0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

 • Sprzedajemy.pl >
 • Poradniki >
 • Praca >
 • Kto może zostać modelką/modelem? Ile zarabia się w modelingu i fotomodelingu, gdzie szukać zleceń?

Kto może zostać modelką/modelem? Ile zarabia się w modelingu i fotomodelingu, gdzie szukać zleceń?

Kto może zostać modelką/modelem? Ile zarabia się w modelingu i fotomodelingu, gdzie szukać zleceń?

Praca w modelingu jest marzeniem nie jednej młodej dziewczyny czy chłopaka. Zawód ten kojarzy się z dużymi zarobkami, sławą,pracą dla sławnych marek i luksusem. Niestety jest to także bardzo wymagająca profesja, do której wymagane są specjalne predyspozycje. O tym, kto może zostać modelem lub modelką i jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie dowiecie się z naszego poradnika.

 

 

 

Na czym polega praca modelki i modela?

Praca w modelingu służy zainteresowaniu odbiorców, a więc potencjalnych klientów, produktami, które są prezentowane. Producenci oraz firmy zajmujące się reklamą i promocją wybierają osoby o odpowiednim wyglądzie i uzdolnieniach, aby w trakcie pokazów prezentowały ich stroje oraz dodatki. Rzeczy te są prezentowane podczas pokazów mody, w trakcie których modelki i modele chodzą po specjalnym wybiegu według ustalonej wcześniej choreografii.

Modelki mogą również brać udział w pokazach fryzur i makijażu, bardzo często angażowane są także do różnego rodzaju sesji zdjęciowych. Osoby pracujące jako modele lub modelki do sesji zdjęciowych to fotomodele/ki. Wymagania wobec kandydatów do zawodu modela/ki oraz fotomodela/ki różnią się.

 

Kto może zostać modelem lub modelką?

Osoba chcąca znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie musi szybko nawiązywać kontakty z ludźmi, nie bać się wystąpień publicznych, być kimś kto precyzyjnie wykonuje wydane jej polecenia oraz dobrze współpracuje z innymi. Ogromne znaczenie ma również wygląd kandydatek i kandydatów do tego zawodu. Liczy się przede wszystkim proporcjonalna budowa ciała, wysoki wzrost, szczególna uroda i wdzięk. Preferowane są osoby szczupłe. Nie bez znaczenia jest również dobra kondycja fizyczna i zdrowie.

aparat fotograficzny

Jak szukać pracy w modelingu?

Przede wszystkim należy zainteresować się castingami jak najwcześniej. Większość modelek zaczyna karierę około 14-16 roku życia. Koniecznie trzeba posiadać swoje portfolio, najlepiej wykonane przez profesjonalnego fotografa. Aby nabrać nieco doświadczenia w pozowaniu, warto zawiązać współpracę z osobami, które zajmują się fotografią i również poszukują osób do zdjęć, które mogłyby im pozować. Oferty tego typu można czasem znaleźć w serwisach ogłoszeniowych, w kategorii praca video/fotografia.

 

Gdzie szukać zleceń dla modelek?

Modele i modelki mogą nawiązać współpracę z przedstawicielami niemal każdej branży. Oprócz branży związanej z modą, osoby reklamujące dany produkt, a nawet usługę są potrzebne każde marce, która chce się wypromować. Karierę w tym zawodzie można zacząć np. od udziału w targach, na których swoje umiejętności prezentują fryzjerzy, czy makijażyści. Bardzo dużo modelek jest potrzebnych do prezentowania kreacji na targach mody ślubnej. Swoje zdjęcia można zamieszczać na portalach przeznaczonych dla modeli i modelek, które stanowią swego rodzaju bazę do wyszukiwania odpowiednich osób przez zleceniodawców.

kosmetyki

Ile zarabia się w modelingu?

Każdy, kto marzy o karierze w modelingu wyobraża sobie ogromne sumy pojawiające się na jego koncie bankowym. Rzeczywistość niestety jest już mniej kolorowa. Oczywiście światowej sławy modelki zarabiają bajońskie sumy, jednak początki są zazwyczaj trudne i niewiele osób może liczyć na międzynarodowy sukces.

Na początku swojej przygody z modelingiem trzeba wziąć pod uwagę raczej wydatki niż zarobki. Aby mieć co pokazać na kastingach trzeba wykonać pierwszą sesję zdjęciową, a to koszt rzędu kilkuset złotych, o ile nie mamy znajomego dobrego fotografa, który chce wyświadczyć nam przysługę. Pierwsze zlecenia nie są zbyt dobrze płatne, a zdarza się, że trzeba na własny koszt dojechać np. do odległego miasta, żeby wziąć udział w jakimś pokazie.

Wiele młodych dziewcząt i chłopców decyduje się na współpracę z agencjami modelek, które pomagają im w wyszukiwaniu zleceń. Niektóre agencje biorą na siebie koszty związane z wyjazdami początkujących podopiecznych, jednak jest to dług, który należy spłacić. Taka współpraca na początku daje młodym dziewczynom szansę zaistnieć, jednak muszą one pamiętać, że jeśli uda im się zostać zauważonymi, przez jakiś czas będą musiały pracować za darmo, aż spłacą wszystkie koszty poniesione na ich rzecz przez agencję.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry