0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaki telewizor do małego mieszkania?

Jaki telewizor do małego mieszkania?

Obecnie wśród producentów telewizorów panuje trend, by zwiększać przekątną tych sprzętów. Nie zawsze jest to jednak dobre, ponieważ wybierając telewizor powinniśmy kierować się wielkością pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić. Jak zatem wybrać telewizor kiedy powierzchnia naszego mieszkania jest mała?

 

Czym kierować się wybierając telewizor do małego pomieszczenia?

Przede wszystkim musimy wziąć uwagę wielkość pomieszczenia i jego odległość od kanapy czy fotela. Jeśli zamierzamy umieścić telewizor w kuchni, dobrze jest wybrać ten do 32 cali. Kiedy naszym ośrodkiem rozrywki jest jednak salon, warto skusić się na odbiornik o wielkości 40 cali. Może się zdarzyć, że gdy zmierzymy odległość między kanapą, fotelem oraz ścianą i będzie ona naprawdę mała, dobrym rozwiązaniem jest wybór telewizorów z technologią LED – obraz można wtedy oglądać z małej odległości bez strat na jego jakości. Istnieje jednak podstawowa zasada doboru telewizora do wielkości pomieszczenia: odległość pomiędzy widzem a telewizorem nie może być mniejsza niż dwukrotna szerokość ekranu, ani większa niż jego pięciokrotność.

Telewizor LED

 

Jakie istnieją rozwiązania pozwalające na komfort użytkowania w niewielkich mieszkaniach?

Jeśli nasze pomieszczenie jest małe, a odległość między widzem a ekranem jest naprawdę niewielka, możemy skorzystać z systemu Ambilight – dającego wrażenie pozornie powiększonego telewizora. Taki system polega na podświetleniu (z tyłu telewizora) tła, które dostosowuje się do kolorów dominujących na ekranie redukując przy okazji zmęczenie oczu. Patrzący na taki ekran ma wrażenie, że powierzchnia telewizora jest większa, a kolory głębsze i bardziej żywe. W małym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się telewizor, który idealnie wtopi się we wnętrze nie zaburzając jego estetyki. Świetnym rozwiązaniem jest tu wybór telewizora o smukłej konstrukcji, z cienkimi ramkami.

 

Gdzie najlepiej umiejscowić telewizor – na ścianie czy stoliku?

Kiedy mamy już wybraną odpowiednią wielkość telewizora, pozostaje nam jeszcze kwestia umieszczenia go w danym miejscu. Dla małych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie telewizora na ścianie, należy najpierw sprawdzić czy w specyfikacji urządzenia czy taki rodzaj montażu jest możliwy. Jeśli nasza ściana jest wykonana z betonu, cegły lub bloczków cementowych, montaż nie będzie stanowił problemu, jeśli jednak nasza ściana wykonana jest z innych materiałów, warto w takim przypadku skorzystać z porady fachowca. Znajdziemy też na pewno na rynku duży wybór uchwytów do telewizorów, pamiętajmy jednak o tym, by sprawdzić przekątną telewizora i jego wagę bez podstawy.

Uchwyt do telewizora

Dość oryginalnym rozwiązaniem może okazać się także umieszczenie telewizora w specjalnej wnęce, pozwoli to na zaoszczędzeniu miejsca i ukryciu niemiłych dla oka przewodów. Taki układ w mieszkaniu ma jednak swoje minusy – nie można zmienić położenia telewizora. Może się zdarzyć, że z jakichś powodów nie chcemy wieszać telewizora na ścianie. Pozostaje nam wtedy umieszczenie go na stoliku na telewizor. W takim wypadku najlepiej jeśli zdecydujemy się na telewizor, w którym zastosowano połączenia bezprzewodowe takie jak Wi-Fi, Bluetooth – przyczynia się to do zmniejszenia połączeń kablowych z urządzeniami zewnętrznymi. W przypadku naprawdę małego pomieszczenia zrezygnujmy z wymyślnych podstaw pod telewizor dających wrażenie natłoku i przeładowania.

Szafka pod telewizor

 

Którą technologię rozdzielczości ekranu wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na dużą rozdzielczość ekranu musimy pamiętać o tym, żeby usiąść bliżej telewizora (co w małych pomieszczeniach akurat nie stanowi problemu). Jeśli interesuje nas kupno dużego telewizora (np. 50 calowego), warto zdecydować się na wyświetlacz Ultra HD – piksele na takim ekranie charakteryzują się czterokrotnie mniejszą powierzchnią przy tej samej przekątnej obrazu. Siadając bliżej telewizora z technologią Ultra HD zobaczymy też więcej szczegółów niż na ekranie np. Full HD, który przez wyświetlacz o bardzo dużych pikselach wymusza większą odległość od ekranu.

 

Jeśli jesteśmy posiadaczami małego mieszkania, dobrze jest tak zaaranżować wnętrze tak, by nie ustawiać telewizora na trasie domowników. Przechodzące osoby mogą wtedy niechcący zasłaniać ekran. Musimy też pamiętać o tym, by nie umieszczać telewizora naprzeciwko okna czy lampy, ponieważ wtedy obraz straci na jakości.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry