0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaki kupić basen ogrodowy? Jakie oczko wodne wybrać?

Jaki kupić basen ogrodowy? Jakie oczko wodne wybrać?

Powietrze, ziemia, ogień i woda. Wszystkie z czterech żywiołów od zawsze fascynują człowieka, próbującego wciąż okiełznać ich siłę i wykorzystać ją do swoich celów. Woda, jako najspokojniejsza z potęg, w ryzach ludzkich wynalazków staje się źródłem spokoju, ukojenia, kojarzącym się ze świeżością, naturą, orzeźwieniem. Właściciele własnego kawałka zieleni często decydują się na wprowadzenie własnego skrawka błękitnego żywiołu na swoją posesję, uzupełniając przestrzeń o basen lub oczko wodne.

 

Jaki wybrać najlepszy basen do ogrodu?

Żar leje się z nieba, 40 stopni w cieniu, śmietankowy lód topi się jeszcze przez trafieniem do ust. W taką pogodę nic nie przyniesie większej ulgi niż zanurzenie się w orzeźwiającej wodzie. Przyjemność letniego ochłodzenia dostępna jest dla każdego,ze względu na duże rozwarstwienie oferty producentów, gdzie znajdziemy zarówno modele z najwyższej półki, dostępne dla niewielu klientów, jak i rozwiązania na kieszeń każdego Polaka.

W zależności od przeznaczenia, a więc czy ma być on wykorzystywany jedynie do okazjonalnego chlapania, czy służyć intensywniej przez lata, wybierać należy wśród danych półek cenowych najlepszy dla siebie model.

 

Z jakiego materiały kupić basen ogrodowy?

Baseny z PVC

PVC jest najczęściej spotykanym materiałem, z którego wykonywane są popularne modele basenów ogrodowych. Im więcej warstw, tym lepiej – przedmiot będzie trwalszy, mniej podatny na uszkodzenia czy przekłucia. Jest to materiał miękki, lekki, zmieniający swój kształt w zależności od poziomu nalanej wody.

Wykonywane są z niego najpopularniejsze baseny samonośne, a więc te, które nabierają właściwego kształtu po napełnieniu wodą do wymagane wysokości.

Baseny gumowe

Modele gumowe należą do najtańszych rozwiązań. Przeznaczone są głównie do artykułów dziecięcych, nienastawionych na długie korzystanie. Gumowe baseny zazwyczaj są w całości nadmuchiwane. Do podobnych rozwiązań najlepiej zawczasu dokupić pompkę z wymiennymi końcówkami, która znacznie przyspieszy napompowanie basenu.

Baseny poliestrowe

Ze względu na zastosowanie złożonej technologii produkcji są już droższym rozwiązaniem. Na ich budowę składa się kilka warstw materiałów, a każda z nich zapewnia inne cechy i właściwości. Ścianka może zostać zbudowana z: utwardzonego termicznie poliestru, warstwy wzmacniającego włókna szklanego oraz pianki poliuretanowej, mającej dodać sztywności i zapobiegać szybkiemu wychładzaniu się wody.

Baseny takie nie są tak elastyczne jak samonośne czy nadmuchiwane. Mają one określony, nadany przez producenta kształt. Oprócz części głębszej, przeznaczonej do swobodnego taplania, wyposażone są w schodki do schodzenia w głąb oraz stopień do siedzenia. Nie wszystkie modele przeznaczone są do stania na powierzchni ziemi, część wymaga wkopania.

Baseny metalowe

Droższą opcję stanowią baseny metalowe, których podstawę konstrukcji stanowią metalowe panele, powleczone warstwami tworzyw sztucznych. Są one niezwykle trwałe, zawsze zachowują nadany kształt. Występują zarówno opcje do wkopania oraz te przeznaczone do samodzielnego stania. Budowę takiego basenu należy zlecić fachowcom.

 

Konstrukcja basenu - jak wybrać idealny basen?

Nadmuchiwane baseny stanowią ekonomiczną opcję, odpowiednią do czysto rekreacyjnego stosowania, nienastanowionego na dużą intensywność. Zaletą jest oczywiście cena, ale także lekkość i spore skompresowanie po wypompowaniu powietrza, co jest szczególnie istotne w przypadku mniejszych mieszkań. Dodatkowo, można nalać do nich dowolną ilość wody, a one stale zachowają odpowiedni kształt.

Stelaż metalowy niezbędny będzie w przypadku wszystkich basenów z tworzyw sztucznych, które nie mają konstrukcji samonośnej lub nadmuchiwanej. Ma ona utrzymać basen w żądanym kształcie, bez względu na poziom napełnienia. Pamiętajmy, aby wybierać modele umożliwiające sprawne złożenie konstrukcji po okresie letnim.

 

Jakie wymiary i kształt basenu do ogrodu?

Baseny przeznaczone jedynie do ochłody lub relaksowania się w wodzie mogą mieć dowolną wielkość i kształt, wybrane przez kupującego. W przypadku, gdy będzie on przeznaczony do pływania jego wielkość nie powinna być mniejsza niż 6 na 4 metry, a głębokość nie płytsza niż 1,2 m. Przed zakupem należy zawsze sprawdzić realną wielkość. Producenci często przerabiają zdjęcia w programach graficznych, aby wydawało się, że są większe.

Pamiętajmy, że większy basen to nie tylko duży komfort, ale i spory wydatek. Czym większy basen, tym wyższa cena oraz zwiększone koszty dalszej eksploatacji. Droższe będzie napełnienie, ogrzanie oraz oczyszczanie dodatkowych litrów wody.

Najpopularniejszy kształt to koło lub owal, choć często spotykane są także prostokąty, wielokąty, rzadziej ósemki.

 

Kupujesz basen? Zadbaj o niezbędne wyposażenie

Najważniejsze jest przede wszystkim trwałe zabezpieczenie basenu. Żadna z opcji nie gwarantuje zupełnej ochrony przed przebiciem. Przed postawieniem basenu każdą z przestrzeni należy wyłożyć specjalną folią basenową. Tańszą, i równie skuteczną opcją jest zastosowanie w tym celu zakupionej na metry plandeki.

Jeśli planujemy jak najszybciej rozpocząć pływanie, nie czekając na rozgrzane słońcem, letnie dni, zaopatrzyć należy się w podgrzewacz wody. Najpopularniejsza jest grzałka elektryczna o mocy od 3 do 18 kW. Są one łatwo dostępne i szybkie do zamocowania. Na niekorzyść ich świadczy jedynie cena i dalsze koszty związane ze zużyciem. Skorzystać można także z pomocy kotła gazowego czy olejowego, przeznaczonych do ogrzewania domu, jeśli basen znajduje się niedaleko zabudowań. Wymagana jest jednak drobna przebudowa systemu grzewczego. Wykorzystywane bywają także kolektory słoneczne, lecz jest to drogie rozwiązanie, którego opłacalność przychodzi po latach czerpania bezpłatnej energii.

W każdym z przypadków zainwestować należy w plandekę służącą do zabezpieczenia powierzchni wody przed zabrudzeniem. Najlepiej kupować basen już z odpowiednim przykryciem, które najlepiej zakryje całą powierzchnię przedmiotu. Stosowane folie należą do typów piankowego (nieprzepuszczającego promieni słonecznych) i pęcherzykowego (mniej izoluje, ale przepuszcza promienie słoneczne).

Wypoczynek nad basenem uatrakcyjni dodatkowe wyposażenie. Dużo radości przynosi zwłaszcza zakup trampoliny (w przypadku większych i głębszych basenów). Niezwykły urok zapewni system oświetlenia, które pozwoli na korzystanie z basenu także wieczorową porą.

 

Jak czyścić basen?

Aby basen spełniał swą rolę nieprzerwanie od maja do września potrzebne jest właściwe oczyszczanie i dbanie o nalaną wodę.

Filtr jest najważniejszym elementem, który zapewnić ma czystość, przejrzystość i dobry zapach nalanej wody. Moc pompy musi zostać dopasowana do ilości litrów wlewanych do środka. Niezbędny w zestawie jest odkurzacz do dna, który sam wyczyści szumowiny z głębin, które utworzą się prędzej czy później.

Uważać należy szczególnie na stosowanie środków chemicznych. Źle dobrane lub zła dawka spowodować mogą podrażnienia skóry, świąd lub swędzenie. Należy stosować jedynie środki rekomendowane przez producenta, w proporcji dopasowanej do objętości basenu.

 

Jaki kupić basen dla dzieci?

Jeśli jeden basen o większej głębokości służyć ma zarówno dorosłym jak i dzieciom wybrać należy model usztywniony stelażem. Bez dodatkowej konstrukcji, z niepełnym wypełnieniem wodą, ścianki będą się zawijać, utrudniając lub uniemożliwiając korzystanie z niego.

Bezpieczeństwo

W przypadku wspólnego basenu koniecznością będzie oczywiście przeszkolenie młodych pływaków w panujących zasadach. Przede wszystkim jednak rodzic musi sam zabezpieczyć przestrzeń tak, aby basen nie stanowił dla dziecka zagrożenia. Zabawa w wodzie możliwa jest jedynie pod czujnym okiem opiekuna. Dziecko nie może nigdy pozostawać samo, nawet w najpłytszej wodzie. Zawsze istnieje bowiem ryzyko poślizgnięcia, a co za tym idzie, zachłyśnięcia wodą, co prowadzi do smutnych konsekwencji.

Najlepiej, aby woda pozostawała wypompowana na czas nieużywania. Po korzystaniu powierzchnia basenu powinna zostać zabezpieczona w taki sposób, aby uniemożliwić samotne wejście tam młodego pływaka. Po pływaniu należy przykryć basen oraz zabrać drabinkę.

 

Jakie oczko wodne do ogrodu?

Stworzenie własnego oczka wodnego stanowi świetny sposób nie tylko na upiększenie ogrodu, ale i na wprowadzenie cząstki natury do przydomowych terenów. Oczko w swym zamyśle przypominać ma bogaty w roślinność, czasem i zwierzęta, akwen wodny. W ogrodowej przestrzeni nasz prywatny stawik nie może jednak rządzić się prawami równie naturalnymi co prawdziwe jeziorko. Do stworzenia estetycznej przestrzeni, niewymagającej wiele pracy, potrzebne będzie przyswojenie dużej partii niezbędnej wiedzy. Pokrótce przedstawimy podstawowe zasady, którymi należy kierować się w trakcie zakupów.

Forma, folia i inne

Jeśli już zaplanujemy umiejscowienie akwenu, musimy podjąć najważniejszą z decyzji – sposób stworzenia go. Metod konstruowania przestrzeni pod oczka wodnych jest kilka, a każda z wybranych opcji niesie za sobą inne obciążenia finansowe, koszty eksploatacji czy wymogi dotyczące dbania i pielęgnacji o stworzony akwen.

Forma laminatowa, z polietylenu lub poliestrów stanowi podstawową, lecz nie najtańszą formę. Charakteryzuje się ona prostotą wykonania, cenioną wśród początkujących ogrodników, stawiających na rozwiązania szybkie, sprawdzone i dające satysfakcjonujące efekty. Forma wykonana jest z ciemnego, trwałego materiału, zapewniającego wodoszczelność i właściwe warunki do zakładania oczka o podstawowych właściwościach. Rozwiązanie to niesie za sobą jednak pewne wady.

Decydując się na zakup gotowej formy, mamy ograniczoną możliwość wyboru – korzystać musimy z inwencji producenta. Nie mamy także możliwości przebudowy oczka w trakcie rozrostu roślin czy rozmnażania się ryb. Dodatkowo, ich wielkość jak i głębokość nie jest duża. Wielu doświadczonych ogrodników twierdzi także, że na tak ograniczonej przestrzeni praktycznie niemożliwa jest hodowla wodnej roślinności, niemogącej swobodnie rosnąć na zbyt płytkich stopniach i małym dnie. Nie trzeba chyba wspominać o rybach, które staną się raczej łatwym łupem dla kotów niż wielosezonową ozdobą.

Wykonanie oczka zaczynamy od dokładnego rozplanowania jego wymiarów, a najlepiej od wykonania wykopu, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek niespodzianek jeszcze przed rozpoczęciem wydatków. Ważne, aby folia kupiona była z nakładem umożliwiającym dokładne wyłożenie przygotowanego wykopu, plus 10 centymetrowy zapasu, niezbędny do założenia na boki nieprzemakalnego materiału. Krawędzie foli przykryte zostaną kamieniami, płytami chodnikowymi, drewnem etc. Nie należy stosować zwyczajnych folii budowlanych, które nie nadają się do stałego kontaktu z wodą. Posiadają one inne zastosowanie i na dłuższą metę zakup takowych nie opłaca się. Dodatkowo, wiele z nich zawiera szkodliwe środki, które przenikają do wody niszcząc mały ekosystem.

Folia z polichlorku winylu (PVC) stanowi najczęstszy wybór działkowców. Jest ona tania lecz jednocześnie podatna na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Dobrze przygotowane oczko pozwoli na 20 lat zachwycania się idealnym akwenem w ogrodzie. Folia ta wymaga wysypania żwirkiem lub piaskiem, w celu ochrony przed promieniowaniem UV. Sprzedawana jest w kilku wymiarach i grubościach, co pozwala łatwo dopasować ją do indywidualnych potrzeb.

Folia z polietylenu (PE) nie jest już tak ochoczo kładziona ze względu na mniejszą trwałość. Na całej powierzchni nie wytrzyma ona więcej niż kilka lat, ze względu na mniejszą podatność na wahania temperatur. Szkoda więc pracy i włożonego wysiłku w stosowanie tańszych, lecz mniej trwałych zastosowań. Polecana jest jedynie do mniejszych powierzchni, np. do łatania dziur powstałych w dnie.

Folia z kauczuku syntetycznego (EPDM) stanowi droższą lecz najlepszą jakościowo opcję. Charakteryzuje się ona pewną elastycznością, trwałością i bardzo dużą ochroną przed uszkodzeniami. Jest ona odporna na upływ czasu, wahania temperatur i promieniowanie UV.

 

Jaką pompę do oczka wodnego wybrać?

Pompy do oczka to podstawowe wyposażenie każdego przydomowego akwenu. Bez filtracji wody szybko, nawet najmniejsza przestrzeń, zamieni się w zieloną zupę. Nieco pomóc może dolewanie wciąż nowej wody i wprawianie jej w ciągły ruch.

Pompy wodne, prócz zapewniania filtracji, pełnić mogą także funkcje estetyczne. Możliwe efekty do uzyskania to kaskadowy i fontannowy strumień wody. Stały ruch zapewnia cyrkulację wody w stawie. Jest ona bardziej natleniona, przez co wolniej się psuje. Ruch jest jednak szczególnie ważny dla żyjących w stawie roślin i zwierząt, dla których stały dopływ tlenu jest niezbędny.

Wybierając sprzęt kierować należy się przede wszystkim maksymalną wydajnością, aby mechanizm był w stanie oczyścić całość wody. Należy patrzeć także na maksymalne i minimalne zanurzenie, porównując z posiadaną głębokością. Najlepiej wybierać modele energooszczędne, charakteryzujące się mniejszym zużyciem prądu. Najlepsze są te, oparte na zastosowaniu filtra biologiczno-mechanicznego gąbkowego, który jest nieinwazyjny dla otoczenia, trwały i niezwykle wydajny. Jeśli planujemy przebudowę akwenu, warto wybierać modele o regulowanej wydajności, którą dopasujemy do zmiennych warunków.

Najlepsze ozdoby, roślinność i zwierzęta do oczka wodnego

Najprzyjemniejszym elementem tworzenia wodnego oczka jest moment, gdy skończone zostały już obciążające prace fizyczne i stworzony został grunt pod ostatnie szlify, nadające akwenowi finalnego charakteru.

Do wyboru twórca ma całą paletę roślin wodnych, z których każda posiada optymalną głębokość posadzenia. Warto zwracać także uwagę na ich tempo rozrostu, potrzeby korzystania z tlenu czy atrakcyjność dla planowanych rybek. Rośliny mogą być dobierane kolorystycznie, według okresów kwitnięcia czy wyglądu i faktur liści.

Wielu ogrodników decyduje się na wpuszczenie do wody rybek, zwłaszcza kolorowych okazów, dedykowanych do dekoracyjnych akwenów. Nie zapomnijmy o zapewnieniu im odpowiedniej partii tlenu, zjadliwych roślin lub sztucznego dokarmiania.

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

Copyright © 2011-2017 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry