0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Projektowanie i aranżowanie wnętrz – samemu czy z pomocą specjalistów?

Projektowanie i aranżowanie wnętrz – samemu czy z pomocą specjalistów?

Urządzenie domu, mieszkania nie jest proste. Zwłaszcza, jeśli ma być modnie, spójnie i funkcjonalnie. Czy lepiej zatem projektować i aranżować wnętrza samodzielnie czy z pomocą specjalistów? Podpowiadamy!

 

 

Projektowanie i aranżowanie z projektantem

Nie ma co ukrywać, że projektowanie i stylizacja wnętrz jest bardzo złożonym procesem. Podjąć trzeba wiele decyzji. Zbyt duży wybór materiałów wykończeniowych, mebli, dekoracji, ale i rozwiązań zwiększających funkcjonalność sprawia, że nie jest łatwo się na coś zdecydować, a tym bardziej – połączyć to ze sobą w spójną całość.

Osoby, które nie mają czasu na samodzielne wyszukiwanie inspiracji powinny skorzystać z pomocy projektanta. On ma wiedzę, doświadczenie, zna się na trendach, zasadach urządzania każdego z pomieszczeń. Co więcej, dzięki rozmowie z klientem wie mniej więcej, jaki on jest i w jakim wnętrzu może się dobrze czuć. Co więcej, zna się na materiałach. Potrafi je dobrze do siebie dopasować, wie gdzie je kupić.

Pomoc dekoratora wnętrz jest potrzebna również tym, którzy nie mają pomysłu na to, jak mogłoby wyglądać wnętrze ich domu. Nie wiedzą, co jest modne, nie potrafią ze sobą łączyć stylów. Gdyby urządzali na własną rękę – wówczas dom/mieszkanie byłby zbiorowiskiem różnych przypadkowych mebli, dekoracji. Takich, które podobają się i ładnie wyglądają osobno, ale połączone są wizualnym koszmarkiem.

Stylista wnętrz rozmawiając z klientem jest w stanie poznać jego gust, oszacować, co może się spodobać i zaproponować spójną aranżację. Taką, która uwzględni upodobania klienta, trendy w urządzaniu wnętrz, ale i własny styl. Oczywiście ostateczna forma aranżacji będzie kompromisem.

Wybierając architekta wnętrz do zaprojektowania pomieszczeń ma się nie tylko projekt, ale i konkretne produkty, które posłużą do jego realizacji. Co więcej, często projektantowi powierzyć można wykonanie całej pracy, a więc zakup materiałów budowlanych i dekoracyjnych oraz ich montaż.

projekt salonu

 

Samodzielna aranżacja wnętrz

Samodzielna aranżacja wnętrz nie jest łatwa. Im większa przestrzeń, tym trudniej. Nie mówiąc o tym, jeśli nie ma się skonkretyzowanego gustu. Nawet jeśli potencjalnie dobierze się kolory, faktury, meble, dekoracje – nigdy nie wiadomo, czy razem będzie to się dobrze prezentować.

Można tez stopniowo urządzać wnętrze i dokupować z czasem rzeczy, jednak wielu z nas chce mieć od razu spójną wizję.

 

A może program do projektowania wnętrz?

Jeśli mamy zmysł aranżacyjny, znaleźliśmy w Internecie i w katalogach o urządzaniu wnętrz inspiracje, wiemy, jak chcielibyśmy, by wyglądało wnętrze, powinniśmy zweryfikować swoje pomysły. Świetne na początek jest stworzenie tzw. moodboardu.

To nic innego, jak tablica inspiracji. Umieszcza się na niej fragmenty tego, co chce się zamieścić w danym pomieszczeniu. Jest więc to zbiór materiałów, przedmiotów, próbek kolorów, zdjęć mebli, dekoracji, tekstyliów. Dzięki takiemu moodboardowi widać, czy cała koncepcja jest spójna.

Co to znaczy? Przede wszystkim tego typu ściana inspiracji pozwala na sprawdzenie, czy wszystko, co nam się podoba, dobrze się ze sobą komponuje. Może się okazać, że proste meble na wysoki połysk niekoniecznie dobrze będą się prezentować z sofą w stylu ludwikowskim oraz świecznikami i ramkami na zdjęcia shabby chic. Czasem każda z rzeczy osobno wydaje się piękna, ale jak zebrać wszystko w jednym pomieszczeniu, wówczas robi się mało estetyczny misz-masz.

Kolejną kwestią jest funkcjonalny układ, a więc rozmieszczenie elementów. Są oczywiście zasady, których warto się trzymać. Jednak to, jak będą ustawione meble, często jest zależne od samego pomieszczenia. Warto skorzystać z programu do projektowania wnętrz i urządzić swój wirtualny pokój tak, jak ma się zamiar zrobić to w domu.

Programy do urządzania wnętrz nie są skomplikowane w obsłudze, a pozwalają – często nawet w 3D zobaczyć efekt. Taka wizualizacja pomoże zrozumieć, czy to, co chce się zrealizować jest dobrym pomysłem. Może się bowiem okazać, że dany mebel jest zbędny, albo powinien być zdecydowanie mniejszy.

Skorzystanie z własnego talentu, inspiracji i programu do tworzenia moodboardu i projektowania wnętrz jest wypadkową pomiędzy samodzielnym aranżowaniem, a powierzaniem zadania projektantom. Pomysły są własne, jednak pojawia się możliwość ich weryfikacji.

projekt sypialni

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry