0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Biokominki wolnostojące i do zabudowy – które wybrać do salonu?

Biokominki wolnostojące i do zabudowy – które wybrać do salonu?

Biokominki to coraz częściej spotykane rozwiązanie w wielu salonach. Dają namiastkę prawdziwego kominka, a przy tym mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła. Świetnie komponują się z wieloma stylami aranżacyjnymi i powinny stanowić centralny punkt w każdym salonie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru biokominków do naszego domu?

 

 

Biokominki, czyli co?

Biokominki to świetna alternatywa do pomieszczeń, w których nie mogą stanąć tradycyjne kominki. Tych nie trzeba opalać drewnem, wystarczy mieć specjalne biopaliwo na bazie alkoholu etylowego. Biokominki są mają dużo prostszą budowę niż zwykłe kominki. Są często mniejsze, bardziej designerskie i występują w różnych wersjach, dzięki czemu można je dopasować do wielu aranżacji. Na to wpływ mają także rodzaje takich biokominków, ponieważ są one dostępne w wersji wolnostojącej, wiszącej, do zabudowy, narożnej i stołowej.

 

Jak wybrać biokominek?

Biokominek w znacznej mierze pełni rolę dekoracyjną, dlatego przede wszystkim trzeba skupić się na estetyce. Powinien być on dopasowany do aranżacji i idealnie się z nią komponować, nie przytłaczając całego salonu. Biokominki najczęściej kojarzone są ze stylem nowoczesnym i to właśnie w nim odnajdują się najlepiej. Dobrze będą wyglądały także w stylu industrialnym, szczególnie modele wiszące lub wolnostojące. Dostępne są również biokominki, które można dopasować do stylu klasycznego, głównie te do zabudowy.

 

Zalety biokominków

Biokominki mają mnóstwo zalet, dzięki czemu są coraz chętniej wybierane przez entuzjastów nowoczesnych aranżacji. Przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną i budują w domu nastrój pełen ciepła, intymności i romantyzmu. Zresztą kto z nas nie chciałby spędzić zimowego wieczoru przy płomieniach ognia w kominku? Dzięki takiej alternatywie jest to możliwe, nawet mieszkając w mieszkaniu. Jest to kolejna zaleta, ponieważ na tradycyjne kominki nie każdy może sobie pozwolić. Ograniczać nas może również przestrzeń. Biokominki nie są tak duże jak te tradycyjne, dlatego można je mieć nawet w kawalerce. Wiele modeli takich „urządzeń” wyróżnia się także mobilnością, dlatego można zmieniać ich położenie, kiedy uznamy, że dane miejsce chcemy zagospodarować już w inny sposób. Biokominki możemy przestawiać lub przenosić je do innych pomieszczeń, na przykład do sypialni lib na taras.

Biokominek ze szkła

Zaletą biokominków jest także ich paliwo. Jest one w pełni ekologiczne, bezwonne i bezdymne. Ponadto, produktem spalania jest para wodna, dzięki której poprawia się wilgotność w mieszkaniu. W kominkach można jeszcze umieścić olejki eteryczne, przez które w pomieszczeniu rozniesie się piękny zapach.

Wśród korzyści biokominków można wymienić także ogrzewanie. Oczywiście nie mogą one stanowić głównego źródła ciepła, ale mogą być dodatkiem do innego ogrzewania. Oprócz tego, decydując się na biokominek, nie musimy martwić się ciągłym dbaniem o czystość, jak jest w przypadku kominków tradycyjnych. Nie trzeba sprzątać popiołu, zanieczyszczenia nie osadzają się na meblach, a na dodatek nie trzeba organizować dodatkowego miejsca na paliwo, ponieważ nie zajmuje ono tyle przestrzeni co drewno.

 

Wady kominków na biopaliwo

Niestety, jak każde rozwiązanie, biokominki również mają swoje wady. Głównie wymienia się cenę biopaliwa, która do niskich nie należy. Średnia cena litrowej butelki wynosi od 10 do 15 złotych, a w godzinę eksploatacji kominka zużywa się około 1,5 l. Dlatego też decydując się na biokominek niestety trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami utrzymania.

Biokominek czarny

Przeciwnicy biokominków wymieniają stale małą moc grzewczą tego urządzenia i niestety jest to prawda. Osoby, które myślą, że ogrzeją się takimi kominkami na biopaliwo, są w błędzie. Głównie pełnią one rolę dekoracyjną i nie mogą stanowić głównego źródła ogrzewania w całym mieszkaniu.

Oprócz tego, podczas spalania biopaliwa wydzielają się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Co się z tym wiąże? Trzeba po prostu pamiętać o regularnym wietrzeniu całego pomieszczenia.

Jak widać, zalet biokominków jest zdecydowanie więcej niż wad. Urządzenia te stają się coraz bardziej popularne we wnętrzach i nic w tym dziwnego. To dobra alternatywa dla osób, które marzą o kominku, ale ze względów architektonicznych nie mogą zdecydować się na model w wersji tradycyjnej.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry