0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać najlepsze oświetlenie do domu?

Jak wybrać najlepsze oświetlenie do domu?

Piękne wnętrze to nie tylko długo wybierane meble, pięknie wykończone ściany, ekskluzywna podłoga czy pieczołowicie dobrane dodatki. Największy wpływ na klimat w każdym pomieszczeniu ma odpowiednio dobrane światło. Dobrze rozmieszczone lampy o odpowiedniej mocy i barwie światła sprawią, że każdy pokój będzie wyglądał jak z bajki.

 

Jakie oświetlenie wybrać?

Odpowiedni dobór oświetlenia do mieszkania nie jest rzeczą prostą. Osoby, które przeprowadzają remont w mieszkaniu, już na wstępie powinny rozplanować przestrzeń i odpowiednio zadbać o doprowadzenie kabli pod oświetlenie górne oraz kontaktów, niezbędnych do zasilenia lamp stojących i stołowych.

Rozmieszczenie oświetlenia musi zostać poprzedzone rozplanowaniem wszystkich elementów pokoju – w której części będziemy potrzebować intensywniejszego światła (np. przy przygotowywaniu potraw w kuchni), gdzie przydadzą się kinkiety zapewniające mniej intensywne światło (np. nad sofą w salonie), a gdzie nie może zabraknąć kontaktów do lampek stojących czy stołowych – niezbędne będą zapewne lampki nocne przy łóżku. Nie zapominajmy także o potrzebach dzieci. Lampy muszą zostać tak rozmieszczone, aby umożliwić dziecku szybkie zapalenie światła i odegnanie strachów czających się w nocnym mroku.

efektowne lampy dostępne są w internecie

 

Rodzaje lamp i oświetlenia

Planując przestrzeń, nie warto ograniczać się jedynie do jednego źródła światła. W zależności od pory dnia, nastroju czy działań posiadamy przecież różne potrzeby. Przy okazji wizyty gości oświetlić chcemy cały pokój, czytając książkę wystarczy dobra lampa tuż przy kanapie czy fotelu, a przy romantycznej kolacji z winem najlepiej sprawdzi się delikatne światło lamp stołowych z abażurem czy kinkietów. Z jakich lamp możemy wybierać?

Wisząca, zwana też sufitową, stanowi podstawę oświetlenia każdego pomieszczenia. Zazwyczaj występuje pojedynczo, na środku pokoju. Dobieramy ją nie tylko do stylu mebli (retro, nowoczesne) i kolorów panujących w pokoju, ale także do wysokości pomieszczenia. W wysokich pokojach z całą pewnością praktyczniejszy będzie wiszący żyrandol z trzema żarówkami niż płaski plafon. Gdy chcemy uzyskać mocniejsze światło, wybierajmy klosze zakryte do połowy - całkowicie obudowane rozpraszają intensywność światła. Lampy wiszące powinny zapewniać najwięcej oświetlenia.

Moc żarówki uzależniona jest od koloru ścian, wielkości pokoju, okien, ustawienia mebli. Najczęściej wybierane są żarówki 60W.

Kinkiet stanowi oświetlenie dodatkowe, instalowane tuż przy powierzchni ściany. Zazwyczaj, ze względu na delikatne światło, używane są ze względów dekoracyjnych. Kinkiety bywają często wykorzystywane do oświetlania ciągów komunikacyjnych np. korytarzy. Najlepsze wrażenie robią wtedy, gdy jest ich kilka oraz gdy należą do tej samej kolekcji co lampa wisząca.

W kinkietach najczęściej używa się nieintensywnych żarówek 20 W.

Stojąca lampa powinna znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Najlepiej wybierać lekkie, łatwe do przemieszczania modele – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się dodatkowe oświetlenie w drugim kącie pokoju. Mogą mieć one różną wysokość – od dwumetrowych, królujących w pokoju, po metrowe, przeznaczone do podświetlania powierzchni podczas czytania. Praktycznym rozwiązaniem są oczywiście lampy, które umożliwiają przesuwanie wysokości klosza po statywie i dostosowywanie ustawienia światła do aktualnych potrzeb.

Może mieć ona włącznik zamontowany pod kloszem, na statywie lub na kablu, spoczywającym na podłodze.

Stołowa lampa przyda się wszystkim właścicielom eleganckich stolików kawowych, stołów jadalnianych, szerokich parapetów, regałów, kominków i tym podobnych przestrzeni. Pełni ona przede wszystkim funkcje dekoracyjne, ocieplając wnętrze ciepłym, delikatnym światłem.

Lampa gabinetowa, na biurko, prócz funkcji estetycznych, ma także zapewniać właściwe oświetlenie powierzchni blatu. Powinna mieć regulowany klosz, aby dopasować ułożenie źródła światła oraz wygodny wyłącznik. Zazwyczaj używa się żarówek o mocy 15W.

Nocna lampka stawiana jest na stoliku nocnym, zazwyczaj po dwóch stronach łóżka. Służy do krótkiego czytania przed snem, w związku z czym nie może oślepiać, ani wybudzać czytających. Żarówka 10W, światło mleczne.

Dziecięce oświetlenie stanowić może osobną kategorię rozważań – gdzie zamontować włącznik, aby wygodnie było zarówno rodzicom jak i dzieciom. Czy praktyczniejsza będzie lampa wisząca o intensywnym świetle, czy lepiej skupić się także na delikatnej lampce nocnej oraz stojącej nad stolikiem do zabaw albo kinkietem nad regałem z książkami.

Najlepiej oświetlona musi być przestrzeń, gdzie dziecko odrabia lekcje, czyta i wytęża wzrok malując.

W kategorii inne wyróżnić możemy wiele modeli. Będą to np. lampy do kontaktu (np. w toalecie, gdy nie chcemy zapalać światła w nocy), na baterie – przydatne dla nocnego spokoju dziecka odczuwającego lęk przed ciemnością oraz przy okazji awarii prądu. Swoich fanów mają także lampy owadobójcze (przyciągające, porażające i zbierające insekty latające) oraz typowo dekoracyjne - kolorowe kule, podświetlane minifontanny i inne.

Lampa nocna? Sufitowa? Stojąca? masz w czym wybierać

 

Z jakiego materiały kupić lampę?

Sposób wykonania, użyte materiały i wykończenie detali powinny być dla każdego klienta najważniejszymi czynnikami. Przede wszystkim, lampa musi być bezpieczna – izolowane kable, znak CE, dwucyfrowy wskaźnik IP pokazujący ochronę przed zanieczyszczeniami stałymi - jak kurz  i wilgocią np. 24, 33 (czym wyższy, tym lepszy).

Do produkcji lamp wykorzystywane są takie surowce jak drewno, mosiądz, plastik, kryształ, szkło, (także witrażowe). Każdy z surowców posiada inne właściwości i pozwala na stosowanie innych żarówek. Zwłaszcza w przypadku lamp plastikowych należy przestrzegać ograniczeń mocy żarówek, nakładanych przez producenta. Mocniejsze niż zalecane spowodować mogą odkształcenie się powierzchni.

 

Lampa dobrana do pomieszczenia

Oświetlenie do łazienek powinno dawać czyste i jasne oświetlenie. Najważniejsze w tym pomieszczeniu jest bezpieczeństwo pod każdym względem. Stosuje się tu lampy o obniżonym napięciu. Instalacja musi być dobrze izolowana. Nie zapominajmy o mocniejszym świetle nad lusterkiem, aby łatwiej było dbać o urodę.

Najnowszy trend stanowią wbudowane w powierzchnię płytek lampy diodowe, dające mocne, punktowe światło.

Lampy na korytarz, czyli efektowne przejście między pomieszczeniami. Najlepsze oświetlenie zapewnią lamy wiszące lub kinkiety. W pomieszczeniu tym nie potrzeba wiele mocy.

Zarówno oświetlenie kuchenne, jak i jadalniane, musi spełniać zarówno funkcje estetyczne, ale i funkcjonalne. Kuchnia potrzebuje najsilniejszego oświetlenia w całym domu – talerze muszą być dokładnie umyte, a przy krojeniu marchewki nie możemy wytężać wzroku. W jadalni zebrani biesiadnicy muszą zarówno czuć się intymnie i swobodnie, ale także dobrze widzieć zawartość talerza.

Funkcje specjalne oferowane są przez niektóre modele lamp. W zależności od indywidualnych potrzeb, zakupić można np. lampę z czujnikiem ruchu, która włączy się jedynie, gdy w najbliższej  okolicy pojawi się postać. Dostępne są także modele z funkcją ściemniania na pilota.

 

Jakie wybrać żarówki?

LED stanowi najnowocześniejsze z rozwiązań w dziedzinie oświetlenia. Bardzo oszczędne, moc jednej żarówki diodowej LED (zastępująca halogenową o mocy 50W) waha się od 2 do 6 W, w zależności od ilości zastosowanych diod. Kryterium odstraszającym potencjalnych nabywców jest w dalszym ciągu cena. Oświetlenie diodami LED używane jest raczej punktowo oraz ozdobnie, gdyż jego barwa oraz nasycenie nie są przyjazne dla ludzkiego oka.

Żarówka zwykła elektryczna to najstarsza z technologii ale wciąż popularna. Zazwyczaj w lampach korzysta się z zakresu od 15 do 50W.

Żarówki energooszczędne, a raczej świetlówki kompaktowe, stanowią popularny wybór. Te używane w gospodarstwach domowych, najczęściej posiadają gwinty typu E14 lub E27. Świetlówka nie jest przystosowana do pracy ze ściemniaczem i wyłącznikami elektronicznymi. Wysoka energooszczędność - świetlówka o mocy 7W jest odpowiednikiem żarówki o mocy 40W. Przy ciągłej pracy w ciągu dnia na poziomie 3 godz. osiągają żywotność nawet do 12 lat, choć jest to zależne od producenta i modelu .

Halogenowa występuje w dwóch typach - w zależności od napięcia - 12V lub 230V. 12V wymaga zastosowania transformatora (dodatkowe koszty przy zakupie). Są żywotniejsze, oszczędniejsze, często stosowane w miejscach łatwo dostępnych - widocznych. Ewentualne porażenie lampą 12V jest bezpieczne.

Świetlówka to archaiczne rozwiązanie, znane ze szkół z przeszłości. Ze względu na brak estetyki zastosowanie znajduje w takich miejscach jak garaż, piwnica lub kotłowania.

 

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

Copyright © 2011-2017 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry