0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak jeździć w trudnych warunkach? Prowadzenie auta w nocy, podczas deszczu i na oblodzonej drodze

Jak jeździć w trudnych warunkach? Prowadzenie auta w nocy, podczas deszczu i na oblodzonej drodze

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy często nie wiedzą, jak zachować się na drodze podczas trudnych warunków. Gwałtowny deszcz, oślepiający blask lamp samochodów jadących z naprzeciwka w nocy czy oblodzone ulice sprawiają, że ilość wypadków drastycznie się zwiększa. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Podpowiadamy.

 

 

Jak jeździć w trudnych warunkach pogodowych?

Podstawową kwestią, o której zapominają nawet kierowcy z wieloletnim stażem, jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Co więcej! Wielu kierowców z doświadczeniem uważa, że potrafi wyjść z każdej opresji, zapominając przy tym o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Efekt? Często przez nadmierną prędkość powodują tragiczne w skutkach wypadki.

Natomiast młodzi kierowcy powinni wziąć pod uwagę również poziom swoich umiejętności – jeśli droga jest oblodzona, lepiej przed zakrętem zacząć hamować dużo wcześniej, a gdy znajdują się w środku burzy – warto jechać o wiele wolniej, niż dopuszczają przepisy, gdyż łatwo jest wpaść w poślizg i stracić panowanie nad kierownicą.

I trzeba jeszcze raz podkreślić – podczas trudnych warunków pogodowych to nadmierna prędkość jest Twoim wrogiem.

 

Bezpieczna jazda samochodem w nocy

Gdy jeździsz w nocy, na drodze czeka Cię wiele zagrożeń. Dzikie zwierzę może niespodziewanie wyskoczyć prosto pod koła Twojego samochodu, czego nie jesteś w stanie wcześniej zauważyć, lampy aut jadących z naprzeciwka mogą Cię oślepiać, a zmęczenie powoduje, że tracisz koncentrację. Co wtedy?

Wyobraź sobie taką sytuację: jedziesz w nocy, drogi są puste, przed Tobą jeszcze wiele kilometrów do pokonania… Co robisz? Przyśpieszasz, żeby jak najszybciej znaleźć się u celu. Jednak zasięg świateł mijania, czy drogowych, od których jesteś uzależniony, jest o wiele mniejszy, niż zasięg Twojego wzroku za dnia. Masz na tyle szybki refleks, by nagle wyhamować czy ominąć leżącą na drodze przeszkodę?

Kierowcy jadący na światłach długich często jadą szybciej. Ale mało kto, po przełączeniu na światła mijania, zmniejsza prędkość, a przecież widoczność wtedy jest niewielka. Dlatego trzeba wystrzegać się tak podstawowego błędu.

A co robić, gdy oślepiają Cię inne samochody? Nigdy nie patrz wprost w reflektory, w innym wypadku znacząco wydłuży się czas odzyskania przez Ciebie ostrości widzenia. Najlepszym sposobem jest skupienie wzroku na prawej krawędzi jezdni. I przed podróżą zawsze umyj szyby – brudne szkło powoduje refleksy świetlne, co ogranicza widoczność. Zadbaj też o odpowiednie ustawienie swoich lamp – nie jesteś sam na drodze.

 

Jazda autem w deszczu

Kolejną zmorą kierowców jest ulewny deszcz, przez który drogi stają się śliskie, a widoczność ograniczona. Oczywiście, należy tu najpierw powtórzyć o zmniejszeniu prędkości – to podstawowa zasada bezpieczeństwa.

Chcesz zapobiegać wypadkom? Pilnuj wysokości bieżnika w swoich oponach. Gdy zacznie się zbliżać do minimalnego poziomu – wymień opony na nowe, ponieważ przyczepność starych znacząco się zmniejszy. Przy okazji regularnie wymieniaj wycieraczki, które muszą dobrze i szybko odprowadzać krople deszczu.

Opona samochodowa

Wbrew pozorom największą ostrożność musisz zachować, gdy zaczyna padać deszcz – wtedy krople roznoszą znajdujący się na drodze kurz, piasek, resztki olejów i paliw, przez co jezdnia jest bardziej śliska. Natomiast gdy deszcz pada już od kilku godzin, zagrożenie jest nieco mniejsze.

Na co jeszcze należy uważać? Zachowaj większy odstęp od poprzedzających Cię kierowców, ponieważ droga hamowania w czasie deszczu się wydłuża. Unikaj też gwałtownego hamowania, w miarę możliwości powoli zmniejszaj prędkość.

 

Jazda po oblodzonej jezdni

Zimą największym zagrożeniem jest jazda po oblodzonej jezdni, zwanej przez kierowców „szklanką”. Gdy temperatura spadnie, trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ czasami na pierwszy rzut oka nawet nie widać, że droga pokryta jest cienką warstwą lodu. A wtedy, nawet przy niewielkich prędkościach, nietrudno o „piruety”.

Samochód na oblodzonej drodze

Musisz wiedzieć, że lód ogranicza przyczepność kół. Z tego względu każde gwałtowne hamowanie, przyśpieszenie czy zbyt szybki ruch kierownicą może powodować groźny poślizg. Jak więc jeździć? Gdy ruszasz, powoli zwiększaj obroty silnika, aby koła nie traciły przyczepności. Podczas przyśpieszania delikatnie dodawaj gazu, aż do uzyskania optymalnej prędkości (jeśli jest taka potrzeba – niższej, niż panujące ograniczenia). Staraj się też jak najwięcej hamować silnikiem.

Nie wolno zapominać o tym, żeby przed skrętem zmniejszyć prędkość oraz dostosować bieg – nigdy nie hamuj w trakcie wykonywania zakrętu, co jest częstą praktyką u kierowców, którym się za bardzo śpieszy…

 

A co jest jeszcze najważniejsze podczas prowadzenia samochodu w trudnych warunkach? Zdrowy rozsądek i wyobraźnia.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry