0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Plac zabaw w ogrodzie - jak urządzić ogród dla dzieci?

Plac zabaw w ogrodzie - jak urządzić ogród dla dzieci?

Zbliża się wiosna, dlatego najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu przydomowego ogrodu dla dzieci. Podczas projektowania placu zabaw trzeba pamiętać nie tylko o dobrej zabawie, ale także o bezpieczeństwie najmłodszych. A więc jak się do tego zabrać?

 

O czym pamiętać urządzając plac zabaw w ogrodzie?

Wyznaczając miejsce na plac zabaw w ogrodzie trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Po pierwsze, plac zabaw powinien być widoczny z okien kuchni lub salonu – z tych pomieszczeń, z których najczęściej korzystasz.

Jeśli ogród jest duży, to wszelkie huśtawki, piaskownice, czy domki powinny znajdować się jak najdalej od ogrodzenia i jak najbliżej domu. Najlepiej, jeśli jest to miejsce przynajmniej po części zacienione – zabawa w pełnym słońcu w ogrodzie nie zawsze będzie bezpieczna dla najmłodszych.

Wybierając elementy wyposażenia placu zabaw trzeba też wziąć pod uwagę, że nie mogą być zbyt blisko siebie, ograniczając tym samym zabawę. Jeśli masz więc mały ogród, postaw na huśtawkę, piaskownicę i zjeżdżalnię w odpowiednich odległościach. A gdy tej przestrzeni do zabawy może być więcej, będziesz mieć większe pole do manewru.

Pamiętaj jednak, by nie projektować placu zabaw zbyt blisko rabatek z kwiatami... Dzieci podczas szalonej zabawy mogą nie zauważyć Twoich ukochanych roślin...

A teraz zobacz, co powinno się znaleźć w wymarzonym ogrodzie dla dzieci.

 

Piaskownica dla dzieci

Jednym z najważniejszych elementów każdego placu zabaw jest piaskownica ogrodowa dla dzieci. Może być nieduża, plastikowa, dla najmłodszych lub drewniana, która jest najczęstszym wyborem.

Piaskownica ogrodowa dla dzieci

Ciekawym rozwiązaniem są piaskownice z bali, które ładnie wyglądają i można je wykonać samemu. Jednak o wiele bardziej praktyczne są konstrukcje z dodatkowymi siedziskami dla najmłodszych.

Ważne jest, aby taka piaskownica była też zamykana, wtedy piasek dłużej zachowa czystość, a Ty będziesz mieć pewność, że nie wleciały do niego potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Latem warto również pomyśleć nad ustawieniem parasola ogrodowego przy piaskownicy.

 

Huśtawki w ogrodzie

Konstrukcje huśtawek ogrodowych dla dzieci powinny być stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. Dobrym wyborem jest huśtawka drewniana, chociaż równie często wybierane są huśtawki metalowe.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci

W przypadku najmłodszych dzieci konieczna będzie huśtawka z siedziskiem kubełkowym, które zabezpiecza malucha przed wypadnięciem.

Ciekawym rozwiązaniem są też huśtawki typu gniazdo oraz huśtawki wyposażone dodatkowo w drabinkę i zjeżdżalnię. A dla starszych dzieciaków można pomyśleć o własnoręcznie wykonanej huśtawce na drzewie.

 

Domek ogrodowy dla dzieci

Dla każdego dziecka domek ogrodowy jest spełnieniem marzeń. Na to mogą sobie jednak pozwolić wyłącznie właściciele dużych ogrodów.

Chociaż można znaleźć różnego rozmiaru domki ogrodowe, to jednak zabierają one sporo przestrzeni.

Stosunkowo niedrogie są domki plastikowe. Najczęściej są bardzo kolorowe, zawierają też dodatkowe elementy. Są w pełni bezpieczne, ponieważ nie posiadają ostrych elementów. Nie są jednak tak estetyczne i wytrzymałe, jak konstrukcje drewniane.

Plastikowy domek ogrodowy

Domki drewniane muszą być jednak bardzo dobrze oszlifowane i nie mogą mieć żadnych drzazg. Trzeba też pamiętać o tym, żeby co roku zabezpieczać drewno przy pomocy specjalnej farby lub bejcy.

Domek ogrodowy

 

Zjeżdżalnie na placu zabaw

Można wyróżnić trzy główne typy zjeżdżalni ogrodowych: z metalową drabinką, z drewnianym mini domkiem lub plastikowe, które są najmniejsze i najniższe. I tak jak było to wcześniej wspomniane, zjeżdżalnie mogą być połączone z huśtawką.

Domek ogrodowy ze zjeżdżalnią

Można zakupić zjeżdżanie z mini ścianką wspinaczkową zamiast klasycznych drabinek. Trzeba przy tym pamiętać, że cała konstrukcja nie powinna być wyższa niż 3 m oraz, że w bezpośrednim sąsiedztwie zjeżdżalni nie mogą znajdować się inne sprzęty.

 

Ogrodowy plac zabaw może być jeszcze wyposażonyw wiele innych elementów, takich jak nieduży basenik, siatka do gry w badmintona lub w siatkówkę albo kosz do koszykówki zawieszony na ścianie domu lub na drzwiach garażu. To, na co trzeba zwrócić największą uwagę, to stabilność i wytrzymałość wszystkich urządzeń. Zawsze warto jest też mieć mniej, ale dobrej jakości sprzętów. Wtedy zabawa będzie bezpieczna, dzieci szczęśliwe, a Ty nie będziesz nieustannie myśleć o tym, czy nie stanie im się krzywda.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry