0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupować gramofon i płyty winylowe?

Jak kupować gramofon i płyty winylowe?

Muzyka, którą można ściągnąć na swój telefon z internetu przestaje być pomału rarytasem, a staje się czymś bardzo popularnym. A gdyby tak przenieść się do szalonych lat 70-tych i posłuchać płyt winylowych odtwarzanych z gramofonu? To dopiero luksus i powrót do czasów, kiedy wieczór z muzyką był naprawdę wyjątkową chwilą. Przeczytaj zatem jak kupować gramofon i płyty winylowe.

 

 

Skąd pomysł, by obecnie powrócić do gramofonu?

Płyty winylowe przestały być już traktowane jak relikt czasów PRL-u, a stały się obecnie synonimem momentu spędzanego w zaciszu domu przy wybranej muzyce. Takie podejście zaczyna cechować już nie tylko koneserów, ale i miłośników dobrych dźwięków – dzięki płytom winylowym czas zatrzymuje się, a słuchanie świetnej muzyki jest celebrowaniem chwili. Być może tempo życia, które zaczyna przytłaczać, ale już nie mobilizuje sprawiło, że chcemy się wyciszyć, chcemy spędzać czas jak dawniej, rytualnie nastawiając płytę i słysząc jak pomału wydobywa się z niej głos.

Pamiętasz jeszcze adapter „Bambino”? - to był jeden z pierwszych elektrycznych gramofonów. Być może ten model znajdziesz właśnie w swojej piwnicy czy u babci i dziadka. Zatem popytaj i rozejrzyj się dobrze. Pamiętaj też, że płytę winylową owszem, możesz przesłuchać na kiepskiej klasy gramofonie, ale sama w sobie jest na tyle delikatna, że łatwo porysować ją i zniszczyć.

Gramofon w stylu retro

Gramofon – jaki model najlepiej kupić?

Jak już zostało wspomniane, najbardziej urokliwe gramofony to właśnie gramofony vintage czyli nie nowe, ale po prostu odkupione. Jeśli jednak bardzo chcesz mieć nowy gramofon albo nie masz możliwości zdobycia sprzętu z odzysku, przeczytaj na co zwrócić uwagę kupując takie urządzenie. Przede wszystkim nie daj się nabrać na fakt, że płyta się kręci, to nie wszystko. Bardzo ważnymi elementami na które należy zwrócić uwagę to ciężarek przy ramieniu i nóżki stabilizujące gramofon. Same natomiast gramofony można podzielić na automatyczne i manualne. Te pierwsze są o wiele łatwiejsze w użytkowaniu, bo wystarczy tylko dopilnować, by płyta znalazła się na talerzu, a pozostałe czynności praktycznie wykonuje za nas urządzenie. Z kolei gramofon manualny jest trudniejszy w obsłudze, ale też bardziej retro. Oprócz ułożenia płyty, trzeba jeszcze samemu ustawić ramię oraz igłę, a po zakończeniu słuchania ją zdjąć. Decyzja o wyborze gramofonu zależy tutaj także od tego ile chcemy poświęcić czasu na wykonywanie tych czynności przy sprzęcie.

 

Po co kolekcjonować płyty winylowe?

Właściwie to pytanie mogłoby paść w odniesieniu do każdego hobby, ale tu jest jeszcze coś. Dzięki płytom winylowym mamy wydania „de luxe” swoich ulubionych piosenek, nagrania z koncertów, wydania jubileuszowe czy muzykę filmową. Oczywiście do płyt winylowych dołączone są także krążki CD i teksty utworów. Ważną kwestią jest również dbałość o płyty winylowe - nie można dopuścić by zebrał się na nich brud, kurz czy stępiła igła w gramofonie. Warto pomyśleć też o specjalnej szafce (lub regale) na płyty winylowe, bo przechowywanie ich pozwoli na długie lata zachować kolekcje w idealnym stanie. Koszulki foliowe ochronią natomiast obwoluty płyt przed zaginaniem się rogów i ścieraniem napisów.

Płyta winylowa zespołu Abba

Jakie płyty winylowe kupować?

Jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem dobrej muzyki na pewno nie pogardzisz na przykład pierwszymi wydaniami albumu Beatlesów. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę na egzemplarze - możesz wybrać monofoniczny lub stereofoniczny. Jak jednak nie przepłacić za daną płytę? Na pewno zanim nauczysz się rozróżniać kolejne wydania (po kroju czcionki na obwolucie, kolorze labela płyty) trochę czasu minie. Prawdziwi kolekcjonerzy wiedzą, że wydanie monofoniczne jest o wiele lepsze od stereofonicznego i ile trzeba wydać na dobrą płytę. Na pewno też warto zainteresować się niezależnymi nowymi wytwórniami muzycznymi i legendarnymi klubami. Wszystko jednak zależy od muzycznego gustu i upodobań co do stylów w muzyce.

Słuchanie czarnych płyt z gramofonu daje na pewno większą frajdę niż włożenie krążka CD do odtwarzacza. Poza tym dźwięki płynące z gramofonu są o wiele bardziej czyste, żywe i po prostu lepiej przywołują głos ulubionego wokalisty czy ukochany zespół.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry