0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Płaski czy zakrzywiony ekran? Jaki telewizor wybrać?

Płaski czy zakrzywiony ekran? Jaki telewizor wybrać?

Współczesna technologia wciąż gna do przodu i na rynku pojawiają się coraz nowsze i lepsze modele telewizorów, a producenci prześcigają się wielkości matrycy i jakości obrazu. Co więcej, telewizor nie pełni już tylko funkcję rozrywkową, ale także estetyczną i musi idealnie wpasować się we wnętrze. A jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert i czy faktycznie zakrzywiony ekran jest nam tak potrzebny?

 

Jaki telewizor kupić?

Wielbiciele filmów i programów nadawanych w telewizji wiedzą jak ważny jest właściwy wybór telewizora. Wiadomo – im większy ekran i lepsza jakość obrazu, tym przyjemniej ogląda się ulubione produkcje czy mecze piłki nożnej lub siatkówki. Tylko czym kierować się przy wyborze, by zadowolenie były jak największe? Dotychczas na rynku dominowały telewizory płaskie produkowane w różnych technologiach. Teraz powoli jednak do świadomości konsumentów „przedzierają” się ekrany zakrzywione. Czy oprócz designerskiego wygląda mają jeszcze jakieś zalety?

 

Telewizory płaskie - jakie mają zalety?

Od kilku lat w polskich domach dominują przede wszystkim telewizory płaskie. W sklepach stacjonarnych i internetowych oraz na portalach ogłoszeniowych można znaleźć trzy typy telewizorów płaskich, uzależnionych od technologii produkcji, czyli: plazma, LED oraz OLED.

Początkowo plazma była rewolucyjnym rozwiązaniem – idealne odwzorowanie kolorów w znaczący sposób wpływało na jakość obrazu i mogłoby się wydawać, że to wystarczy.

Z czasem zaczęto dążyć do budowy coraz cieńszego sprzętu, a w przypadku technologii plazmowej nie jest to możliwe w takim stopniu, jak np. przy telewizorach LCD. Dodatkowo, telewizory te pobierały sporo prądu, a produkowanie ekranów o dużej rozdzielności było nieopłacalne.

Dlatego plazma jest obecnie wypierana przez telewizory LCD (Liquid Cristal Display), znane także jako telewizory LED. Nazwa LED wzięła się stąd, że obecnie podświetlane są od tyłu przed LED-owe diody. Maję tę wyższość nad plazmą, że są bardziej ergonomiczne, mogą być ultra cienkie i posiadać bardzo wysoką rozdzielczość.

Najnowszym rozwiązaniem na rynku są telewizory OLED, które mają oferować obraz nieomal idealny. Dzięki temu, że są tak cienkie, nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Niestety, technologia OLED jest bardzo kosztowna i trudna w produkcji. Jak kształtuje się ich cena? No cóż, zaczyna się od 9 tys. zł.

Zakrzywiony telewizor Samsung

 

Telewizory z zakrzywionym ekranem - jakie mają zalety?

Curved TV, czyli zakrzywiony telewizor, to zupełna nowość na polskim rynku. Jako pierwszy pojawiły się ultra cienkie telewizory wykorzystujące technologię OLED z zakrzywionymi ekranami. Prekursorami tego trendu były firmy Samsung oraz LG. To co z początku wydawało się czystą abstrakcją, szybko przeniknęło do sklepów.

Co więcej – zaczęto produkować Curved TV z matrycą LED, dzięki czemu ich cena spadła, a przez to stały się jeszcze bardziej popularne.

W jakim celu zastosowano takie rozwiązanie? Dlatego, że zakrzywiony ekran poszerza pole widzenia oraz wydaję się większy i szerszy niż płaski telewizor. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli na kanapie siedzą trzy osoby, w tym jedna dokładnie na wprost telewizora, a pozostałe po bokach, to każda z nich powinna widzieć obraz w ten sama sposób.

Kolejny, niemniej istotny aspekt, to wygląd. Zakrzywione ekrany wyglądają designersko i idealnie pasują do wnętrz urządzonych w sposób nowoczesny. Nic więc dziwnego, że wzbudził takie zainteresowanie – w dzisiejszych czasach sprzęty muszą być nie tylko użyteczne i funkcjonalne, ale także ładne.

Klasyczny, płaski telewizor marki Sony

 

Co lepsze – płaski czy zakrzywiony ekran?

 

Trochę trudno jest odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od tego czego właściwie oczekujemy od telewizora. Curved TV jest zdecydowanie bardziej efektowny niż telewizor płaski. Jakość obrazu też jest lepsza, co widać szczególnie wtedy, gdy postawimy obok siebie sprzęt z płaskim i zakrzywionym ekranem. Jednak czy na dłuższą metę zrobi to jakąkolwiek różnicę przeciętnemu Kowalskiemu? Niespecjalnie. A wiadomo, że za nowszą technologię trzeba zapłacić więcej.

Jeśli wybierać telewizor płaski to tylko w technologii LED. Plazma nie jest już właściwie produkowana, a OLED to póki co bardzo kosztowny gadżet. Można też zawsze poszukać używanych telewizorów z zakrzywionym ekranem, które będą w cenie nowego – płaskiego. Takie rozwiązanie wydaję się być najbardziej optymalne.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry