0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Usługi informatyczne, czyli jakie? Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy informatyka?

Usługi informatyczne, czyli jakie? Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy informatyka?

Coś dzieje się z komputerem? Trzeba znaleźć informatyka? Czy może jednak uda się samodzielnie sobie z tym poradzić? Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy informatyka? Jakie usługi świadczy?

 

 

Co to usługi informatyczne?

Generalnie rzecz ujmując: usługi informatyczne to wszystko, co związane ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem do niego, ale także przetwarzaniem danych. Jednak jak można się domyślić, jest to dość mgliste tłumaczenie. Właśnie może dlatego dla większości osób informatyk to osoba, która dokonuje serwisu komputerów, a więc naprawy stacji roboczych, serwerów. Tymczasem ich usługi są znacznie szersze.

Wśród usług informatycznych znajdziemy konsultacje i wdrożenia związane ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem – zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Dzięki doradcom wiadomo, na jakie urządzenia lub programy postawić.

Oprócz tego firmy świadczące tego typu usługi często gwarantują konserwację i naprawę komputerów i urządzeń peryferyjnych. Zarówno w ramach serwisu posprzedażowego, jak i jako niezależne podmioty.

naprawa komputerów

Zdarza się, że w wyniku różnych okoliczności, na przykład w wyniku awarii, tracą się dane z komputerów, wówczas informatycy są w stanie je odzyskać.

Ale to nie wszystko. Często w firmach potrzebne są osoby, które na co dzień będą odpowiedzialne za wszystko, co związane z komputerami, danymi, siecią. Zatrudnianie informatyka na etat nie zawsze jest konieczne. W związku z tym na zasadzie outsourcingu praca ta jest zlecana zewnętrznej firmie. Wówczas zajmuje się doradztwem i pomocą we wszelkich sprawach związanych z zarządzaniem zasobami komputerowymi.

Nie można zapomnieć także o firmach, które sprzedają specjalistyczne oprogramowanie. Firmy tego typu dokonują na zlecenie analizy, projektowania i programowania systemów, jakie oferują, a także konsultacje techniczne, jakie są konieczne podczas wdrażania oprogramowania. To one przyznają licencje, opracowują i dostarczają dokumentację oprogramowania dostosowywanego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Co więcej, często zapewniają także przeszkolenie pracowników-użytkowników systemu.

Są i firmy, które specjalizują się w opracowywaniu i projektowaniu stron internetowych dla klientów. Często poszerzają swoje usługi o ich serwis, a nawet – prowadzenie. Do tego zdarza się, że administrują serwerem internetowym, np. gwarantują miejsce na własnym.

 

Przykłady usług informatycznych

Aby móc w pełni zrozumieć, co kryje się pod pojęciem „usługi informatyczne”, warto zapoznać się z ich przykładami. Dzięki temu nie tylko zrozumie się ich wszechstronność, ale i fakt, że zależnie od problemu, należy zwrócić się do nieco innego przedsiębiorstwa. To, że firma wykonuje działania zaliczane jako usługi informatyczne, nie znaczy, że zajmuje się wszystkim.

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z tzw. outsourcingu usług informatycznych. Co to oznacza? Outsourcing IT polega na przekazaniu zarządzania systemem komputerowym informatykom z zewnętrznej firmy. Składa się na niego także przeniesienie odpowiedzialności. Dzięki temu pracownicy merytoryczni i kadra zarządzającej przedsiębiorstwa zlecającego pracę, może skoncentrować się na własnych zadaniach, a więc rozwijać przedsiębiorstwo. Outsourcing IT to nie tylko opieka nad sprzętem i oprogramowaniem bieżącym, ale i wdrażanie nowych systemów i oprogramowania, które ułatwia pracę w firmie, usprawnią przepływ informacji.

usługi IT

Dzisiaj, gdy świat zdominował internet, wiele firm musi zadbać także o to, by mieć swoją wizytówkę w sieci. Oczywiście najprościej, ale i najlepiej, jest zlecić stworzenie strony WWW wraz z zadbaniem o hosting, serwer podmiotom zewnętrznym. W idealnej opcji powinno być także administrowanie witryną, dokonywanie jej aktualizacji. Zdarza się, że firmy informatyczne nie tylko tworzą strony, ale i działają na zasadzie agencji interaktywnej, dzięki czemu tworzą także grafiki, teksty na strony itp.

To nie wszystko. Przedsiębiorstwa, które chcą zajmować się handlem na zasadzie e-commerce potrzebują sklepu internetowego. Zarówno jego stworzenia, obsługi, serwisu, jak i aktualizacji. Wśród usług informatycznych można więc znaleźć tego typu ofertę.

Jak już wspomniano, są i firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych. Najczęściej tych zamieszczonych na dyskach twardych. Zazwyczaj chodzi też o odzyskanie skasowanych zdjęć, np. z ze sformatowanej karty pamięci.

 

Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy informatyka?

Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy informatyka? Zawsze wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. Jeśli się na czymś nie znamy, zależy nam na czasie, chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką – wówczas zdecydowanie lepiej zwrócić się do fachowców.

Dzięki wysokim kompetencją są gwarancją, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy. Co więcej, informatycy są w stanie zagwarantować szybkość wykonania usługi informatycznej. Sami możemy stracić dużo czasu, chcąc oszczędzić samodzielnie podejmując się zadania.

Kompetencje zawodowe informatyka pomagają im szybko rozwiązywać problemy dzięki kojarzeniu posiadanej wiedzy o komputerach, technologii informatycznej z doświadczeniem zawodowym i osobistym.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry