0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Historia marki Rolls-Royce i najpopularniejsze modele samochodów osobowych RR

Historia marki Rolls-Royce i najpopularniejsze modele samochodów osobowych RR

Samochody marki Rolls-Royce są świadectwem zamożności osób, które są ich właścicielami. Na przestrzeni lat stały się synonimem luksusu i bogactwa. Ich historia sięga początku ubiegłego stulecia i naprawdę warto ją poznać. Choć niejednokrotnie zmieniała właścicieli, to nie osłabiło to wysokiej pozycji tej marki na całym świecie. O wyjątkowości tych samochodów świadczy także to, że niemal każdy egzemplarz jest produkowany na specjalne zamówienie.

 

 

Założenie marki Rolls-Royce

Ojcami tej brytyjskiej marki samochodowej są Charles Rolls oraz Henry Royce. Za datę założenia uznaje się lata 1905-1906, a miejscem było miasto Manchester, jednak już w 1908 roku przedsiębiorstwo przeniesione zostało do Derby. Firma zaczęła się szybko rozrastać, gdyż już w 1921 roku otwarta została amerykańska filia fabryki w stanie Massachusetts, jednak nie działała ona zbyt długo, bo zaledwie 10 lat.

W 1931 roku Rolls-Royce przejmuje firmę Bentley, również zajmującą się produkcją samochodów. Rok 1946 to data kolejnej przeprowadzki, gdyż przedsiębiorstwo przenosi się do Crewe. Samochody to jednak nie jest jedyna specjalność marki Rolls-Royce. W 1973 roku dochodzi bowiem do podziału i jeden odłam firmy skupia się wyłącznie na produkcji silników lotniczych (Rolls-Royce plc), drugi natomiast produkuje legendarne samochody Rolls-Royce (Rolls-Royce Motor Cars).

samochód Rolls-Royce Corniche

Problemy marki Rolls-Royce

Nawet takie legendy jak Rolls-Royce miały w swojej historii chwile słabości. W 1980 roku doszło do fuzji z firmą Vickers, natomiast w 1998 roku Rolls-Royce Motor Cars został wykupiony przez niemieckie przedsiębiorstwo Volkswagen. To jednak nie koniec zawirowań związanych z prawami do marki Rolls-Royce, gdyż w 2003 roku marka została wykupiona przez BMW.

Żaden z założycieli marki Rolls-Royce nie dożył nawet do podziału przedsiębiorstwa. Charles Rolls będący jednym z pionierów motoryzacji oraz awiacji zginął w wypadku lotniczym w 1910 roku, a więc tuż po założeniu przedsiębiorstwa, stając się tym samym pierwszą ofiarą katastrofy lotniczej w Wielkiej Brytanii. Warto jednak zaznaczyć, że był również pierwszym człowiekiem, który przeleciał nad kanałem La Manche w obie strony bez międzylądowania. Jego wspólnik natomiast zmarł w 1933 roku.

 

Czym wyróżniają się samochody marki Rolls-Royce?

Znakiem rozpoznawczym samochodów tej marki jest znajdująca się na masce statuetka Spirit of Ecstasy, ale nie tylko. Ogromną zaletą oraz cechą charakterystyczną jest najwyższej jakości wyposażenie wnętrz oraz idealne wytłumienie, dzięki czemu wśród anglików krąży powiedzenie, że Rolls-Royce jest jak przemówienie w Izbie Lordów: prawie niesłyszalny i trwa w nieskończoność. Od początku wśród nabywców Rolls-Royce’ów byli książęta, maharadżowie i inni niezwykle bogaci ludzie, bardzo często uważani za ekscentryków. Wśród popularnych posiadaczy samochodu tej marki można wymienić chociażby Johna Lennona. Ta brytyjska marka to symbol luksusu, solidności, niezawodności, a do tego niezwykłej precyzji, gdyż bardzo długo poszczególne egzemplarze wykonywane były ręcznie.

Samochód Rolls-Royce

Najpopularniejsze modele samochodów osobowych Rolls-Royce

Flagowym modelem marki jest Rolls-Royce Phantom, pierwsza generacja tego modelu ujrzała światło dzienne w 1925 roku. Był to początek najdroższej i tym samym najbardziej luksusowej linii marki, a jednocześnie początek działalności pod władzą koncernu BMW. Proces produkcji tych samochodów był dość skomplikowany. Ręcznie spawana karoseria składała się z pięciuset elementów stalowych i aluminiowych. W dodatku była ona zabezpieczana pięcioma warstwami lakieru, podkładem, kolorem i "lakierem fortepianowym". Wszystkie materiały wykończeniowe yły wybierane specjalnie na życzenie klienta.

Oprócz modelu Phantom, obecnie produkowany jest również Ghost w trzech wersjach: Wraith Coupe, Dawn oraz Cullinan. Wśród historycznych modeli tego samochodu warto zwrócić uwagę także na Rolls-Royce Silver Shadow I, który posiadał aż cztery generacje o nazwie Corniche I-IV oraz Silver Shadow II, którego kolejne trzy generacje nosiły nazwy Silver Spirit / Silver Spur. Rolls-Royce Silver Shadow I był dostępny w trzech różnych wersjach podwozia, w tym sedan, coupe oraz kabriolet. Ponadto wyposażony był w automatyczną skrzynię biegów.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry