? Gdzie może pracować, ile zarabia barista?

Jak wygląda praca baristy? Gdzie może pracować, ile zarabia barista?

Abyśmy mogli napić się aromatycznej kawy w ulubionej kawiarni czy restauracji, jej ziarna muszą przebyć bardzo długą drogę, która rozpoczyna się na plantacjach, często w odległych zakątkach świata. O ostatecznym smaku kawy decyduje wiele czynników, jednak niezwykle ważną rolę odgrywa barista, który dzięki swoim umiejętnościom może nadać temu napojowi wyjątkową formę. Kim więc jest barista, czym dokładnie się zajmuje, jak wygląda jego praca?

 

Kim jest barista?

Najprościej rzecz ujmując, barista to zawód polegający na przeprowadzaniu procesu ekstrakcji kawy oraz podawaniu jej w specjalny sposób. Teoretycznie można by nazwać baristą każdego pracownika restauracji, kawiarni, baru lub innego miejsca, w którym podawana jest kawa, jeśli tylko do jego zadań należy parzenie i podawanie kawy. W praktyce jednak jest to zawód, który wymaga specjalnych umiejętności i predyspozycji.

Aby stać się profesjonalnym baristą należy mieć dużą wiedzę na temat kawy oraz procesu jej parzenia. Niezbędne są też umiejętności, które można zdobyć podczas specjalnych kursów. Obierając tę ścieżkę kariery warto stale się dokształcać i szukać możliwości rozwoju. W Polsce zawód ten nie jest jeszcze zbyt popularny, dlatego też warto się nim zainteresować.

ekspres do kawy

Wymagania, jakim musi sprostać barista

W zawodzie baristy nie chodzi tylko o parzenie pysznej kawy, choć jest to umiejętność bez wątpienia najważniejsza. Czytając oferty pracy dla baristów bardzo często spotyka się między innymi takie wymagania, jak:

 • umiejętność obsługi sprzętu do parzenia kawy i utrzymanie go w czystości,
 • przygotowywanie różnego rodzaju napojów kawowych,
 • dekorowanie kawy,
 • nienaganna prezencja,
 • znajomość języka angielskiego,
 • Jeśli chodzi o wykształcenie, to nie ma w tym wypadku specjalnych wymagań, mile widziane jest wykształcenie zawodowe lub średnie ukierunkowane na pracę w gastronomii i obsługę klienta. Bardzo często wymaga się od baristów, aby wykonywali również obowiązki barmanów i kelnerów.

 

 

Jak zostać baristą?

Dróg, jakie można obrać by zostać profesjonalnym baristą jest wiele. Jedną z nich jest udział w szkoleniach organizowanych przez specjalne firmy, które działają także w Polsce. Drugą możliwością jest zatrudnienie się w dobrej, renomowanej kawiarni i szkolenie pod okiem profesjonalnego baristy. Kolejna możliwością jest rozpoczęcie przygody z parzeniem kawy we własnym domu. Warto przy tym zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, niezbędny do przygotowywania różnych rodzajów kawy. Podstawą jest rzecz jasna ekspres do kawy, czy młynek do kawy. Niezbędną wiedzę można czerpać z różnego rodzaju blogów i portali związanych z tą dziedziną. Ostatnią opcją jest otwarcie własnej kawiarni i nauka podczas różnego rodzaju warsztatów, targów i imprez branżowych.

młynek do kawy

 

Gdzie można szukać pracy jako barista? Ile zarabia barista?

Praca dla baristy może znaleźć się niemal w każdym lokalu gastronomicznym, jednak prawdziwi profesjonaliści zatrudniani są głównie w miejscach o wysokiej renomie, takich jak drogie restauracje, hotele czy kluby. W Polsce sztuka parzenia kawy nie jest jeszcze tak doceniana, jak np. we Włoszech, w związku z czym kariera baristy nie należy do najprostszych. Wiele osób twierdzi, że jest to pasja, hobby, ale nie sposób na życie. Zarobki baristów nie należą obecnie do najwyższych, szacuje się, że mogą wynosić w najlepszym wypadku około 2800 zł brutto. Warto jednak pamiętać o tym, że otwieranych jest coraz więcej miejsc, które starają się przyciągnąć klientów m.in. wspaniałą kawą, picie tego napoju to więc nie tylko nawyk, ale również coraz częściej moda. Ciekawym pomysłem jest też założenie mobilnej kawiarni.

 

Zalety i wady zawodu baristy

Karierę baristy wybierają zazwyczaj osoby, dla których zgłębianie tajników przyrządzania aromatycznego napoju z ziaren kawy jest pasją, dlatego też ogromną zaletą tej pracy jest przyjemność jaka płynie z pogłębianie swoich zainteresowań. Dla wielu osób dużą zaletą jest także kontakt z ludźmi, możliwość pracy w prestiżowych lokalach, czy dodatki do wypłaty w postaci napiwków. Wadą bez wątpienia jest praca zmianowa, konieczność pracy często przez wiele godzin na stojąco, niskie zarobki oraz stres jaki może wynikać z kontaktów z trudnymi klientami.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry