0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak hodować rybki? Jak przygotować akwarium dla ryb?

Jak hodować rybki? Jak przygotować akwarium dla ryb?

Wiele osób, które marzą o zwierzaku, a nie mogą mieć psa lub kota z uwagi na alergie, brak miejscu lub czasu, rozważa zabawę z akwarystyką. Opieka nad akwarium, hodowla i rozmnażanie ryb oraz roślin, ma im zastąpić czworonoga. Akwarium dla wielu to także doskonała ozdoba domu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak przygotować się do opieki nad rybkami.

 

 

Jakie kupić akwarium?

Pierwszym dylematem, przed którym się stoi jest to, jakie akwarium należy kupić. Obecnie mamy do wyboru nie tylko akwaria o bardzo różnych kształtach: prostokątne, z wyprofilowaną przednią szybą, narożnikowe, sześciokątne, ale i wielkościach. Okazuje się, że najwięcej zależy od nas – naszych możliwości i miejsca, jakim dysponujemy. Oczywiście w małych zbiorników najlepiej umieścić drobną roślinność i małe rybki. Można zastosować przelicznik: 1 litr wody na 1 centymetr powierzchni rybki, czyli jedna rybka na 5 litrów wody.

Jeśli kupujemy duży – mamy większe możliwości. Możemy postawić na zbiornik z roślinnością i niewielkimi rybkami, a możemy zrobić akwarium bez roślin, za to z ogromnymi kamieniami. W takim mogą pływać nawet duże ryby. W dużym akwarium można też zrobić zbiornik biotosowy, który będzie odzwierciedlał wycinek rzeki z danego regionu, z którego pochodzą ryby. Wtedy komponuje się tam nie tylko zwierzęta, ale i rośliny. To pozwala uniknąć problemu gonienia, czy zagryzienia, skoro naturalnie dane gatunki ryb żyją koło siebie.

W przypadku akwarium ważne jest, by dobrać je do miejsca, które przeznaczone jest do jego postawienia. Warto pamiętać, że pomiędzy akwarium a ścianą powinno pozostać trochę miejsca na kable, którymi podłącza się do prądu filtr, a także urządzenie ogrzewające i lampę. Powinno się znaleźć w bliskiej odległości od gniazdka. Dobrze, by zbiornik nie stał w miejscu narażonym na wstrząsy – czyli przy drzwiach, czy głośnikach kina domowego.

Bardzo istotne jest to, by zapewnić rybkom stałe warunki. Właśnie dlatego należy je doświetlać i ogrzewać. Nie powinno się zmieniać im miejsca pobytu w domu. Co więcej – akwarium nie powinno stać w pobliżu okna – zimą może być tam za zimą, a latem – za gorąco. To samo tyczy się ustawiania go koło grzejników i kominków.

akwarium dlla rybek

 

Jak przygotować akwarium dla ryb?

Wiele osób myśli, że jeśli dziś postanowili, że chcą hodować rybki, to już jutro będą je mieć. Nic bardziej mylnego. Właśnie to pośpiech jest największym błędem wszystkich akwarystów i ludzi zaczynających przygodę z akwarystyką. Wszystkie zwierzęta wodne, a w szczególności ryby są wrażliwymi organizmami, dlatego istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie zbiornika.

Jeśli kupimy już akwarium, to powinniśmy zasypać w nim podłoże, umieścić rośliny i napełnić wodą. Jeśli nie chcemy czekać tygodnia, czy dwóch z wpuszczeniem do niego rybek, to możemy użyć specjalnych preparatów redukujących chlor wody oraz środka, który redukuje związki metali ciężkich, a także zawiera koloid, który ochrania skrzela i naskórek ryby. Wiadomo, że im większy zbiornik wybierzemy, tym dłużej musimy go przygotowywać.

W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, jakie chcemy mieć rośliny w akwarium. Żywe zdecydowanie lepiej się prezentują, mogą na nich żerować rybki, jednak są dość trudne w pielęgnacji. Nie dość, że trzeba im zapewnić właściwe światło, to także podłoże i temperaturę. Z drugiej strony są ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale też zapewniają rybom więcej tlenu. Sztuczne są proste w obejściu, ale zdecydowanie mało atrakcyjne.

rośliny do akwarium

 

Jakie akcesoria do akwarium?

W akwarium nie mogą się znaleźć tylko i wyłącznie woda, rośliny i kamyczki. Trzeba kupić także szereg urządzeń, które sprawią, że stworzony zostanie dla rybek przyjazny ekosystem. Niezbędne urządzenia to pompka – należy dobrać ją do pojemności akwarium, grzałka – najlepsza taka z termostatem, filtr, termometr, pokrywa z oświetleniem, a także podbierak do wyławiania rybek, czyścik do szyb i odmulacz dna.

 

Jakie rybki wybrać?

Warto zastanowić się nad tym, jakie rybki chcemy hodować. Jeśli postawimy na drapieżne, to z pewnością nie wyhodujemy ozdobnych, gdyż staną się ofiarami tych pierwszych. Rybki muszą być dobrane do siebie, a nie do naszego gustu.

Do przygotowanego akwarium warto na początku wpuścić ryby glonożerne. Przez trzy tygodnie pozwolą na właściwe przygotowanie wody, gdyż żerują na roślinach. Po trzech tygodniach można kupić takie rybki, jakie się chce, ale dobrze, gdy są to np. neony lub pielęgnice.

Bardzo ważne jest to, by nie przekładać ryb bezpośrednio z torebki do akwarium, gdyż mogą dostać szoku termicznego. Lepiej zaczepić woreczek o brzeg akwarium i stopniowo wyrównać temperaturę.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry