0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Piece i kominki - jak wybrać najlepsze? cz. I

Piece i kominki - jak wybrać najlepsze? cz. I

Jeszcze kilka lat temu nasze domy ogrzewany były jedynie przez piece. Na przestrzeni ostatniej dekady coraz popularniejsze stały się jednak również kominki. Nie są one już jedynie snobistycznym elementem wyposażenia, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Dzięki spadkowi cen i pojawieniu się nowych technologii coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Wśród pieców również pojawiło się wiele innowacyjnych ale też ekologicznych rozwiązań.

 

Jak wybrać najlepszy kominek?

Gdy nadchodzą długie jesienne wieczory każdy z nas marzy o spędzeniu ich przy kominku. Zasiąść koło paleniska z dobrą książką i lampką wina to marzenie, które można zrealizować łatwiej niż można by przypuszczać.

 

Rodzaje kominków

Na rynku dostępnych jest wiele typów kominków. Każde z nich emituje ciepło będące efektem spalania nieco innej materii. Do wyboru mamy więc kominki zasilane na paliwo stałe, gazowe, elektroniczne oraz innowacyjne biopaliwo. Czym różnią się one od siebie i które rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze?

 

Kominki na paliwo stałe - najpopularniejsze

Są to najpopularniejszym rozwiązaniem. Wszystkie tradycyjne kominki opalane są drewnem a czasami również węglem brunatnym. Plusem takich palenisk jest ich duża moc. Jeden kominek jest w stanie ogrzać całe duże mieszkanie lub nawet dom pełniąc funkcję centralnego ogrzewania.

Aby móc zamontować taki kominek w swoim salonie musi jednak zostać spełnionych kilka czynników. Najważniejszy jest dostęp do szybu kominowego, co może być dość trudne w przypadku mieszkania w kamienicy. Aby upewnić się, że istnieje możliwość montażu kominka, należy zasięgnąć języka u kominiarza oraz u administracji zajmującej się naszym budynkiem. Bez odpowiedniego pozwolenia budowa takiego kominka jest nielegalna, przez co możemy zostać obciążeni karą pieniężną.

Kominki na paliwo stałe mogą występować w dwóch wersjach: zamkniętej oraz otwartej.

Kominki zamknięte są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Posiadają one specjalny wykonany z żeliwa lub stali kotłowej wkład kominkowy, który wyposażony jest w szybę, przez którą możemy obserwować płonący ogień i która zapewnia przyjemne ciepło. Kominki takie posiadają system regulacji powietrza jakie dostaje się do paleniska. Dzięki temu umożliwiona jest kontrola spalania, co przekłada się na ilość temperatury oddawanej przez kominek. Efektywność energetyczna jaką posiadają takie kominki może wynosić nawet 80%. Oznacza to, że 4/5 spalanego drewna zamieniana jest w czyste ciepło.

Kominki otwarte są najstarszym z istniejących rodzajów domowych palenisk. Kominki takie nie posiadają wkładu grzewczego, co wiąże się z dużą ucieczką ciepła powstającego przy spalaniu się drewna. Uważane są one za przestarzałe a do tego dość niebezpieczne. Drewno podczas spalania pęka, powstają iskry, które mogą w niekontrolowany sposób wydostać się poza palenisko co może wiązać się z zapaleniem podłogi czy dywanu.

Do największych zalet takich konstrukcji zalicza się to, że możemy bezpośrednio oglądać i słuchać trzasków palącego się drewna. Dzieje się to jednak kosztem wielkiej utraty ciepła. Szacuje się, że tylko 15% energii uzyskanej ze spalania zostaje zamienione w energię cieplną. Pozostałe 85% ucieka kominem marnując się.

Kominki otwarte w łatwy sposób mogą zostać przerobione jednak na ekonomiczne paleniska zamknięte. Przeróbka taka polega jedynie na prostym montażu specjalnej kasety.

Kominek warto dopasować to typu wnętrza

Kominki gazowe - bezpieczne i ekonomiczne

Modele takie zasilane są dzięki energii jaką daje spalany gaz ziemny płynący z sieci. Urządzenia te są bezpieczne i ekonomiczne. Posiadają system odcinający gaz w chwili, gdy palenisko zgaśnie, dzięki czemu znika prawdopodobieństwo wybuchu. Podobnie dzieje się w momencie, gdy za szybą znajduje się zbyt duża ilość spalin.

Do największych plusów płynących z korzystania z kominków gazowych zalicza się duża wygoda. Niektóre urządzenia włączane oraz sterowane są za pośrednictwem specjalnego pilota. Co ciekawe, nowoczesne kominki posiadają również możliwość programowania, które polega na ustawieniu godziny uruchomienia oraz czasu działania.

Kominki tego typu popularne są wszędzie tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia do przewodów dymowych. Wystarczy tu jedynie drożny szyb wentylacyjny.

Jakie wymagania stawiane są przed osobą, która decyduje się na wybudowanie kominka gazowego w swoim mieszkaniu? Po pierwsze musi ona doprowadzić do pomieszczenia instalację gazową. Trzeba również liczyć się z dużym podwyższeniem opłat za gaz oraz z kosztami wynikającymi z regularnego serwisowania i sprawdzania kominka przez specjalistów.

 

Kominki elektryczne - imitują płomienie ognia

W kominkach tego typu palenisko zastępowane jest przez elektryczne grzałki. Bardzo często zaprojektowane są one tak, by imitować płomienie ognia.

Modele takie są bardzo popularne w blokach. Nie wymagają bowiem podłączenia ich do szybów wentylacyjnych, kominów czy przewodów gazowych. Co ważne, by zamontować taki kominek nie jest również wymagana zgoda administratora

Korzystanie z kominków elektrycznych wiąże się jednak z dość dużymi kosztami, gdyż pobierają one dużą ilość energii. Nie są jednocześnie w stanie w pełni ogrzać nawet większego pomieszczenia, przez co stosuje się je głównie jako element dekoracyjny oraz dodatkowe źródło ciepła.

 

Biokominki - minimalistyczne konstrukcje

Są to bardzo modne w ostatnich latach, niezwykle ciekawie wyglądające elementy wyposażenia wnętrz. Nie są one jednak w stanie ogrzać pomieszczenia na tyle mocno, by stanowiły jedyne źródło ciepła.

Działanie kominków opiera się na spalaniu specjalnego biopaliwa, którym jest skażony alkohol etylowy. Podczas spalania nie wytrącają się żadne substancje, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Biokominki są to najczęściej niezwykle proste, minimalistyczne konstrukcje do postawienia na stole lub powieszenia na ścianie. Wykonane są z konstrukcji metalowej, w której znajduje się pojemnik na ekopaliwo wraz ze szczeliną, przez którą sączy się delikatnie ogień, będący efektem spalania alkoholu. Niektóre biokominki posiadają również zabezpieczenie w postaci szklanych paneli. Modele takie powinny być wybierane przez rodziny, w których są dzieci oraz zwierzęta.

Kominki piękniewyglądają w dużych salonach

Moc kominka - jaką wybrać?

Wygląd kominka jest niezwykle istotny. Trzeba jednak zwrócić również uwagę na moc jaką powinien posiadać, by ogrzać nasze mieszkanie. Moc kominka (czyli w praktyce wkładu kominkowego) obliczana jest według wzoru:

D = V x G x D [W]

D oznacza tu stratę ciepła [W]

V to kubatura budynku

 

G jest współczynnikiem przenikliwości cieplnej

 

Dt to różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku [podawana w oC]

 

Wartość G jest stała i wynosi:

dla budynków dobrze izolowanych G = 0,75

dla budynków średnio izolowanych G = 0,9

 

dla budynków mających słabą wentylację G = 1,2

 

Możemy przyjąć, że dla budynku nowego, dobrze izolowanego, zapotrzebowanie na ciepło wynosi 30 W/m3, w budynkach będących słabiej izolowanych przez starsze technologie – 40 W/m3, natomiast w starych domach bez izolacji – 80 W/m3.

Przykładowo w domu dobrze izolowanym o powierzchni 120 metrów kwadratowych, którego stropy mają wysokość 2,7 m moc niezbędną do ogrzania wyliczymy:

V = 120 m2 x 2,7 m = 324 m3

 

więc

 

D = 324 m3 x 30 W/m3 = 9720 W

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry