0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Pies, kot, świnka morska... Jakie zwierzę domowe wybrać dla dziecka?

Pies, kot, świnka morska... Jakie zwierzę domowe wybrać dla dziecka?

Dzieci uwielbiają zwierzęta, niezależnie czy chodzi o małe świnki morskie czy o tygrysy. Niemal każdy rodzic prędzej czy później staje przed dylematem zakupienia lub adoptowania zwierzaka dla swojej pociechy. Najczęściej wybór pada na psa, kota lub chomika, chociaż możliwości jest o wiele więcej. Jakie zwierzęta domowe warto wybrać dla dziecka?

 

 

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzę?

Posiadanie własnego zwierzęcia niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłych. Zwierzęta uczą odpowiedzialności, empatii, poczucia obowiązku, bezinteresowności, a także wyzwalają instynkt opiekuńczy. Dzieci często traktują zwierzęta jak przyjaciół i angażują się emocjonalnie w tą wyjątkową relację.

Wybór zwierzaka dla dziecka powinien być uzależniony nie tylko od jego pragnień o konkretnym psie czy kocie, ale też należy wziąć pod uwagę warunki mieszkaniowe, styl życia całej rodziny i oczywiście wiek dziecka. Nie każde zwierzę będzie odpowiednie dla małego dziecka. Wybór powinien być więc dobrze przemyślany i lepiej nie podejmować ostatecznej decyzji pod wpływem chwili.

 

Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego zwierzęcia należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Na pierwszym planie jest oczywiście dziecko i to pod nie trzeba wybrać gatunek naszego przyszłego pupila. Zwierzę powinno być przede wszystkim bezpieczne, zarówno dla maluchów, jak i dla dorosłych. Warto też pomyśleć w drugą stronę. Niektóre dzieci mogą mieć tendencję do „zamęczania” zwierzaka, co może mu się nie spodobać i wywołać agresywną reakcję. Zwierzę zatem powinno być dobrze dobrane do właścicieli. Pod uwagę należy też wziąć takie kwestie, czy dziecko nie jest na przykład alergikiem. Wtedy niektóre gatunki zwierząt będą wykluczone.

 

Najpopularniejsze gatunki zwierząt dla dzieci

Psy

Na pierwszym miejscu są oczywiście psy. Nie bez powodu mówi się, że są one najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Jednak trzeba pamiętać, że posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Trzeba z nimi regularnie wychodzić na spacery, niezależnie od tego czy za oknem pada, czy świeci słońce, czy mamy czas, czy też nie. Psy wymagają takich spacerów i ruchu na świeżym powietrzu. Trzeba też po nich sprzątać. Nie każda rasa będzie odpowiednia do mieszkania w bloku, psy lepiej czują się w domu, gdzie mają większą przestrzeń i mogą się wybiegać.

Jeśli jednak podejmiemy decyzję o psie, należy zapoznać się z rasami, które będą przyjazne dziecku. Można wśród nich wymienić takie zwierzaki jak Yorkshire terrier, West Highland white terrier, Labrador retriever, French bulldog czy Jack Russell terrier.

Koty

Koty to równie popularny wybór. Głównie ze względu na mniejsze obowiązki niż w przypadku psów. Nie trzeba ich kilka razy dziennie wyprowadzać, nie muszą się wybiegać, mogą być godzinami same w domu. Jest jednak jeden minus. Koty lubią chodzić własnymi drogami, a dzieci mogą tego czasem nie zrozumieć i będą naciskały na zabawę. Rasa tych futrzastych przyjaciół również powinna być dopasowana do charakteru dziecka. Wśród przyjaznych dzieciom kotów wymienia się koty brytyjskie, koty perskie, Maine Coony, koty norweskie leśne i Radgolle.

Świnki morskie

To równie popularne zwierzątka wybierane dla najmłodszych. Charakteryzują się miłym usposobieniem, co szczególnie istotne w kontakcie z dziećmi. Nie hałasują, są bardzo czyste i przyjazne w kontakcie z ludźmi. Świnki nie są bardzo wymagające w pielęgnacji. Trzeba im jednak kupić dużą klatkę, by miały możliwie jak największą przestrzeń do życia.

Rybki

Rybki to najlepsze rozwiązanie dla małych alergików. Wbrew pozorom, założenie akwarium i opieka nad rybkami wymaga jednak trochę poświęcenia. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z rybkami, będą musiały sporo się wcześniej nauczyć. Rybki to dobry pomysł dla nieco starszych dzieci, takich w wieku 8+. Będą one miały sporą frajdę czytając o rybkach i wybierając nowe gatunki, które będą chciały mieć u siebie. Posiadanie akwarium wymaga jednak zaangażowania całej rodziny. Trzeba je czyścić, dbać o jakość wody, dobierać filtry itp., dlatego decyzja o rybkach powinna być dobrze przemyślana.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry