0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak odchudzić kota? Karmy, gadżety dla kota z nadwagą

Jak odchudzić kota? Karmy, gadżety dla kota z nadwagą

Niestety, częstym problemem niewychodzących kotów domowych jest nadwaga. Ta z kolei może być przyczyną wielu poważnych chorób i skrócić życie pupila. Jakie są konsekwencje nadwagi u kotów? Jak odchudzić czworonoga? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

 

 

Konsekwencje nadwagi u zwierząt

Jak już wspomniano – z powodu nadwagi kot może nie tylko mieć problemy z poruszaniem się, niechętnie się myć, ale także – zachorować. Pupile z nadwagą lub otyłością narażone są na ryzyko wystąpienia chorób kości i stawów. Ponadto może przez to pogorszyć się praca układu krążenia i/lub układu oddechowego, a także schorzenia wątroby. Równie często w wyniku nadmiaru kilogramów u kotów pojawia się cukrzyca. Jeśli chcemy, by nasz zwierzak żył długo w zdrowiu, to musimy odpowiednio wcześnie zdiagnozować nadwagę i wprowadzić dietę.

 

Jak rozpoznać nadwagę u kota?

Przede wszystkim należy na początku sprawdzić, czy aby na pewno kot ma nadwagę, czy nie wydaje nam się, iż jest za gruby. Jak to zrobić? Najlepiej przesuwać palce pod włos po klatce piersiowej zwierzaka. Musimy poczuć żebra.

Ponadto patrząc na kota z góry powinniśmy widzieć wyraźną talię, kark i ramiona – umięśnione, ale bez "tłuszczowych poduszek". Na spodzie kota często widzimy wiszący worek (taki urok), ale nie zawsze jest to oznaka otyłości – czasami jest to tylko zwisająca skóra, jeśli jednak jest wypełniona tłuszczem, to jest to kolejna oznaka otyłości. Zakłada się, że tkanka tłuszczowa kota nie powinna przekraczać 20% jego masy ciała.

 

Jak odchudzić kota?

Zanim zacznie się kurację odchudzającą dla kota, powinno się z nim pójść do lekarza weterynarii. Następnie, po wykonaniu wszystkich badań, jeżeli będą miały dobre wyniki – przejść do odchudzania. Pierwsze co należy zrobić, to zakupić odpowiednią karmę, o tym jaka powinna być dowiesz się z następnego akapitu. Ponadto kotu należy dzienną ilość karmy podzielić na kilka równych porcji i podawać o stałych porach. Regularność posiłków jest bardzo ważna. Ponadto nie można kota głodzić, gdyż to może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia.

karma dla kota

 

Jaka karma dla otyłego kota?

Zaleca się, by odchudzanie kota prowadzić pod okiem lekarza weterynarii. To on powinien dobrać odpowiednią dietę, wyznaczyć codzienną dawkę karmy, ewentualnie dobrać suplementy. Karma odchudzająca powinna charakteryzować się wyższym poziomem białka, gdyż pomaga w ograniczeniu utraty masy mięśniowej, co jest bardzo niebezpieczne dla kota.

Ponadto żywność musi mieć większą zawartością włókna – to dzięki niemu rośnie objętość treści żołądka, a co za tym idzie - zmniejsza się uczucie głodu. Karma nie powinna mieć wysokiego poziomu tłuszczu, gdyż wpływa on na wysoką kaloryczność karmy. Ponadto karma musi mieć odpowiednią koncentrację witamin i minerałów oraz właściwą zawartość glukozaminy i siarczanów chondroityny, które ułatwiają zachowanie prawidłowej ruchomości stawów, które są przeciążone u kotów otyłych, a także mieć kwasy tłuszczowe, cynk oraz miedź.

drapak dla kota

 

Jakie gadżety dla kota z nadwagą?

Oprócz diety istotne w odchudzaniu kota jest zapewnienie mu dużej ilości ruchu, gdyż to jego brak jest jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi. Aby zachęcić zwierzę do biegania, skakania i innych harców, warto kupić zabawki, które go zaktywizują. Doskonale sprawdzi się:

 • nakręcana lub napędzana bateryjnie mysz interaktywna, która niczym prawdziwe zwierzę ucieka i zwodzi kota, zmienia kierunek ruchu, zatrzymuje się i ponownie rusza w zupełnie innym kierunku;
 • tunel dla kota z zabawkami lub szeleszczący – zwierzę może przez niego przebiegać, chować się w nim, skakać;
 • tor do zabawy dla kota – zazwyczaj wypełniony piłeczkami , także świecącymi, które zwierzę może przesuwać łapkami;
 • piętrowy drapak dla kota – nie tylko służy ostrzeniu pazurków, ale także wspinaniu się i skakaniu – im wyższy i z bardziej skomplikowaną trasą – tym lepszy;
 • wędki z zawieszonymi na nich zabawkami – koty uwielbiają polować;
 • karuzela dla kota – z piłeczkami i zabawkami ukrytymi w szynach – aktywizuje pupila;
 • zabawka interaktywna napędzana bateryjnie z motylkiem trzepoczącym skrzydełkami;
 • laser do zabawy z kotem – zachęca zwierzę do biegania po pomieszczeniu w poszukiwaniu czerwonego światełka.

Oprócz zabawek warto pomyśleć i o innych gadżetach. Przede wszystkim kot powinien mieć miskę niewiele większą niż porcja jedzenia, które dostaje. Jeśli jesteśmy zabiegani i nie mamy jak dawać czworonogowi karmy o stałych porach, to możemy zainwestować w automatyczną miskę, którą się programuje. Ważne jest także, by kot miał stały dostęp do wody. Można postawić na jej dystrybutor, by nigdy mu jej nie brakło.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry