0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Transportery, drapaki, zabawki… Jakie akcesoria dla zwierząt warto kupić?

Transportery, drapaki, zabawki… Jakie akcesoria dla zwierząt warto kupić?

Jesteś zdecydowany na adopcję lub zakup kota? Zanim przygarniesz zwierzaka, przygotuj niezbędne akcesoria, dzięki którym Twój futerkowy przyjaciel lepiej odnajdzie się w nowym miejscu, a Ty nie będziesz musiał martwić się o podrapane meble, stłuczone naczynia czy zasikaną pościel…

 

 1. Kuweta dla kota
 2. Miski i karma zwierzęca
 3. Drapak
 4. Transporter dla zwierząt
 5. Kocie zabawki
 6. Legowisko
 7. Kociostrada

 

1. Kuweta dla kota

Podstawowym elementem wyposażenia każdego domu, w którym mieszka kot, jest kuweta. Należy ją posiadać również w przypadku, gdy zwierzak jest wychodzący i na co dzień załatwia swoje potrzeby na dworze.

W sklepach dostępne są dwa główne rodzaje kuwet: otwarte oraz zamknięte. Pierwsze z nich, choć wygodne dla czworonoga, są już niepraktyczne dla ich właścicieli. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów estetycznych. Trzeba też wiedzieć, że kot zawsze zakopuje nieczystości, co powoduje, że żwirek znajduje się wszędzie wokół. Z tego względu większość kociarzy decyduje się na kuwetę zamkniętą. Należy jednak sprawdzić jej drzwiczki po zakupie – jeśli się zacinają lub zaobserwujesz, że kot ma problemy z wyjściem, lepiej je ściągnąć. Nie będziesz wtedy martwić się o to, że zwierzak zaklinuje się w środku.

A jaki żwirek dla kota kupić? Najbardziej popularne są żwirki bentonitowe zbrylające się, silikonowe oraz drewniane (wyłącznie te można spuszczać w toalecie). Dostępne są również spraye niwelujące zapachy w kuwecie, może jednak okazać się, że kot nie będzie ich akceptować.

 

2. Miski i karma zwierzęca

Choć teoretycznie kot może jeść i pić ze wszystkiego, warto zakupić odpowiednie miski. Najbardziej praktyczny jest zestaw dwóch misek na stelażu – w jednej może znajdować się sucha, a w drugiej mokra karma. Miseczka z wodą natomiast powinna być oddzielna, najlepiej postawiona w innym miejscu. Koty bardzo lubią świeżą wodę lub taką, która spływa (np. z kranu), dlatego w ofercie producentów akcesoriów dla zwierząt znajdziesz też specjalne poidełka.

A co z karmą? Powinna być przede wszystkim bezzbożowa – koty nie trawią zbóż i długoletnie podawanie takiej karmy może skutkować poważnymi chorobami, które wymagają kosztownego leczenia. Należy też zwrócić uwagę na zawartość mięsa w karmie, przy czym należy uważać na „produkty pochodzenia zwierzęcego”, ponieważ może to oznaczać wszystko.

 

3. Drapak

Koty posiadają naturalną potrzebę drapania… Jeśli więc jesteś przywiązany do swoich mebli, a w szczególności do kanapy, zainwestuj w dobry drapak. Tak naprawdę każdy się sprawdzi – od prostego drapaka w postaci słupka, po skomplikowane konstrukcje z dodatkowymi zabawkami i miejscami do leżenia.

W większości przypadków nie jest też konieczna wymiana całego drapaka po jego intensywnym wyeksploatowaniu – wystarczy, jak zdejmiesz stary sznurek i zawiążesz nowy. Do tego przyda Ci się jednak pistolet z klejem na gorąco.

Drapak dla kota

 

4. Transporter dla zwierząt

Choć w sklepach znajdziesz duży wybór smyczy dla kota, nie oczekuj, że zwierzak, tak jak pies, będzie podążać tam, gdzie Ty chcesz. Dlatego przed pierwszą wizytą u weterynarza zaopatrz się w transporter.

Transportery mogą być w postaci wiklinowych koszy, plastikowych kontenerów oraz materiałowych toreb. To, jaki wybrać, powinno zależeć od rozmiaru i wagi kota. Najwygodniejsze, ale też najcięższe, są kosze wiklinowe i transportery plastikowe. Jeśli więc masz tzw. dachowca i nie przewidujesz dłuższych wypraw z nim, możesz wybrać torbę materiałową. W innym wypadku musisz zdecydować się na pozostałe propozycje.

Transporter dla kota

Zwróć jeszcze uwagę na ich wytrzymałość i sposób zamykania. Drzwiczki/zamek powinny być solidne. Niektóre koty są na tyle sprytne, że potrafią same otworzyć prosty zamek…

 

5. Kocie zabawki

Jeśli masz tylko jednego zwierzaka, musisz zadbać o jego odpowiednią stymulację. Po to, aby się ruszał, a nie był zwykłym „kanapowcem”, który szybko przytyje (a odchudzić kota nie jest łatwo) oraz aby z nudy nie zaczął niszczyć Twoich mebli lub szaleć po nocy, nie dając Ci spać.

Błędem jest bawienie się rękoma, które czworonóg będzie w przyszłości atakować. Dlatego podstawowymi zabawkami dla kota powinny być wędki zakończone piórkami lub myszką/ptaszkiem na sznurku. Oprócz tego warto mieć piłeczki – im bardziej szeleszczące, tym lepiej. Producenci oferują również takie zabawki, jak myszki z walerianką, tunele oraz zabawki „edukacyjne” wymagające sprytu, aby np. dostać się do przysmaczku, który się w nich znajduje.

Świetnie sprawdzają się również kartony… Wystarczy zrobić w nich otwory, przez które wyskakiwać będzie myszka – oczywiście z Twoją pomocą. To wspaniała atrakcja dla każdego zwierzaka.

 

6. Legowisko

Zakup legowiska jest kwestią sporną. Z jednej strony warto stworzyć kotu komfortową przestrzeń do spania, która nie obejmuje połowy Twojego łóżka, z drugiej natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że kot nie będzie chciał z niej korzystać. Bo kanapa/fotel/ręcznik leżący na podłodze są po prostu bardziej atrakcyjne.

Dlatego na początku kup niedrogie, zwykłe legowisko i zobacz, czy kot będzie nim zainteresowany – możesz położyć je w różnych miejscach – w sypialni, we wnęce, pod kaloryferem lub na krześle (koty uwielbiają przebywać na wysokościach). Jeśli okaże się, że to jego ulubione miejsce spania, możesz za jakiś czas kupić mu bardziej wymyślne, designerskie „łóżeczko”. W tym wypadku pamiętaj jednak cały czas o punkcie pierwszym – może okazać się, że im droższe legowisko, tym zwierzak będzie nim mniej zainteresowany.

Legowisko dla kota

 

7. Kotostrada

Kotostrada to ciąg półek, „kocich domków”, kładek zawieszonych na ścianie. Kot może się po nich wspinać, spełniać swoją naturalną potrzebę skakania oraz przebywania na wysokościach. Wydaję Ci się, że to rozwiązanie wyłącznie do dużych mieszkań? Wręcz przeciwnie – im mniejsza przestrzeń, tym lepiej w to zainwestować. Dzięki kilku prostym zabiegom kot zyskuje dodatkowe miejsca do zabawy.

W serwisach ogłoszeniowych często można znaleźć oferty od stolarzy, którzy zajmują się wykonywaniem takich profesjonalnych kotostrad. A gdy jest to zbyt drogie rozwiązanie, „ciąg komunikacyjny” dla zwierzaka możesz wykonać ze zwykłych półek.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry