0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie do mierzenia ciśnienia?

Jak wybrać ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie do mierzenia ciśnienia?

Coraz więcej Polaków dowiaduje się od lekarzy o nadciśnieniu tętniczym. To przypadłość, którą da się leczyć, jednak trzeba mieć ją stale pod kontrolą. Aby ułatwić sobie to zadanie, potrzebny jest wybór odpowiedniego ciśnieniomierza, dzięki któremu będzie można dokonywać pomiarów w każdej chwili. Na co zwrócić uwagę kupując ciśnieniomierz?

 

 

Jaki rodzaj ciśnieniomierza wybrać?

Dostępnych jest kilka rodzajów ciśnieniomierzy. Kiedyś powszechne były modele sprężynowe, które dzisiaj używane są już tylko w niektórych szpitalach i innych placówkach medycznych. Składały się ze stetoskopu i z zegara, a takim ciśnieniomierzem trudno samemu zmierzyć sobie ciśnienie. Równie popularne były kiedyś modele rtęciowe. To właśnie takimi urządzeniami mierzyło się ciśnienie na samym początku, już w XIX wieku.

Na szczęście na rynku pojawiły się nowe, dużo wygodniejsze modele ciśnieniomierzy elektronicznych. Można je podzielić ze względu na sposób mierzenia ciśnienia. Wśród nich wymienia się ciśnieniomierze na nadgarstek i zakładane na ramię.

 

Jak wybrać ciśnieniomierz naramienny?

To zdecydowanie najpopularniejszy typ nowocześniejszych modeli ciśnieniomierzy. Można znaleźć je w wersji automatycznej lub pół-automatycznej. Ciśnieniomierze naramienne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Cenią je sobie zarówno osoby starsze, jak i młodzi. Taki aparat składa się ze specjalnego mankietu, stacji pomiarowej i pompki. Aby zmierzyć ciśnienie wystarczy prawidłowo założyć mankiet na jednym ramieniu, a drugą ręką ściskać pompkę.

Nieco inaczej jest w ciśnieniomierzach pół-automatycznych. Takie nie mają gruszki, a sam mankiet ze stacją. Wystarczy więc założyć go na ramię i nacisnąć odpowiedni przycisk, a ciśnienie zmierzy się samo.

Ciśnieniomierz naramienny

Takie elektroniczne ciśnieniomierze wyróżniają się sporą dokładnością pomiaru, co bardzo istotne w przypadku osób mających nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego, mają bardzo małe wymiary w przeciwieństwie do tych pierwszych modeli. Można ich używać w domowych warunkach, ale i zabrać ze sobą w podróż. Takie elektroniczne urządzenia są także odporne na wstrząsy i mogą być używane na niestabilnym podłożu. Nie ma to żadnego wpływu na pomiar ciśnienia.

 

Jak wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Od wielu lat panuje przekonanie, że ciśnieniomierze nadgarstkowe nie mierzą precyzyjnie ciśnienia. Coś w tym jest, ponieważ u niektórych chorych pojawiają się różnice w pomiarach modelami naramiennymi i nadgarstkowymi. Dlatego też nie wszystkie osoby powinny korzystać z takich aparatów. Chorzy na miażdżycę czy inne dolegliwości naczyń krwionośnych powinni mierzyć ciśnienie aparatami naramiennymi. Dlaczego? Ponieważ w nadgarstku jest mniejszy przekrój naczyń krwionośnych niż w ramieniu, stąd pojawiające się różnice w wynikach.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Osoby, które powinny od czasu do czasu zmierzyć ciśnienie, ale względnie są zdrowe, mogą zdecydować się na ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jak on wygląda? Jest jeszcze mniejszy niż aparat naramienny. Można go zmieścić w każdej torebce, nie zajmuje wiele miejsca. Model składa się z mankietu na nadgarstek i wbudowanej na nim stacji pomiarowej. Ten typ ciśnieniomierze, podobnie jak naramienny, odporny jest na wstrząsy. Bez problemu można mierzyć nim ciśnienie nie tylko w domu, ale także będąc „w terenie”.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza?

Ciśnieniomierze, jak każde urządzenia, mają konkretne parametry, na które warto zwrócić uwagę. Takie aparaty powinny być przede wszystkim łatwe w obsłudze. Najczęściej korzystają z nich osoby starsze, dlatego warto sprawdzić jak wygląda wyświetlacz takiego ciśnieniomierza i czy senior poradzi sobie z opanowaniem takiego sprzętu. Niektóre modele mają wiele zaawansowanych funkcji, jak na przykład pamiętanie ostatnich pomiarów, programowanie na kilka osób itp. Warto wybierać ciśnieniomierze, które są najprostsze w obsłudze.

Istotne jest także zasilanie. Większość modeli ma po prostu wymienne baterie, ale trzeba pamiętać o ich wymianie. A co jeśli ktoś o tym zapomni? Dostępne są także modele, które poza zasilaniem akumulatorowym, mogą być ładowane. To praktyczne rozwiązanie, kiedy baterie się wyczerpią, a jednak trzeba będzie znaleźć sposób, by dokonać pomiaru.

Istotny jest także dobór rozmiaru mankietu. Dla dorosłych będą to standardowe wymiary 12 cm na 30-35 cm, ale w przypadku dzieci i osób szczupłych wystarczą mankiety 12 cm na 18 cm. Najlepiej od razu przymierzyć taki mankiet i zadecydować czy faktycznie jest on dla nas idealny. Źle dobrany mankiet może niestety powodować błędy pomiaru i to znaczne.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry