0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Okulary VR - jak dziają, jak kupować, polecane modele

Okulary VR - jak dziają, jak kupować, polecane modele

Jeszcze nie tak dawno okulary Virtual Reality mogliśmy podziwiać jedynie w filmach science-fiction. Dziś, na taki gadżet, może sobie pozwolić właściwie każdy. Okulary VR są dostępne w różnych cenach, od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Jak działają takie gogle, na jakie modele warto się zdecydować?

 

 

Jak działają okulary VR?

Okulary Virtual Reality pomagają użytkowi znaleźć się w centrum wydarzeń, i nie tylko chodzi tutaj o gry. Takie okulary to także przyszłość wielu programów użytkowych czy audiowizualnych. Mechanizm działania gogli VR podobny jest do okularów trójwymiarowych. Najważniejsze w tym wszystkim będzie urządzenie, które wygeneruje obraz. Może to być komputer, konsola lub smartfon. Same okulary składają się z kilku istotnych elementów. Na każde oko przypada ekran, w którym generowane są różne obrazy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podczas patrzenia, uzyskuje się efekt trójwymiarowości. Równie ważnym elementem są sensory, które dzięki analizie, np. wychylenia głowy, potrafią sprawić, by użytkownik jeszcze bardziej przeniknął do wirtualnego świata.

 

Okulary VR – czy warto?

Okulary Virtual Reality spodobają się nie tylko miłośnikom nowych gadżetów. Mimo, iż pierwsza próba stworzenia takich gogli miała miejsce już 20 lat temu i zakończyła się porażką, co zakończyło temat takich rozwiązań, okulary VR szturmem zdobyły komputerowe rynki w 2012 roku. Od tamtej pory, firmy produkujące te wynalazki, m.in. Samsung i Microsoft, prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach.

 

A czy warto? Jasne, że tak. Okulary VR przenoszą nas do wirtualnego świata, dzięki gra pozwala nam na uruchomienie wielu zmysłów. Jesteśmy w stanie poczuć się jak realny uczestnik gry. Po założeniu takich okularów, nagle znika wszystko to, co nas otaczało. Nie ma już za nami kanapy, znikają meble, kwiaty, a pojawia się wirtualna rzeczywistość, w której do tej pory byli jedynie bohaterowie popularnych gier. Czy to nie jest kusząca propozycja?

 

Samsung Gear VR

To popularny w Polsce model okularów Virtual Reality. Mogą z niego korzystać jedynie użytkownicy konkretnych smartfonów tej marki, a jak widać, takich nie brakuje. Lepiej sprawdzić z którymi modelami okulary VR będą kompatybilne. W innym przypadku, może się okazać, że kupiliśmy złe gogle. Najnowsze okulary Samsung Gear VR są dla użytkownika bardzo wygodne, a to jedna z ważniejszych cech takiego urządzenia. Kiedy wpadniemy w wir gry, godziny nie będą się dla nas liczyły, warto więc zadbać o komfort. Okulary Samsunga mają materiałowe, regulowane paski, dzięki którym każdy będzie mógł je dopasować do swojej głowy. Dodatkowo, część, która styka się z głową, została wyposażona w gąbkę, która ma zapobiegać odgnieceniom.

Okulary VR

Całe okulary nie są ciężkie, co też jest dosyć istotne. Ważą ok. 300 gramów. Aby wszystko działało, z przodu, zaraz pod pokrywą, umieszcza się smartfon. Po podłączeniu do okularów, pobierze on niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gogli aplikacje. To właśnie na ekranie smartfona zobaczymy wirtualny świat. Co jeśli gra wciągnie nas na tyle, że bateria telefonu będzie już na skraju wytrzymałości? Producenci pomyśleli nawet o tym. Na okularach zostało umieszczone złącze microUSB, dzięki czemu smarton podczas gry może się ładować.

 

Modecom Volcano Blaze

Ciekawym pomysłem na polskim rynku jest model Modecom Volcano Blaze. Został wyprodukowany przed polskiego producenta, dzięki czemu ceny takiego urządzenia są niższe niż modele znanych, światowych firm. A jak prezentują się te okulary? Aby móc swobodnie z nich korzystać, potrzebny będzie smartfon z żyroskopem i ekranem o przekątnej 4.5-5.7 cala. Jeśli taki mamy to połowa sukcesu już za nami. Okulary wyglądają estetycznie, widać, że zostały wykonane z dobrych tworzyw. Podobnie jak u konkurencji, miejsce zetknięcia z głową, zostało wyposażone w miękki materiał, aby uniknąć śladów po długim użytkowaniu.

Okulary Virtual Reality

A co istotne, jeśli chodzi o sam mechanizm okularów? W każdej soczewce można ustawić ostrość, wszystko działa na zasadzie lornetki. Można też regulować rozstaw soczewek, co bardzo ważne w przypadku korzystania z takich okularów VR. Podobnie jak u Samsunga, aby gogle działały, trzeba pobrać odpowiednią aplikację na smartfona. Tutaj będzie to Google Cardboard. Model Modecom Volcano Blaze niczym nie ustępuje okularom popularnych marek i warto wybrać go np. na prezent dla miłośnika gier.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry