0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak samodzielnie usunąć wgniecenie w samochodzie?

Jak samodzielnie usunąć wgniecenie w samochodzie?

Każdy kierowca chce, by jego samochód wyglądał jak najlepiej. Niestety, czasami nawet największa troska o stan lakieru w aucie nie jest w stanie nas ochronić przed wgnieceniami. Na szczęście, w wielu przypadkach, sami możemy poradzić sobie z usunięciem defektu karoserii, oszczędzając przy tym naprawdę sporo. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak to zrobić, to koniecznie czytajcie poniższy tekst.

 

1. Kiedy można usunąć wgniecenie samodzielnie?

Jeśli nasze wgniecenie jest niewielkie i struktura lakieru nie została naruszona, to możemy pokusić się o samodzielne usunięcie lakieru. Wymienione poniżej metody wymagają oczywiście precyzji i pewnych umiejętności manualnych, jednak większość z nas jest sobie w stanie z tym poradzić. Do każdej z metod będzie potrzebne oczywiście niezbędne wyposażenie.

 

2. Metoda masowania blachy

To jeden z popularniejszych sposobów radzenia sobie z wgnieceniami, który jest praktycznie wierną kopią metody stosowanej przez pracowników Mercedesa. Kiedyś była to wiedza tajemna, dziś każdy z Was może zastosować ją w swoich domowych warunkach. Na czym polega masowanie blachy?

zestawa do usuwania wgnieceń masowanie blachy

Za pomocą specjalnych hebli lub miękkich młotków z podbijakami wypychamy wgniecenie aż nasza karoseria wróci do pierwotnego stanu. Najłatwiej stosuje się tę metodę na przedniej masce, ponieważ nie ma tu konieczności demontażu żadnego z elementów. Podczas masowania blachy warto zastosować bardzo mocne światło skierowane na karoserię samochodu, które zmiękczy nieco blachę, ułatwiając nam zadanie.

 

3. Metoda na klej

Wszędzie tam, gdzie trudniej się dostać, znacznie lepiej sprawdzi się metoda na klej, która nie wymaga demontażu żadnego elementu. Aby móc zabrać się za ten rodzaj naprawy należy zaopatrzyć się w specjalny zestaw do klejowego usuwania wgnieceń. Może on kosztować więcej niż heble i młotki z poprzedniego sposoby, jednak na pewno warto, ponieważ za pomocą kleju jesteśmy w stanie usunąć wgniecenia z niemal każdego miejsca. Co ważne, również w tym przypadku nie ma konieczności ponownego lakierowania karoserii.

Na czym dokładnie polega wspomniana metoda? Za pomocą specjalnego pistoletu klejowego doczepiamy do naszej blachy specjalny element, który fachowcy nazywają grzybkiem. Po wyschnięciu kleju dojdzie do samoczynnego wyprostowania wgłębienia. Jeśli blach wygnie się zbyt mocno istnieje możliwość delikatne jej skorygowania, korzystając z miękkiego młoteczka z pierwszego sposobu.

komplet do usuwania wgnieceń metoda na klej

 

4. Szpachlowanie i lakierowanie

Nie zawsze jednak mamy do czynienie z niewielkim wgnieceniem, które da się naprawić w nieinwazyjny sposób. Kultowa szpachla i lakier, które rządziły kiedyś w polskich warsztatach blacharskich, w niektórych przypadkach będą koniecznością. Możemy oczywiście takiej naprawy dokonać samodzielnie, korzystając ze szpachli blacharskiej, którą następnie szfilifujemy i malujemy. W praktyce jednak nie jesteśmy w stanie uzyskać zadowalającego efektu. W takich przypadkach warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu.

 

5. Która metoda jest najlepsza?

Zawsze najlepszym sposobem będzie usunięcie wgniecenia bez konieczności lakierowania. Będzie tak z kilku powodów. Po pierwsze, oszczędzamy w ten sposób czas i pieniądze. Po drugie, nasz samochód wygląda zdecydowanie lepiej, ponieważ nie występują żadne różnice w odcieniu lakieru. Po trzecie, karoseria nie jest naruszona, czyli jest znacznie bardziej odporna na korozję. Dwie pierwsze metody będą więc zdecydowanie lepsze od szpachlowania i lakierowania.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry