0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaka jest minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich i zimowych?

Jaka jest minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich i zimowych?

Nasze bezpieczeństwo na drodze w sporej mierze zależy od stanu naszych opon. Jednym z podstawowych parametrów, na który warto zwracać uwagę jest oczywiście wysokość bieżnika. Jest ona inna w przypadku opon letnich i zimowych. Jakie więc powinny być nasze opony, byśmy mogli czuć się bezpiecznie na drodze? Wszystkiego dowiecie z naszego poradnika. Zatem w drogę!

 

 

Po co nam bieżnik?

Bieżnik to ten element naszej opon, który styka się bezpośrednio z nawierzchnią. Wykonany jest z grubej warstwy gumy i stanowi ochronę czoła ogumienia. To jednak tylko jedno z jego zadań. Innym, równie ważnym, jest odprowadzanie wody za pomocą specjalnym wyżłobień. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku jego braku opona traciłaby bezpośredni kontakt z nawierzchnią i samochód mógłby wpaść w poślizg. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przy 100 km/h nasze opony muszą odprowadzić nawet kilkadziesiąt litrów wody w szybkim tempie.

Bieżniki dopasowane są do warunków, w jakich eksploatowany będzie pojazd. Opony, które będą wykorzystywane do jazdy terenowej są bardzo grube i posiadają wypukłą rzeźbę. Te stosowane w mieście mają drobne i gęste wyżłobienia.

Opona turanz

 

Jaka wysokość bieżnika?

W przypadku minimalnej wysokości bieżnika istnieje oczywiście odpowiednia wielkość, która ustalona jest ustawowo. W większości przypadków za najmniejszą dopuszczalna wartość uznaje się wskaźnik zużycia opony (TWI, czyli Tread Wear Index). Występuje on zwykle jako nadlany fragment twardej gumy w kształcie kwadratu w naszej oponie. Jeśli nasz bieżnik osiągnie ten poziom, to znaczy, że opona nadaje się do wymiany. Można to ocenić praktycznie naocznie. Dodatkowo z boku podana jest konkretna wartość i punkt pomiarowy.

Zdarza się jednak, że nasza opona nie posiada tego wskaźnika i wtedy ustawa informuje nas, że minimalna wysokość naszego bieżnika powinna wynosić 1,6 mm w przypadku aut osobowych i 3 mm w przypadku autobusów. To jednak wartości zdecydowanie zbyt niskie, by czuć się bezpiecznie na jezdni zwłaszcza w deszczowy dzień. Niech na wyobraźnie zadziała tutaj fakt, że producenci ze swoich fabryk wypuszczają ogumienie z bieżniki o wysokości 8 lub 9 mm. Podana przez ustawodawcę wartość jest więc zdecydowanie zbyt niska i świadczy o sporym zużyciu opony.

Jakie powinny być więc minimalne wielkości dla opon letnich i zimowych, by zapewnić bezpieczeństwo na drodze sobie i innym. W przypadku letnich opon najmniejszą wartością, która jest powszechnie ujęta, jest liczba 3 mm. To grubość bieżnika, przy której warto już myśleć o wymianie opon na nowe.

Zimowe opony muszą być oczywiście grubsze. Wynika to z możliwości wystąpienia na drodze lodu lub błota pośniegowego. Warto więc być wyposażonym w ogumienie o bieżniku przynajmniej 4 mm, jednak dla własnego komfortu lepiej posiadać opony z większym bieżnikiem.

Opony zimowe

 

Jak zmierzyć zużycie bieżnika?

Bardzo prawdopodobne jest, że nasza opona posiada po prostu wskaźnik zużycia TWI, dzięki któremu od razu zauważymy, czy nasza opona osiągnęła już zbyt duży poziom eksploatacji. Jeśli jednak nie zauważymy grubego, gumowego kwadrata na naszej oponie, to musimy zabrać się do mierzenia. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zaparkuje na prostej powierzchni i ściśnij maksymalnie opony. Do pomiaru możesz użyć specjalistycznego miernika głębokości, który kosztuje około 15 zł lub tradycyjnej suwmiarki. Pamiętaj, że bardzo ważne jest sprawdzenie grubości bieżnika w kilku miejscach. Jeśli będzie się ona różnić, to znaczy, że należy dokonać korekty geometrii osi, co wiąże się z wizytą w profesjonalnym warsztacie i nieco większym kosztem.

Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, to możemy się posłużyć własną wyobraźnią. Wiele osób do pomiaru wykorzystuje zapałkę lub monetę, a następnie sprawdza zaznaczoną wartość na zwykłej linijce. Z całą pewnością powinniśmy takich pomiarów dokonywać, jeśli nasze opony mają już kilka lat lub kupiliśmy używane ogumienie. Warto bowiem dbać o własne bezpieczeństwo na drodze.

 

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

  • O nas

  • Bezpieczeństwo

  • Pomoc

  • Poradnik kupującego

  • Blog

  • Media

  • Reklama

  • Praca

  • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry