0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie warzywa uprawiać na balkonie? O czym pamiętać planując ogród na balkonie?

Jakie warzywa uprawiać na balkonie? O czym pamiętać planując ogród na balkonie?

Do czego może przydać się balkon? Jak się okazuje, można sobie urządzić w nim warzywny ogródek. Dzięki temu mieszkając w bloku i nie mając w związku z tym możliwości założenia prawdziwego ogrodu, możemy mieć bliższy kontakt z naturą i zdrową żywność na wyciągnięcie ręki.

 

 

Dlaczego warto uprawiać warzywa na balkonie?

Oczywiście warzywa można po prostu kupić w sklepie. Takie rozwiązanie to dla nas mniej zachodu. Czemu więc mielibyśmy uprawiać warzywa na balkonie? Jest kilka powodów. Przede wszystkim mamy pewność, że to, co sobie sami wyhodujemy, będzie w stu procentach ekologiczne. W przypadku warzyw ze sklepu trudno o taką gwarancję. Skąd mamy wiedzieć, czy nie używano sztucznych nawozów, albo nie pryskano ich szkodliwymi chemikaliami? A tak, dzięki balkonowemu ogrodnictwu możemy sprawić, że zdrową żywność będziemy mieli pod ręką.

Inną kwestią jest to, że uprawa warzyw to po prostu interesujące zajęcie, a widok naszych rozwijających się roślin może sprawić niemałą satysfakcję. To po prostu zajmujące hobby, które może dać nam cząstkę tego, co daje praca w prawdziwym ogrodzie. Wreszcie warto wspomnieć i o tym, że wiele warzyw, które możemy uprawiać na balkonie, pełni też przy okazji funkcję dekoracyjną.

sadzonki warzyw

Na jakim balkonie można uprawiać warzywa?

Na początek trzeba zdać sobie sprawę, że nie każdy balkon w równym stopniu nadaje się, by uprawiać na nim warzywa. Wszystko tutaj zależy od jego lokalizacji. Żeby uprawa warzyw miała sens, balkon musi być ulokowany w takim miejscu, żeby miał zapewnione przynajmniej kilka godzin słońca. To oczywiste, że bez odpowiedniego nasłonecznienia nie mamy co liczyć na to, że rośliny będą się dobrze rozwijać.

Jeżeli balkon znajduje się blisko ruchliwej ulicy, uprawa na nim warzyw też może nie być najlepszym pomysłem. Kurz i spaliny nie wpływają dobrze na rośliny, które będą wchłaniać szkodliwe substancje, przez co nasza „zdrowa żywność” z balkonu wcale nie będzie taka zdrowa. Co innego, jeśli mieszkamy w głębi osiedla – wtedy jak najbardziej można spróbować.

 

Jakie warzywa najlepiej uprawiać na balkonie?

Można na balkonie poeksperymentować z różnymi roślinami, ale doświadczenie wielu miłośników balkonowego ogrodnictwa pokazuje, że nie wszystkie nadają się do takiej uprawy. To dlatego, że po prostu nie wszystkie rośliny dobrze rozwijają się w donicach i innych pojemnikach.

Przeciwwskazaniem są nie tylko znaczne rozmiary niektórych warzyw, ale także długi okres wegetacyjny i wytwarzanie głębokiego, rozbudowanego systemu korzeniowego. Z tych przyczyn do uprawy balkonowej nie nadają się warzywa, korzeniowe, kapustne ani dyniowate.

Wyjątkowo dobrze za to do takiej uprawy nadają się pomidory koktajlowe. Także paprykę można z powodzeniem uprawiać. Co jeszcze? Bakłażany i cukinie (w tym ostatnim przypadku oczywiście lepiej postawić na odmiany miniaturowe, mając na uwadze ograniczoną przestrzeń na balkonie). Seler, pietruszka, cebula, rzodkiewka, sałata - to wszystko również powinno dobrze się przyjąć.

Jeżeli ustawimy odpowiednie podpory, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy nie mieli na swoim balkonie hodować warzyw strąkowych, jak groch i fasola. Już pomijając ich walory smakowe i odżywcze, ich pnącza mogą być nawet ciekawym elementem dekoracyjnym.

sadzonki pomidorów koktajlowych

W jakich pojemnikach uprawiać warzywa na balkonie?

Kupując odpowiednie doniczki, musimy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, co jest dla nas ważniejsze – funkcjonalność czy estetyka? Jeżeli względy dekoracyjne są dla nas istotne, wybierzmy donice drewniane lub gliniane, albo wręcz specjalne ozdobne dzbany lub beczki.

Jeżeli natomiast liczy się dla nas bardziej efektywność, czyli to, by na przykład mieć jak największe zbiory, możemy postawić na pojemniki, w których zmieści się naraz wiele roślin – plastikowe skrzynki balkonowe, pojemniki produkcyjne czy tak zwane wielodoniczki. Oczywiście wszystkie pojemniki powinny być odpowiednio głębokie, bo w płytkich nie zmieści się właściwa ilość podłoża, by warzywa mogły dobrze się rozwijać.

 

Jaka ziemia do ogrodu na balkonie?

Ilość ziemi, jaką dysponują warzywa w donicach, jest z konieczności nieduża, dlatego jej jakość musi być jak najlepsza. A przez jakość należy tu rozumieć oczywiście przede wszystkim to, by była bogata w składniki odżywcze.

Można samemu przygotować odpowiednie podłoże, używając do tego celu kompostu, ziemi ogrodowej i materiału rozluźniającego, takiego jak na przykład żwir czy kulki ze styropianu. Można też zaaplikować do podłoża nawóz długodziałający albo któryś ze specjalistycznych preparatów zwiększających pojemność wodną (nie trzeba wtedy warzyw tak często podlewać).

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry