0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakiego gryzonia kupić dziecku?

Jakiego gryzonia kupić dziecku?

Większość dzieci marzy o tym, by mieć zwierzę. Nie w każdym domu możliwe jest trzymanie psa lub kota, poza tym są to bardzo wymagające pupile. Zdecydowanie lepiej jest kupić dziecku gryzonia, który nie potrzebuje zbyt dużo miejsca i nie jest zbyt trudny w opiece. Podpowiadamy, jakiego wybrać, by uszczęśliwić dziecko, ale nie przysporzyć sobie zbyt wielu nowych obowiązków.

 

 

Jak wybrać zwierzę?

To, o czym warto pamiętać, to przede wszystkim fakt, że zwierzę nie powinno być wybrane pochopnie. Nie powinno wybrać go dziecko, na zasadzie kaprysu, bo szybko mu się znudzi. To musi być przemyślana decyzja, uzgodniona z pociechą. Należy opowiedzieć o każdym zwierzaku, o tym jaki ma styl życia, zachowanie i potrzeby. Wytłumaczyć, dlaczego jakiś nie jest odpowiedni, podając rzeczowe argumenty. To, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze zwierzaka to przede wszystkim:

 • ilość dostępnego miejsca,
 • styl życia – to jak często jest się w domu, czy często się wyjeżdża,
 • alergie,
 • ilość czasu, jaki można poświęcić pupilowi.

 

Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca na zwierzę, to nie ma sensu brać takiego, które go wymaga. To samo tyczy się alergii – jeśli ktoś w domu ma uczulenie na sierść i nie da się go odczulić, to lepiej wybrać takiego gryzonia, który jej nie ma, albo żółwia, czy inne zwierzę.

 

Czy kupić mysz domową?

Najpopularniejszym gryzoniem jest myszka domowa. Występuje w wielu kolorach. Futerko może być: białe, czarne lub brązowe, a także łaciate. To, co należy zaznaczyć to fakt, że są to zwierzaki stadne – najlepiej czują się w towarzystwie. Warto więc więcej niż jedną. Z tym, że należy pamiętać o kilku sprawach. Jeśli będzie to parka, to bardzo szybko zaczną się rozmnażać, w dodatku dość licznie. Jeśli weźmie się niespokrewnionych samców, to może między nimi dochodzić do walki, co może skończyć się śmiercią. Lepiej kupić dwie samiczki lub rodzeństwo. Jeśli jednak kupi się jedną, to należy dać jej wiele zabawek, aby się nie nudziła.

Ważne jest, by akwarium lub klatkę należy umieścić w spokojnym miejscu, z dala od przeciągu, nie na korytarzu i nie w pobliżu źródeł dźwięki takich jak telewizor, czy sprzęt grający. Z drugiej strony – lepiej nie umieszczać myszek w pokoju dziecka, gdyż są to zwierzęta nocne – będą hałasowały.

Ostatni ważny aspekt to regularne czyszczenie klatki/akwarium – zaniedbane szybko zaczną bardzo brzydko śmierdzieć przez wysokie stężenie amoniaku w moczu. Ponadto trzeba im regularnie dawać wodę i pokarm, a także bawić się z nimi codziennie, aby nie zdziczały.

myszki

 

Szczur dla dziecka?

Wiele osób boi się szczurów domowych, a to przecież gryzoń jak każdy inny. To, co ważne, to często z nim kontakt, tak samo jak z myszkami, by nie zdziczał. Szczury znacznie lepiej czują się w towarzystwie, warto kupić dwa tej samej płci, ale spokrewnione. Szczury dużo jedzą, ale w zasadzie można im podać wszystko. Ważne, by ich nie przekarmiać. Należy często im sprzątać klatkę i tolerować harce.

 

Chomik syryjski lub dżungalski

Chomiki są często wybieranymi gryzoniami dla dzieci, są aktywne nocą jak myszy i szczurki. Jednakże w przeciwieństwie do nich – wolą samotność. Zwłaszcza syryjskie. Inne rasy zgodzą się w parach, a nawet – w grupach. Chomiki nie są trudne w utrzymaniu, dają się brać na ręce, nie dziczeją szybko, ale bywają bardzo hałaśliwe i trzeba im często sprzątać.

chomik

 

Świnka morska – idealna dla dzieci

Świnka morska jest jednym z najchętniej wybieranych zwierząt. Ma uroczy wygląd i bardzo miłe usposobienie. Ponadto – dużą jak na gryzonia inteligencję. Nie jest też tak bardzo hałaśliwa jak myszy, czy szczury, nie potrzebuje również towarzystwa.

Potrzebuje większej klatki, ale zdecydowanie rzadziej można ją sprzątać. Świnka to bardzo czyste zwierzę, które nie ma intensywnego zapachu. Jej żywienie jest proste, nie jest to wybredne zwierzę. Świnki dają się brać na ręce, lubią kontakt z człowiekiem. Da się je tresować.

 

Szynszyla jako zwierzę domowe

Szynszyla od niedawna stała się bardzo popularna. To przeurocze zwierzątko lubi życie nocne, więc nie nada się do pokoju dziecięcego. Mimo to warto rozważyć jego zakup. Da się "oszukać" zwierzę stawiając jego klatkę w nasłonecznionym lub ciemnym miejscu. Warto kupić dwa osobniki, gdyż lepiej czują się w stadzie.

Szynszyle to bardzo ruchliwe zwierzaki. Właśnie dlatego ich klatka powinna być duża i mieć kilka poziomów. Pręty powinny być blisko siebie, aby zwierzak nie mógł włożyć pomiędzy nie swojej głowy.

To, co warto wiedzieć – szynszyle są bezwonnymi zwierzakami. Ponadto ich futro nie uczula, a jest bajecznie mięciutkie. Wyczuwają nastrój opiekunów, są bardzo towarzyskie i żyją wiele lat. Właśnie dlatego warto rozważyć.

Z powyższych informacji łatwo wysnuć dwa wnioski: gryzonie niewielkie jak szczury i myszy nie sprawdzą się w każdym domu. Z kolei świnka morska, chomik i szynszyla jak najbardziej. Ostatnie ze zwierząt jest o tyle idealne dla dzieci, że nie uczula, żyje długo i uwielbia zabawy.

szynszyl

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry