0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Budowa basenu – co trzeba wiedzieć?

Budowa basenu – co trzeba wiedzieć?

Nie ma to jak własny basen, który pozwoli się ochłodzić w upalne dni. Ale do budowy trzeba się odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać?

 

 

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę basenu?

Jeśli żyjemy już trochę na tym świecie, możemy być przyzwyczajeni do faktu, że musimy ubiegać się o zgodę na niemal wszystko, co chcemy zbudować na swoim własnym terenie. Jakkolwiek irytujące by to nie było, są przepisy i procedury, do których trzeba się dostosować.

Czy podobnie jest z budową basenu? Czy musimy wystarać się o pozwolenie na budowę? Otóż niekoniecznie. To kwestia zależna od rozmiarów planowanego basenu. Jeżeli jego powierzchnia ma być mniejsza niż 30 m2, pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Trzeba natomiast zgłosić swój zamiar w administracji, uściślając rodzaj i sposób prowadzenia prac oraz termin. Powinno się także załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i projekt budowlany.

 

Jakie wybrać miejsce na basen?

Planując basen, na początek warto zastanowić się nad jego lokalizacją. Najlepiej wybrać miejsce nasłonecznione. Zaleca się też, aby nie budować basenu w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów. Co zresztą powinno być oczywiste już z samych względów utrzymania porządku – liście bez przerwy wpadające do basenu i unoszące się na wodzie to nie jest to, czego byśmy chcieli.

Naturalnie trzeba się upewnić, że w miejscu budowy nie przebiegają żadne instalacje ani korzenie. Znaczenie ma również poziom wód gruntowych oraz nośność gruntu.

basen ogrodowy

Jaki rozmiar i kształt basenu?

Wybierając rozmiar basenu, warto wziąć pod uwagę koszty. Oczywiście planując basen, chcemy, by zapewniał nam on możliwie jak największą przestrzeń do pływania i wodnej rekreacji, warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że im większy, tym droższy będzie on w eksploatacji. Najlepiej więc wziąć pod uwagę zarówno walory rekreacyjne jak i zwykłą ekonomię i znaleźć jakiś złoty środek.

Jeśli natomiast chodzi o głębokość, to w Polsce standardowa głębokość basenu to 1,5 m, wiele jednak zależy od tego, w jaki sposób chcemy go użytkować. Przy skokach do wody zaleca się, by był on głębszy jeszcze przynajmniej o metr. Poza tym basen może być wbudowany w teren lub ustawiony na ziemi – ten drugi wariant jest godny polecenia w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.

Co do kształtu, to tradycyjny prostokąt sprawdza się najlepiej. Można wprawdzie popuścić nieco wodze fantazji, ale raczej z umiarem, bo nieregularne kształty mogą utrudniać zarówno pływanie jak i przykrycie basenu.

 

W jaki sposób zbudować basen?

Jeśli chodzi o budowę basenu, do naszej dyspozycji jest kilka technologii. Należy się na którąś zdecydować, dobierając ją do naszych konkretnych potrzeb i oczekiwań. Basen może więc być konstrukcją szkieletową z impregnowanego drewna, może być z aluminiowej lub stalowej blachy połączonej śrubami, czy z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen lub żywica poliestrowa bądź zbrojona szklanym włóknem. Wreszcie może być też murowany z bloczków.

W każdym z tych przypadków pewne prace, które trzeba wykonać, są wspólne – wnętrze zbiornika, bez względu na wybraną technologię, należy wyłożyć folią basenową, a samo dno musi być betonowe.

W Polsce standardowo buduje się baseny betonowe przy zastosowaniu szalunków. To rozwiązanie ma swoje plusy – łatwo uzyskać określony kształt, a basen będzie się odznaczał dużą trwałością.

 

Co jeszcze jest potrzebne?

Samo zbudowanie basenu to jeszcze nie koniec robót. Trzeba zamontować specjalistyczne instalacje, które zapewnią odpowiedni ruch wody i tym samym pozwolą na utrzymanie jej w czystości. Parametry wody w basenie powinny być jak najbardziej zbliżone do tych, jakie ma woda pitna, dlatego niezbędne są filtry. Pomyśleć trzeba też o pompach, rynnach przelewowych, dyszach i skimmerach.

Oczywiście nawet mimo zaopatrzenia basenu w potrzebne urządzenia i tak od czasu do czasu trzeba będzie przeprowadzić czyszczenie, dlatego warto się zaopatrzyć w ręczny lub mechaniczny odkurzacz i siatkę, służącą do wyławiania zanieczyszczeń.

Nie powinno się też zapominać o urządzeniach grzewczych, które pozwolą wydłużyć okres kąpielowy. W tym celu sprawdzić mogą się elektryczne grzałki, słoneczne kolektory albo kocioł gazowy bądź olejowy. Wybór uzależniony będzie od rozmiarów basenu i temperatury wody, jaką zamierzamy utrzymać.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry