0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Bilard, dart, golf – jakie sporty warto uprawiać w ramach rekreacji?

Bilard, dart, golf – jakie sporty warto uprawiać w ramach rekreacji?

Polacy uwielbiają uprawiać sporty rekreacyjne. Nie wymagają one kondycji sportowca, a przy tym można miło spędzić czas w gronie rodziny lub znajomych. Wśród takich aktywności szczególną popularnością cieszy się bilard, dart i golf. Jakie jeszcze sporty rekreacyjne uwielbiają Polacy?

 

 

Sport rekreacyjny, czyli co?

Sporty rekreacyjne określane są także mianem masowych, ponieważ uprawia je wiele osób, także tych, które na co dzień nie mają nic wspólnego z większym wysiłkiem fizycznym. Sporty rekreacyjne są połączeniem wypoczynku z aktywnym spędzaniem czasu i współzawodnictwem. Celem takich zajęć jest głównie odpoczynek, ale też regeneracja, utrzymanie dobrej kondycji i zapobieganie chorobom. Takie sporty mogą być również formą leczenia oraz rehabilitacji w konkretnych schorzeniach.

 

Co zalicza się do sportów rekreacyjnych?

Do sportów rekreacyjnych zalicza się wiele dyscyplin, dlatego każdy może dopasować coś do swoich możliwości i upodobań. Bardzo popularna jest gimnastyka, pływanie, bieganie, chód (np. nordic walking) czy jazda konno. Oprócz tego, Polacy chętnie uczestniczą w grach zespołowych i indywidualnych, terenowych czy sportach walki. Dużym zainteresowaniem cieszy się bilard, golf i dart. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej wybieranym sportom rekreacyjnym.

 

Bilard

Bilard to gra kojarzona głównie z zadymionymi barami, mimo to, a może właśnie dlatego, Polacy tak bardzo ją lubią. Nie wymaga ona ponadto dużego wysiłku, jednak trzeba się przy niej skoncentrować, by wygrać. Gra polega na wbijaniu kul zwanych bilami do łuz, czyli specjalnych kieszeni. Wykorzystuje się przy tym różnej wielkości kije z gumowymi odbijakami. Charakterystyczny jest prostokątny stół pokryty najczęściej zielonym suknem. Reguły gry nie są trudne i nie ma ich wiele. Rozgrywka zazwyczaj odbywa się między dwoma graczami i polega na przemiennym wbijaniu bil aż do popełnienia pierwszego błędu.

Stół bilardowy

 

Dart

Dart to nic innego jak popularne lotki czy rzutki. Cała gra polega na rzucaniu lotkami do tarczy, na której zaznaczona jest punktacja. Im bliżej celu, zazwyczaj środka, tym więcej punktów. Chociaż dart kojarzony jest głównie z rozrywką i z przyjemnym spędzaniem czasu, w niektórych krajach traktowany jest bardzo poważnie jako sport. Istnieją nawet profesjonalne organizacje, które organizują turnieje i zawody. Dzieje się tak głównie w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Tarcza rzutki

 

Golf

Golf to sport kojarzony z zamożnymi ludźmi. Głównie dlatego, że przez kosztowny sprzęt do gry, niewiele osób mogło sobie pozwolić na dołączenie do elity, która grała w golfa. Obecnie coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z tym sportem. Przyjmuje się, że jego historia sięga średniowiecza, a odpowiedzialni za wynalezienie golfa są Szkoci. Golf, mimo iż powszechnie uważa się, że nie jest sportem wymagającym, pozwala na spalenie nawet 2500 kalorii. Jest to zajęcie, które wymaga dużo chodzenia i dźwigania kijów, mimo że opiera się jedynie na wbijaniu piłek golfowych do dołków w ziemi. Najważniejsze jest to, żeby umieścić piłkę w otworze za pomocą najmniejszej liczby uderzeń, a nie jest to wcale takie proste.

 

Badminton

W badmintona gra wielu Polaków, szczególnie w sezonie letnim, kiedy niemal wszędzie można kupić tanie rakiety i lotki do gry. Podobny jest on nieco do tenisa. Polega na uderzaniu rakietą lotki tak, by przeleciała ona nad siatką. Gra odbywa się na punkty i mogą w niej wziąć udział 2 lub 4 osoby.

Rakietki do badmintona

 

Kręgle

Równie popularne są kręgle. To świetna opcja na spędzenie wieczoru w gronie rodziny lub znajomych. Gra jest stosunkowo prosta. Polega na zepchnięciu wszystkich kręgli specjalną kulą. Sekret wygranej tkwi w odpowiednim dobraniu kuli (mogą się różnić wagą), wycelowaniu i odpowiednim rzuceniu.

 

Gry zespołowe

Gry zespołowe również są świetną formą rekreacji. Wśród nich wymienia się głównie piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Wymagają one jednak lepszej kondycji niż wyżej wymienione sporty. Zanim zaczniemy w nie grać warto pomyśleć o rozgrzewce. Niezbędne jest także pojęcie wszelkich reguł związanych z tymi dyscyplinami. Takie sporty jednak pozwalają na wzmocnienie kondycji, wspomagają odchudzanie, a do tego pozwalają na przyjemne spędzenie czasu w gronie znajomych.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry